Dzień Inwestora Indywidualnego

W co inwestować małe kwoty?

Udostępnij

Inwestowanie to — obok zarabiania i oszczędzania — jeden z trzech filarów bogacenia się. Wiele osób błędnie wychodzi z założenia, że nie może pomnażać swojego kapitału, bo nie dysponuje wystarczającymi środkami. Doradcy finansowi zauważają jednak, że inwestować powinno się nawet niewielkie kwoty. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla Twojego portfela. W jaki sposób można więc zagospodarować małe sumy?W co inwestować małe kwoty?

Inwestycja w e-commerce

Jeżeli należysz do osób proaktywnych, z pewnością do gustu przypadnie Ci pomysł inwestycji we własny biznes. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań w tej kategorii stanowi prowadzenie sklepu internetowego. Współcześnie jego uruchomienie i obsługa nie powinny sprawić najmniejszych problemów nawet osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w zakresie programowania.

E-commerce to bardzo obiecujący rynek, który dynamicznie się rozwija i daje coraz to większe możliwości. Bez wątpienia należy upatrywać w nim przyszłości handlu. Co więcej, na prowadzenie własnego sklepu internetowego może pozwolić sobie właściwie każdy. Nie potrzebujesz w tym celu ani specjalistycznych kompetencji, ani… dużego kapitału.

Sklep internetowy można dziś otworzyć niemal za darmo. Jedyne koszty, z jakimi trzeba się liczyć, to:

  • zakup domeny — od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie,
  • abonament oprogramowania — od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych miesięcznie,
  • składki ZUS i opłaty księgowe — obowiązujące tylko w przypadku rejestracji działalności gospodarczej i nieprzekraczające kilkuset złotych miesięcznie w początkowym okresie.

Jak widzisz, nawet małe kwoty wystarczą Ci na inwestycję w e-commerce. Jeśli chcesz poznać szczegóły takiej działalności, do dyspozycji masz następujące rozwiązania:

Własny sklep internetowy

Kiedyś uruchomienie własnego sklepu internetowego wymagałoby od Ciebie sporych nakładów finansowych. Dziś możesz zrobić to niemal za darmo. Do dyspozycji masz bowiem zarówno bezpłatne narzędzia open source, jak i abonamentowe platformy SaaS. Paradoksalnie, bardziej opłacalnym rozwiązaniem okażą się te drugie, ponieważ nie wiążą się one z żadnymi ukrytymi kosztami. W cenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie otrzymujesz dostęp do wszelkich niezbędnych funkcji sprzedażowych oraz nieustannej pomocy technicznej. Nie można tego natomiast powiedzieć o programach open source, które wymagają zazwyczaj wsparcia ze strony programistów i opłacania dodatkowych wtyczek lub integracji.

Własna witryna sklepu internetowego zapewni Ci niezależność w rozwoju i pozwoli zachować cały zysk dla siebie. Łatwiej będzie Ci też zbudować rozpoznawalność marki. W razie potrzeby swoją stronę bez problemów zintegrujesz z dodatkowymi kanałami sprzedaży, co przełoży się na poszerzenie zasięgów i zwiększenie przychodów.

Marketplace’y

Wśród innych kanałów szczególną uwagę warto zwrócić na portale zakupowe. Marketplace’y, takie jak Allegro, eBay czy Amazon, to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z e-commerce. Ułatwiają prowadzenie działań marketingowych i gwarantują natychmiastowy dostęp do szerokiej bazy potencjalnych klientów. Ich minusem jest jednak konieczność odprowadzania prowizji od transakcji.

Opłaty są w tym przypadku ściśle powiązane z przychodami, co oznacza, że sprzedaż w marketplace’ach możesz rozpocząć właściwie za darmo. Kwestią problematyczną pozostaje oczywiście pozyskanie towaru, ale — jak zaraz się dowiesz — i to nie musi wiązać się z dużymi wydatkami.

Dropshipping

Sprzedaż w dropshippingu możesz prowadzić zarówno za pośrednictwem własnego sklepu, jak i wybranych marketplace’ów. Jest to bowiem model logistyczny polegający na współpracy z wyspecjalizowanymi hurtowniami. Zajmują się one nie tylko magazynowaniem produktów, ale także ich pakowaniem i wysyłką do klientów sklepu. Dzięki temu jako sprzedawca oszczędzasz czas i optymalizujesz koszty prowadzenia działalności.

Co zaś najważniejsze z perspektywy inwestowania małych kwot, dropshipping nie wymaga zakupu towaru z góry. Za kupowane w hurtowniach produkty płacisz bowiem dopiero w momencie ich sprzedaży swoim klientom. Zgromadzony kapitał możesz więc spokojnie przeznaczyć na działania marketingowe lub subskrypcje niezbędnych narzędzi.

Akcje spółek

E-commerce to bardzo atrakcyjny pomysł na ulokowanie małych oszczędności, ale oczywiście nie jedyny. Do dyspozycji masz mianowicie różne klasy aktywów finansowych, które w długim terminie mogą pomnożyć Twój kapitał. Najpopularniejszym ich rodzajem są bez wątpienia akcje spółek notowanych na giełdzie.

Słysząc o giełdzie, pewnie zastanawiasz się, w które firmy warto inwestować. Wcale nie musisz jednak podchodzić do tego w taki sposób. Wybór akcji pojedynczych spółek skazany jest niemal zawsze na niepowodzenie. Zdecydowanie skuteczniejsza okaże się maksymalna dywersyfikacja, polegająca na szerokim inwestowaniu w indeksy naśladujące rynek. Za pośrednictwem specjalnych funduszy (np. TFI lub ETF) postawić możesz na przykład na gospodarkę światową, europejską, rynki rozwinięte czy rozwijające się. Takie akcje w długim terminie prawdopodobnie przyniosą Ci zyski, ale musisz pamiętać, że zawsze będą wiązały się z ryzykiem.

Pamiętaj, że jakiekolwiek inwestycje na giełdzie powinny być poprzedzone dokładną analizą osobistych finansów i przygotowaniem strategii dostosowanej do Twojego charakteru oraz sytuacji życiowej.

Obligacje skarbowe

Obligacje uznawane są za jedno z najbezpieczniejszych i najmniej ryzykownych aktywów finansowych. Choć nie gwarantują dużych zysków, minimalizują naturalny spadek wartości pieniądza. Sprzedawane są przez skarb państwa, który zapożycza się w ten sposób u obywateli, a następnie spłaca zaciągnięty dług wraz z naliczonymi odsetkami. Do wyboru masz dwa rodzaje obligacji:

  • Obligacje detaliczne — indeksowane są inflacją, co oznacza, że nie sposób na nich stracić.
  • Obligacje notowane na rynku — ich ceny i rentowność uzależniona jest od poziomu stóp procentowych.

Nie zapominaj, że tak jak w przypadku akcji i innych klas aktywów, inwestycję w obligacje należy poprzedzić dokładną analizą.

Złoto

Złoto uchodzi za inwestycję, której wartość zdecydowanie wzrasta w czasach kryzysu. Od wieków uznawane jest za skuteczne zabezpieczenie kapitału, więc kiedy spadają ceny akcji, ono drożeje. Nie jest to oczywiście zasada wyryta w kamieniu, więc podczas inwestowania w złoto warto zachować zdrowy dystans.

Chcąc ulokować małe kwoty w aktywach finansowych, często lepiej zdecydować się na akcje lub obligacje, których ceny jednostkowe są zazwyczaj bardzo niskie. Zakup złota wiąże się natomiast z koniecznością zainwestowania większej sumy za jednym razem, ponieważ trzeba w tym celu zakupić całą monetę bulionową bądź sztabkę. Wyjątek stanowi lokowanie kapitału w ETF-ach na złoto, które stanowią specjalne fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Oszczędnościowe konta bankowe i lokaty cieszą się popularnością zwłaszcza wśród osób stroniących od ryzyka. W chwili obecnej (luty 2023 r.) trzymanie gotówki na rachunkach tego typu nie jest najgorszym pomysłem. Banki oferują bowiem całkiem atrakcyjne oprocentowanie kapitału, sięgające nawet 7 — 8% w skali roku. Sytuacja nie zawsze wygląda jednak tak ciekawie, ponieważ jeszcze zaledwie parę lat temu stawki nie przekraczały nawet 1%.

Pamiętaj, że lokując małe kwoty na rachunkach bankowych, nie ochronisz ich przed inflacją. Prawdopodobnie zredukujesz nieco spadek ich wartości, ale trudno to uznać za skuteczny pomysł na inwestycję.

Jak inwestować małe kwoty?

Znasz już najciekawsze sposoby na inwestowanie małych kwot. Postaraj się jednak zachować zdrowy umiar, ponieważ żadna z opisanych wyżej metod nie gwarantuje zysków. W zasadzie wszystkie wiążą się z większym bądź mniejszym ryzykiem, więc zastanawiając się nad tym, jak ulokować swoje oszczędności, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa — nie inwestuj wszystkich swoich środków, ponieważ nie masz gwarancji co do zysków. Zostaw sobie tak zwaną poduszkę finansową, która zapewni Ci dostęp do gotówki w razie nagłej potrzeby.
  • Najpierw pozbądź się długów — żadna inwestycja nie będzie miała sensu, jeśli najpierw nie spłacisz swoich długów.
  • Stwórz strategię inwestycyjną — podejmowane decyzje inwestycyjne muszą odpowiadać Twojej gotowości na ryzyko, aktualnej sytuacji życiowej i planom na przyszłość.
  • Dywersyfikuj inwestycje — nigdy nie stawiaj na jedną klasę aktywów. Inwestuj na różne sposoby, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych strat w obliczu kryzysu czy nietrafionych pomysłów.
  • Nie działaj pod wpływem emocji — stres to najgorszy doradca w zakresie inwestycji. Wszelkie Twoje decyzje powinny być poprzedzone odpowiednią edukacją i analizami. Nie ulegaj również presji wtedy, gdy już ulokujesz swoje oszczędności. Zamiast tego konsekwentnie stosuj się do obranej strategii.

Przestrzegając powyższych zasad, na pewno znajdziesz idealny sposób inwestowania dla siebie. Pamiętaj jednak, że wypracowanie zysków może Ci zająć sporo czasu. Chcąc przyspieszyć ten proces, najlepiej zrobisz zwiększając swoje zarobki, dzięki czemu małe kwoty z czasem zdecydowanie wzrosną i pozwolą Ci się cieszyć imponującymi zwrotami z inwestycji.

Najnowsze

Zobacz również