Virgin Orbit ogłasza upadłość – kosmiczny biznes Richarda Bransona okazał się porażką

Udostępnij

Londyńska agencja prasowa Reuters poinformowała, że spółka Virgin Orbit Holdings Richarda Bransona złożyła dziś wniosek wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware, domagając się sprzedaży swoich aktywów.

Wcześniej firma, która planowała na zasadach komercyjnych wysyłać rakiety w przestrzeń kosmiczną, poinformowała o zawieszeniu działalności i o zwolnieniu 85% pracowników. W ostatnim czasie giełdowa spółka należąca do Richarda Bransona nie była w stanie pozyskać nowych inwestycji.

Koniec kosmicznych marzeń Richarda Bransona Richard Branson

Spółka Virgin Orbit powstała w 2017 roku jako spółka zależna Virgin Group, konglomeratu należącego do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Celem Virgin Orbit było wynoszenie na orbitę okołoziemską różnego rodzaju satelitów.

Na początku stycznia Virgin Orbit podjęła pierwszą w historii próbę wystrzelenia rakiety kosmicznej z terytorium Europy Zachodniej, a konkretnie z Kornwalii, która jednak zakończyła się fiaskiem.

Choć specjalnie przygotowany Boeing 747 wyniósł rakietę LauncherOne w przestrzeń kosmiczną, to po odłączeniu się jej od samolotu doszło do przedwczesnego wyłączenia i rakieta nie weszła na zakładaną orbitę.

Kilka dni później Virgin Orbit oświadczyło, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku podejmie kolejną próbę wystrzelenia rakiety ze Spaceport Cornwall. Jednak to niepowodzenie zbyt poważnie odbiło się na finansach spółki.

Zawieszenie działalności i masowe zwolnienia nie wystarczyły

Z tego powodu w połowie marca Virgin Orbit zawiesiło swoją działalność na czas nieokreślony. Poinformowała pracowników związanych z programem kosmicznym, że musi zrestrukturyzować swoje finanse.

Ostatecznie jednak rozmowy z nowymi inwestorami nie przyniosły oczekiwanych efektów. Z tego powodu, w ubiegłym tygodniu W zeszłym tygodniu firma ogłosiła, gigantyczne zwolnienia. Jak poinformowała, redukcja miała objąć 675 pracowników Virgin Orbit i kosztować około 15 milionów dolarów.

Finalnie jednak nowych inwestorów nie znaleziono i we wtorek firma z siedzibą w Long Beach w Kalifornii złożyła wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware. Formalnie jest to wniosek o ochronę przed upadłością poprzez sprzedaż aktywów. W praktyce oznacza jednak, że projekt Bransona kończy się fiaskiem.

Akcje zanurkowały

W tej chwili wycena rynkowa kosmicznej spółki wynosi zaledwie 65 milionów dolarów, podczas gdy dwa lata temu były to ponad 3 miliardy USD.

Wykres akcji Virgin Orbit

Około 75% udziałów pozostawało w rękach Virgin Group należącej do Richarda Bransona. Drugim największym udziałowcem był państwowy fundusz majątkowy Abu Zabi Mubadala z udziałem 17,9%.

Kim są wierzyciele Virgin Orbit?

Wśród największych wierzycieli Virgin Orbit znajduje się brytyjska spółka Arqit Ltd, która była winna prawie 10 milionów dolarów za usługi.

W 2021 roku Arqit i Virgin Orbit ogłosiły zawarcie umowy na wystrzelenie dwóch satelitów mających świadczyć usługi szyfrowania dla krajów “Five Eyes”: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

W grudniu przedstawiciele Arqit poinformowali, że porzuca prace nad rozwojem satelitów, ponieważ znalazł sposób na zapewnienie bezpiecznego szyfrowania przez nieokreśloną “infrastrukturę naziemną”.

Drugim co do wielkości wierzycielem Virgin Orbit są Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, które miały depozyt w wysokości prawie 6,8 miliona dolarów na przyszłe starty.

Upadek Virgin Orbit zaszkodzi polskim planom podboju kosmosu?

Współpraca Virgin Orbit z SatRev

Warto dodać, że Virgin Orbit był odpowiedzialny za rozwój konstelacji polskiej firmy satelitarnej SatRev.

Ostatnia misja, która zakończyła się niepowodzeniem miała na celu wyniesienie na orbitę polskiego satelitę Stork-6, lecz nie wpłynęło to negatywnie na relacje między firmami, gdyż Virgin Orbit poinformowało o podpisaniu umowy z firmą SatRev, na podstawie której obie strony zobowiązały się do kontynuowania wzajemnej współpracy przy nadchodzących misjach.

Porozumienie dotyczyło świadczenia usług wynoszenia satelitów wrocławskiej spółki na orbitę w 2023 roku, a także w kolejnych trzech latach. Ponadto, kilka tygodni przed podpisaniem omawianej umowy, Virgin Orbit zostało także oficjalnym, a zarazem największym udziałowcem polskiej spółki kosmicznej inwestując przy tym 5 milionów dolarów. Virgin Group

Dodano przy tym, że inwestycja jest efektem długiego i udanego partnerstwa strategicznego, które ma przynieść obu stronom obiecujący rozwój w ich obszarach działalności.

Upadłość Virgin Orbit to zatem duży problem dla SatRev, co może odbić się na terminie rozwoju konstelacji satelitarnej, której kolejne jednostki mają według planów polecieć jeszcze w tym roku.

Wsparcie POLSA przy technologii LauncherOne

Warto również dodać, że w marcu 2022 roku Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały list intencyjny na temat współpracy przy technologii LauncherOne.

Virgin Orbit zadeklarowało wtedy gotowość dostarczenia rozwiązania sprofilowanego pod określone przez POLSA potrzeby i wymagania, obejmujące wsparcie naziemne oraz odpowiedni samolot.

Jak poinformował wtedy ówczesny minister rozwoju i technologii – Piotr Nowak, pierwszy start LauncherOne z obszaru Polski planowany jest na 2023 roku, lecz jak na razie nie doczekaliśmy się dalszych informacji w tym temacie i wygląda na to, że w tym roku do tego nie dojdzie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również