Akces POINT to nowa edukacyjna formuła telewizyjnego panelu eksperckiego, którego celem jest pomoc startupom w skutecznym pozyskiwaniu dofinansowania, w celu komercjalizacji ich innowacyjnych projektów.
Tematem serii wywiadów, Akces POINT jest finansowanie polskich startupów poprzez akcelerację, granty, finansowanie dłużne, inwestycje anielskie, inwestycje funduszowe, venture building i crowdfunding.
W drugim odcinku programu Adam Iwan i Anna Jurgaś z Akces NCBR oraz ich goście: Jędrzej Iwaszkiewicz – współzałożyciel The Heart i Michał Konopka – Prezes AIS Gateway, omawiają zagadnienie venture buildingu. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Na czym polega wsparcie typu venture building?
Venture building to model na powtarzalne budowanie spółek. Oznacza to, że venture builderzy mają gotowy proces budowania spółek i działają w sposób pragmatyczny. W efekcie, projekty wychodzące z venture buildingu są odpowiednio osadzone w rynku i sprawdzone.
Jak dokładnie przebiega proces tworzenia spółek od zera w ramach venture buildingu?
Tworząc spółkę venture builder z reguły przygotowuje, współpracując w tym celu z korporacjami, listę wyzwań rynkowych. Na bazie tych list sprawdza on, które z wyzwań są powtarzalne. Następnie venture builder powołuje spółkę, która ma na dane wyzwanie odpowiedzieć.
Ponadto, venture builder zapewnia spółce pierwszego klienta, co powoduje, że spółka już od samego początku generuje przychody.
Jakie udziały posiadają venture builderzy w tworzonych przez siebie przedsiębiorstwach?
Venture builderzy z reguły posiadają dwa typy udziałów w tworzonych przez siebie spółkach. Pierwszym typem są udziały założycielskie, a drugim – inwestorskie. Poziomy tych udziałów potrafią być zróżnicowane. Najczęściej jednak udziały założycielskie wynoszą około 30%, a inwestorskie – około 15-20%.
Jak venture building sprawdził się w przypadku AIS Gateway?
Venture building w przypadku AIS Gateway pojawił się na dość późnym etapie. Spółka już bowiem rozwijała się na rynku i budowała produkt. Okazało się jednak, że aby konkurować z innymi firmami z tej branży, produkt musi być bardziej rozbudowany.
W efekcie, Michał Konopka zaczął prowadzić z The Heart rozmowy na temat dostarczania rozwiązania z zakresu IT dla spółki z tej grupy. Finalnie te rozmowy skończyły się kupnem całej spółki AIS Gateway i połączeniem jej ze spółką z grupy The Heart.
Z perspektywy Michała Konopki była to szybka ścieżka akceleracyjna, jego startup błyskawicznie wszedł na poziom klientów korporacyjnych. Z punktu widzenia venture buildera był to zaś przyspieszony proces budowy produktu.
Jakie rodzaje projektów mogą uzyskać wsparcie w ramach venture buildingu?
Venture builderzy wchodzą z reguły do startupu na najniższym możliwym poziomie i próbują swoim unikalnym know-how znacząco przyspieszyć jego rozwój. Co istotne, venture builderzy koncentrują się wyłącznie na projektach, które budzą zainteresowanie ich partnerów korporacyjnych.
Jakie są metody poszukiwania projektów odpowiednich do tworzenia spółek w ramach venture buildingu?
Startupy zawsze mogą samodzielnie zgłosić się z projektem do venture buildera. To jednak nie wszystko. Venture builderzy, razem ze swoimi projektami korporacyjnymi również poszukują projektów i rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania adresowane przez korporacje.
Dlaczego startupy powinny zainteresować się wsparciem ze strony venture builderów?
Dzięki nawiązaniu współpracy z venture builderami startupy na bardzo wczesnym etapie rozwoju mogą od nich usłyszeć, że dany pomysł nie ma sensu i nie odniesie sukcesu na rynku. Co więcej, startupy mogą również usłyszeć wskazówki co zrobić, aby dany pomysł mógł działa. Dodatkowo, projekty te mogą od razu uzyskać wsparcie prawne.
Z kolei bardziej doświadczone startupy mogą od venture buildera pozyskać wsparcie finansowe czy wsparcie w dotarciu do klientów. Ponadto, startupy otrzymują od venture buildera wsparcie na wypadek ewentualnego potknięcia.
W grę wchodzi również dłuższy proces budowy produktu i jego walidacji, czy dłuższe eksperymentowanie z nim oraz szybkie skalowanie produktu.
Które potrzeby startupów są zaspokajane przy wsparciu venture builderów?
Venture builderzy potrafią zaspokoić różne potrzeby startupów. W pierwszej części starają się oni dostosować swoje działania w tych obszarach, w których startupy mają braki. Dodatkowo, venture building pozwala założycielom spółki skupić się na tym, co jest dla nich najważniejsze – czyli na samym rozwijaniu produktu lub technologii.
Jak wygląda komunikacja między startupem a venture builderem?
Venture builderzy postrzegają swoje działanie jako po prostu prowadzenie swojej spółki portfelowej, gdyż są oni ich współwłaścicielami. W efekcie, indywidualnie wypracowują oni styl komunikacji.
Przepływ kluczowych informacji oczywiście zawsze przebiega w dwie strony, lecz prowadzenie spółki odbywa się na boku, poza samą główną korporacją, na zasadach współpracy, a nie nadzoru i aktywnego uczestnictwa.
Jakie są potencjalne zagrożenia dla startupu przy współpracy z venture builderem?
Przy dobrym przygotowaniu współpracy i przy podpisaniu odpowiedniej umowy zagrożeń można całkowicie uniknąć. Z reguły jednak punktem spornym między startupem a venture builderem jest kwestia wyjścia z inwestycji. Jeśli pod tym kątem obie strony znajdą wspólną wizję, to współpraca powinna przebiegać bez żadnych problemów.
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy między startupem a venture builderem?
Przede wszystkim warto zainwestować w dobrego prawnika, który sporządzi odpowiednią umowę inwestycyjną. Ponadto, jeszcze przed podpisaniem takiej umowy, obie strony powinny ze sobą na spokojnie porozmawiać, aby uzyskać pewność, że będą w stanie ze sobą produktywnie współpracować.
Jak venture builder skutecznie buduje i rozwija zespoły, aby wspierać rozwój startupów?
Venture builder stara się umiejętnie przydzielać osoby o różnych unikalnych wartościach do zespołu spółki, aby stanowiły one dobre wsparcie dla spółki i wzajemnie się uzupełniały.
Scenariusze rozstania startupu i venture buildera
Jednym ze sposobów wyjścia venture buildera z inwestycji jest przejęcie spółki przez partnera strategicznego. Drugą opcją jest IPO i wejście na giełdę.
Gdy jednak dany projekt nie rozwinął się tak, jak oczekiwano, zdarza się również sprzedaż udziałów i wyjście z inwestycji na niskiej wycenie, bez oczekiwanej stopy zwrotu lub nawet decyzja o rozwiązaniu spółki i dokonanie odpisu.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: