Po ponad pięciu latach od rozpoczęcia budowy, 14 września oddany do użytku został budynek Varso Tower. Ten warszawski drapacz chmur znajdujący się na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, mierzący wraz z iglicą 310 metrów został tym samym najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, wyprzedzając o 10 metrów frankfurcki Commerzbank Tower. Ponadto, Varso Tower jest nawet wyższy od londyńskiego The Shard.
W budynku prowadzone są już prace aranżacyjne i w tym miesiącu wprowadzą się pierwsi najemcy. Biura będą tu mieć między innymi dostawca usług informatycznych Box, a także aktywne na rynku nieruchomości międzynarodowe kancelarie prawne CMS oraz Greenberg Traurig.
Co jeszcze wiadomo o drapaczu chmur, który po 67 latach odebrał Pałacowi Kultury i Nauki tytuł najwyższego budynku w kraju? Kiedy będzie można go odwiedzić? Przekonamy się poniżej:
Varso Tower – podstawowe informacje 
Drapacz chmur Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, zrealizowanej przez firmę HB Reavis. Kompleks Varso Place powstał na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera.
Wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy firma HB Reavis wykupiła działkę od Polskich Kolei Państwowych. Trzy lata trwały prace nad opracowaniem właściwego projektu. W końcu ruszyła budowa. Po latach zaniedbany teren w pobliżu Dworca Centralnego z dnia na dzień zyskiwał nowe oblicze.
14 września budowa kompleksu trzech budynków pod nazwą Varso Place dobiegła końca. Najwyższy, Varso Tower, ma wysokość 310 metrów wraz z iglicą mierzącą 80 metrów. Wieżowiec ma 53 piętra i jest wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Jego adres to ulica Chmielna 69-71. Obok wybudowane zostały już 2 niższe obiekty – 81-metrowy Varso 1 i 90-metrowy Varso 2.
Kompleks Varso Place
Cały projekt Varso Place składa się z 3 oddzielnych etapów, które tworzą jednorodny kompleks. Wszystkie 3 budynki połączone są wewnętrznym, ogólnodostępnym pasażem. Każdy będzie mógł spacerować tym 200-metrowym krytym ciągiem, od przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym do ulicy Chmielnej.
Budynki Varso Place zostały zaprojektowane w sposób kaskadowy. Taki zabieg był konieczny, aby nie odciąć dostępu światła do budynków mieszkalnych istniejących po przeciwnej stronie ulicy Chmielnej. Dodatkowo pomiędzy dwoma niższymi biurowcami zachowano odstęp, który również ma doświetlać.
Gigantyczna przestrzeń biurowa
Całkowita powierzchnia biurowa i usługowa w budynkach wynosi około 139 tysięcy metrów kwadratowych (z czego 69 tysięcy liczy powierzchnia biurowa Varso Tower). Taka wartość odpowiada powierzchni dwudziestu boisk piłkarskich.
Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso Tower to około 1500 metrów kwadratowych, a w niższych budynkach od średnio 950 metrów kwadratowych nawet do 4000 metrów kwadratowych. W kompleksie powstaną biura, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy.
Część podziemna i parkingi
Część podziemna wspólna dla wszystkich obiektów ma cztery kondygnacje, na których znajdą się miejsca postojowe dla najemców oraz klientów części usługowej. Wszystkie trzy wjazdy do części podziemnej zaprojektowano od strony ulicy Chmielnej.
Z tej strony znajdzie się również strefa rozładunkowa dla części usługowej. W części podziemnej zaplanowano też pomieszczenia techniczne. Oznacza to, że wszystkie urządzenia, które zazwyczaj są montowane na dachach budynków, znajdą się na poziomie garaży. Dzięki temu na dachach biurowców można było zaprojektować tarasy dla najemców.
W całym kompleksie znajduje się około 800 miejsc dla rowerów i specjalna infrastruktura ułatwiająca korzystanie z tej przestrzeni. Choćby zewnętrzne windy zjeżdżające na poziom szatni i parkingu rowerowego – tak żeby nie trzeba było przechodzić przez lobby.
Znajdziemy tu także parking na około 1100 miejsc dla aut. Pełni on częściowo funkcję parkingu publicznego bowiem wjechać tu będzie mógł każdy i zapłacić za postój, który kosztuje 5 złotych za każdą rozpoczętą godzinę.
Strefa spotkań i odpoczynku
W Varso Place powstał także zielony, wewnętrzny plac z kawiarnią. Będzie to tak zwana strefa spotkań i odpoczynku. To właśnie tu będzie można odbyć podróż, jedną z dwóch panoramicznych wind, na taras widokowy na wysokość 230 metrów.
Najwyższy taras widokowy w Warszawie
Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Zwiedzający będą mogli wjechać jedną z dwóch wind panoramicznych na górny taras wieży Varso Tower. Znajdzie się on na wysokości 230 metrów i będzie najwyższym punktem widokowym w Warszawie.
Atrakcja oczywiście ma być płatna. Zarówno na najwyższym tarasie, jak i w pasażu zaplanowano kawiarnię i restaurację. Na parterze powstaną również nieduże sklepy oraz punkty usługowe.
Interesujące są także windy. Te wjeżdżające na taras widokowy są przeszklone i od razu widzimy zachodnią panoramę stolicy. Winda porusza się z prędkością do 8 metrów na sekundę. W biurowcu jeżdżą także windy obsługujące dwa piętra jednocześnie.
Otwarcie tarasu widokowego zaplanowano na 2023 rok.
Ekologiczny drapacz chmur
Najwyższy budynek w Polsce mimo swojej skali będzie też jednym z najbardziej “zielonych” obiektów w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, Varso Tower może pochwalić się zarówno certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną “Outstanding”, jak i pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.
W lobby wieżowca posadzone są drzewa, które zostały sprowadzone z Florydy, ale przed przyjazdem do Warszawy trzy lata rosły w Holandii. To drzewa gatunku Bucida buceras, zwane czarną oliwką, wysokości 12 metrów. W sumie znajdziemy tam 12 drzew. Posadzone są w holu między najwyższym Varso Tower a kolejnymi budynkami kompleksu. Przestrzeń w tym miejscu będzie niczym miejski plac pod szklanym dachem.
Kolejne 16 drzew zasadzono natomiast na tarasie widokowym, co stanowi najwyższy ogród w stolicy.