Komisja Europejska przedstawiła w środę 18 maja plan uniezależnienia się od dostaw energii z Rosji. Inicjatywa ta, podyktowana wojną na Ukrainie, której skutki dla bezpieczeństwa dostaw i zmienności cen są nieprzewidywalne, jest szeroko zakrojona i ma na celu rozwiązanie problemów w kilku regionach Starego Kontynentu. Komisja zamierza przeznaczyć aż 300 miliardów euro, w tym około 72 miliardy euro w formie bezzwrotnych dotacji, na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji.
Propozycja ma wiele aspektów, począwszy od “ogromnego” zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii, po nadzwyczajne środki mające na celu rozwiązanie problemu gwałtownie rosnących rachunków za energię elektryczną.
Kolejny krok w stronę uniezależnienia UE od rosyjskich surowców 
W zeszłym roku import energii z Rosji do Unii Europejskiej wyniósł 99 miliardy euro, co stanowiło 62% zakupów rosyjskich towarów. Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że UE jest już na dobrej drodze do znaczącego zmniejszenia importu rosyjskiego gazu. Współczynnik ten został zmniejszony z 40% w 2021 roku do 26% w kwietniu 2022.
W sierpniu natomiast ma zacząć obowiązywać unijny zakaz importu węgla z Rosji. W stolicach poszczególnych krajów dyskutowane jest również obecnie embargo na ropę naftową, natomiast w marcu padła obietnica zmniejszenia w tym roku zapotrzebowania na rosyjski gaz o 66%.
Rusza REPowerEU
Ponadto, nowy plan Komisji Europejskiej – znany szerzej jako REPowerEU – zakłada zwiększenie celu efektywności energetycznej Unii Europejskiej na 2030 rok z 9% do 13% oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w UE z 40% do 45% do 2030 roku.
Ponadto, przywódcy rządów 27 państw UE uzgodnili utworzenie platformy wspólnych zakupu gazu, LNG i wodoru. W ten sposób Unia Europejska może zabezpieczyć potrzebny import energii bez konkurencji między państwami członkowskimi.
W efekcie, potrzeba ogromnych inwestycji, dlatego Komisja Europejska zamierza zmobilizować aż 300 miliardów euro na powyższe cele – głównie na przyspieszenie i zwiększenie skali przejścia na czystą energię. Do 10 miliardów euro przeznaczonych zostanie dodatkowo na brakujące elementy infrastruktury gazowej i LNG, a do 2 miliardów euro na modernizację infrastruktury naftowej w związku z zatrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy.
Dodatkowe wsparcie dla Ukrainy 
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała również dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. Konkretnie mowa o uzupełnieniu dotychczasowej znaczącej krótkoterminowej pomocy o nową wyjątkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 miliardów euro w 2022 roku.