Uniwersytet Stanforda zwróci granty, jakie otrzymał od FTX

Udostępnij

Uniwersytet Stanforda oświadczył, że zamierza zwrócić „całość” środków otrzymanych wcześniej od  giełdy kryptowalut FTX, które według władz uczelni zostały przeznaczone głównie na zapobieganie i badania związane z pandemią koronawirusa. W praktyce chodzi o miliony USD darowizn w postaci kryptowalut.

Uniwersytet zwraca środki FTX

Z doniesień Bloomberg wynika, że kalifornijski Uniwersytet Stanforda oświadczył, że planuje zwrócić wszystkie środki otrzymane od nieistniejącej już giełdy kryptowalut FTX.

Przypomnijmy, że okresie od listopada 2021 r. do maja 2022 r. uczelnia Stanforda otrzymała w sumie 5,5 mln dolarów grantów od podmiotów powiązanych z FTX. W oświadczeniu przesłanym mediom e-mailem z 19 września rzecznik uniwersytetu przekazał:

„Prowadziliśmy rozmowy z prawnikami dłużników FTX w sprawie odzyskania tych grantów i zwrócimy środki w całości”.

W oświadczeniu Stanford wyjaśniło też, że „otrzymało granty od Fundacji FTX i firm powiązanych z FTX głównie na zapobieganie i badania związane z pandemią”.

Pikanterii dodaje fakt, że oboje rodzice byłego dyrektora generalnego FTX, Sama „SBF” Bankmana-Frieda, Alan Bankman i Barbara Fried są prawnikami, którzy wykładali w Stanford Law School.

Pozwani rodzice

To nie koniec kontrowersji. Zrzeczenie się przez Stanforda wsparcia pieniężnego od FTX następuje po oskarżeniu rodziców SBF o kradzież milionów USD z giełdy kryptowalut.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Jak wynika z dokumentów sądowych, dłużnicy FTX złożyli 18 września pozew przeciwko rodzicom byłego CEO giełdy, utrzymując, że sprzeniewierzyli oni fundusze firmy ich syna poprzez swoje zaangażowanie w giełdę FTX, a ich celem było „wzbogacenie się, bezpośrednio i pośrednio, o miliony dolarów”. Zarzuca się, że Bankman był „de facto urzędnikiem” w Grupie FTX.

„Już w 2018 roku Bankman opisał Alamedę jako „firmę rodzinną” – tego określenia wielokrotnie używał w odniesieniu do Grupy FTX. Nawet gdy Grupa FTX popadła w stan niewypłacalności, Bankman i Fried generowali dla siebie znaczne zyski z tej „rodzinnej firmy”” – czytamy w skardze.

Dalej dodano, że Bankman i Fried albo wiedzieli, albo ignorowali sygnały ostrzegawcze, które sugerowały, że FTX jest czymś w postaci piramidy finansowej.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również