Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział dziś, że ustawa o obowiązku czipowania psów będzie gotowa w pierwszym półroczu 2023 roku. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji szczepień.
W kosztach wszczepienia elektronicznego oznakowania mają partycypować rząd i samorządy.
Każdy pies będzie miał swój numer
Wicepremier Kowalczyk potwierdził dziś w Radiu Plus deklarację złożoną w niedzielę 11 grudnia w Przysusze, podczas zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość konferencji poświęconej problemom polskiej wsi.
Minister rolnictwa wyjaśnił, że “czip to będzie numer, który zidentyfikuje każde zwierzę. Można sobie wyobrazić, że to jak PESEL. Docelowo obowiązkiem będzie objęty każdy pies. Zastanawiamy się, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc finansowo właścicieli zwierząt przez rząd i samorząd – tak, żeby nie było to na ich koszt. Ustawa będzie w pierwszym półroczu 2023 roku. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii, przy okazji szczepień.”
Wicepremier dodał również, że dzięki tej ustawie każdy będzie odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje. Sam proces czipowania jest bardzo prosty, bezbolesny i bezpieczny. Urządzenie trafia pod skórę w okolicy karku, przy wykorzystaniu małego aplikatora, co przypomina proces szczepienia.
Czip wykonany jest z materiału, który nie powoduje skutków ubocznych czy alergii. Warto podkreślić, że psom czy kotom obecność czipa nie przeszkadza, gdyż jest on nieodczuwalny i niewidoczny.
Kiedy wszystkie psy zostaną zaczipowane?
Minister Kowalczyk oznajmił, że zaczipowanie wszystkich psów wymaga trochę czasu. Zakłada on, że zakończenie tego procesu zajmie 2-3 lata. Proces ten będzie wspierany finansowo – po to, aby posiadacze psów, którzy zrobią to szybciej, mieli pewne korzyści.
Jak kwestia czipowania psów wygląda dziś?
Obecnie nie ma obowiązku czipowania psów. Nie znalazło bowiem finału kilka wcześniejszych prób ustawowego uregulowania takiego nakazu wobec właścicieli czworonogów podejmowanych w ostatnich latach. Gminy, na mocy ustawy o ochronie zwierząt, mają jednak obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt oraz tworzenia programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi.
Część samorządów finansuje zarówno sterylizację odłowionych bezdomnych psów, jak i czipowanie tych zwierząt przez weterynarzy. Jednak realizacja całego pakietu ustawowych zaleceń w stosunku do samorządów dotyczących humanitarnego traktowania zwierząt była przez Najwyższą Izbę Kontroli oceniana negatywnie.
Koszt wszczepienia psu czipa, umożliwiającego zapisanie w elektronicznej bazie danych oraz identyfikację właściciela w przypadku zaginięcia czy uprowadzenia, sięga nawet 250 złotych. Szacuje się, że w Polsce żyje około 8 milionów psów.