Usługi w chmurze – jak korzystać i do czego służą?

183

Usługi w chmurze obliczeniowej są już dziś powszechnie stosowane przez firmy na całym świecie. Specjaliści nie mają żadnych wątpliwości, że już wkrótce korzystanie z nich będzie absolutnym standardem w każdym przedsiębiorstwie. Co więcej, zakres ich funkcjonalności, który już dziś pozwala na wykonywanie wielu skomplikowanych operacji, cały czas się poszerza.

Do czego zatem służą usługi w chmurze i w jaki sposób możemy z nich korzystać? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest chmura obliczeniowa:

Chmura obliczeniowa – co to? Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa to model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzną organizację). Mamy tutaj do czynienia z serwerami sieciowymi znajdującymi się w różnych miejscach na całym globie. Połączone są one w sposób umożliwiający użytkownikowi dostęp do nich z pozycji komputera czy urządzeń mobilnych za pomocą dedykowanych aplikacji lub przeglądarki internetowej.

Dostęp do serwerów wymaga połączenia sieciowego lub internetowego (w zależności od lokalizacji serwera). Co więcej, chmura zapewnia szerokiemu gronu użytkowników bardzo atrakcyjną infrastrukturę gwarantującą w pełni zautomatyzowaną skalowalność zasobów, w które wchodzi przestrzeń dyskowa oraz moc obliczeniowa. W skład tej infrastruktury wchodzą również usługi w chmurze obliczeniowej, które umożliwiają działanie na danych.

Chmura to usługa oferowana przez dane oprogramowanie oraz niezbędną infrastrukturę, co oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania.

Jak działa chmura obliczeniowa?

Zasada działania chmury obliczeniowej polega na przeniesieniu całego ciężaru świadczenia usług IT (danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej) na serwer i umożliwienie stałego dostępu poprzez komputery klienckie. Dzięki temu ich bezpieczeństwo nie zależy od tego, co stanie się z komputerem klienckim, a szybkość procesów wynika z mocy obliczeniowej serwera. Wystarczy zalogować się z jakiegokolwiek komputera z dostępem do Internetu by zacząć korzystać z dobrodziejstw chmury obliczeniowej.

Rodzaje chmur obliczeniowych

Wyróżniamy trzy rodzaje chmur obliczeniowych:

 • Chmura publiczna
 • Chmura prywatna
 • Chmura hybrydowa.

Chmura publiczna

Chmura publiczna oferowana jest każdej osobie, która ma ochotę skorzystać z tego typu rozwiązania. Mogą to być firmy, instytucje, ale też indywidualni użytkownicy. W skład chmury publicznej wchodzi sprzęt, oprogramowanie oraz różne usługi, płatne lub bezpłatne.

Chmura prywatna

Chmura prywatna działa w zasadzie podobnie jak publiczna, z tym, że z danych mogą korzystać tylko określone podmioty. Najczęściej są to korporacje lub duże organizacje. Istotna jest tutaj kwestia bezpieczeństwa i kontroli zawartości.

Chmurę publiczną trudno kontrolować z uwagi na rozmiary i liczbę użytkowników, przez co dane mogą trafić w niepowołane ręce. Natomiast korzystając z prywatnego rozwiązania, ma się wpływ na rodzaj stosowanych zabezpieczeń oraz liczbę i uprawnienia osób, które korzystają z chmury.

Chmura hybrydowa

Infrastruktura chmury hybrydowej składa się z dwóch modułów: publicznego oraz prywatnego. Pomiędzy nimi można bez problemu przenosić dane i aplikacje. Taką chmurę najczęściej wykorzystują organizacje prowadzące zróżnicowaną działalność. Mogą dzięki niej komunikować się z klientami poprzez funkcje chmury publicznej, a ważne dane przechowywać w chmurze prywatnej.

Usługi w chmurze chmura

Postępujący rozwój technologii umożliwia rozbudowę funkcji usług. Obecnie wyróżnić można trzy podstawowe modele usług w chmurze dostępne dla klientów:

 • Software as a Service (SaaS)
 • Platform as a Service (PaaS)
 • Infrastructure as a Service (IaaS).

SaaS

Software as a Service to usługa zapewniająca niezbędne oprogramowanie. Uściślając, dostawca tego modelu usługi gwarantuje klientowi niezbędny sprzęt do jej funkcjonowania, system operacyjny, dedykowane aplikacje oraz zarządza środowiskiem programistycznym.

Model SaaS zapewnia klientowi gotowy do działania produkt, który umożliwia prowadzenie operacji na danych. Tym gotowym produktem jest w pełni skonfigurowany serwer, do którego użytkownik ma zapewniony nieograniczony terytorialnie dostęp poprzez urządzenie komputerowe lub mobilne (tablet, smartfon) oraz aktywne połączenie z Internetem. Najpopularniejszymi usługami SaaS, z których korzystają miliony użytkowników, są takie produkty jak Google Docs czy Microsoft Office Online.

PaaS

Platform as a Service to usługa adresowana głównie do programistów. Polega ona na zapewnieniu użytkownikowi odpowiedniego środowiska pracy w świecie wirtualnym. Dostawca usługi zapewnia zarządzanie systemem operacyjnym oraz gwarantuje klientowi środowisko programistyczne. Sam użytkownik może skupić się już tylko na tworzeniu oraz użytkowaniu aplikacji. Najszerzej rozpoznawalnymi usługami PaaS są: Google App Engine, Windows Azure czy Amazon Web Services.

IaaS

Infrastructure as a Service to usługa zapewniająca klientowi jedynie infrastrukturę sprzętową – czyli zewnętrzne serwery oraz zabezpieczenia. Jest to więc swego rodzaju wirtualna serwerownia. Oprogramowanie, środowisko programistyczne, aplikacje, sterowniki i inne użytkownik musi zapewnić samodzielnie. Usługę IaaS stanowi na przykład Dropbox czy One Drive.

Praktyczne zastosowania usług w chmurze

Głównym zadaniem, jakie stoi przed chmurami obliczeniowymi, jest przechowywanie informacji na serwerach, magazynowanie treści i ich udostępnianie. Na tym jednak możliwości usług w chmurze się nie kończą. Chmury obliczeniowe wykorzystywane są zarówno w życiu codziennym, jak i w biznesie. Często popularnie i powszechnie stosowane usługi online, pozwalające na wysyłanie wiadomości e-mail, edycję dokumentów, słuchanie muzyki czy streaming filmów i seriali opierają się na chmurze.

Z powyższego wynika, że chmura obliczeniowa pozwala między innymi: Usługi w chmurze

 • Tworzyć aplikacje oraz usługi
 • Przechowywać dane
 • Wykonywać oraz odzyskiwać kopie zapasowe
 • Hostować witryny WWW
 • Przesyłać strumieniowo pliki audio i wideo
 • Dostarczać oprogramowanie “na żądanie”
 • Analizować dane pod względem prognozowania oraz znajdowania wzorców.

Jak korzystać z chmury obliczeniowej?

Prawdopodobnie większość z nas korzysta z usług w chmurze, choć może sobie nawet nie zdawać z tego sprawy. Dla przykładu, w urządzeniach firmy Apple kopie zapasowe naszych danych oraz na przykład wykonane zdjęcia za pomocą smartfona domyślnie przechowywane są w chmurze obliczeniowej o nazwie iCloud.

Podobnie wygląda kwestie wysyłania załączników za pomocą poczty Gmail. Jeśli chcemy wysłać plik lub pliki, których łączna wielkość przekracza 25 megabajtów, trafiają one automatycznie na Dysk Google powiązany z naszym adresem e-mail.

Inne popularne bezpłatne usługi w chmurze bazujące głównie na przechowywaniu danych to OneDrive i Dropbox. Z kolei firmy IT korzystają podstawowo z Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments