Ukraina to wciąż stosunkowo młode państwo na mapie Europy – pojawiło się w 1991 roku. Z tego powodu nie do końca została przez nasz naród odkrywa i skrywa wiele niespodzianek. Świadczy o tym choćby fakt, że jest największym krajem leżącym w całości na naszym kontynencie. Poza tym, słynie ona ze swoich rozległych stepów. Dodatkowo, w Polsce dobrze pamiętamy, że wraz z naszym krajem była gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Poniżej dowiemy się co jeszcze Ukraina ma do zaoferowania:
Ukraina – podstawowe informacje
Ukraina jest państwem unitarnym położonym w Europie wschodniej. Od północy graniczy z Białorusią, od wschodu z Rosją, od południa z Rumunią i Mołdawią, a od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami. Jest członkiem ONZ, Rady Europy czy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przystąpiła również do programu Partnerstwo Wschodnie, jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską, a od 2016 członkiem strefy wolnego handlu z UE.
Jej powierzchnia wynosi 603 700 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności 37 milionów. Jej krajobraz składa się głównie ze stepów i wyżyn, posiada również dostęp do Morza Czarnego oraz Azowskiego. Dominującym typem gleb są czarnoziemy, odznaczające się niezwykłą żyznością. Zajmują aż 60% kraju, co stanowi 40% całości ich światowych zasobów.
Ukraina jest republiką demokratyczną. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowa Rada Najwyższa, wykonawczą prezydent (będący jednocześnie głową państwa) i rząd, a sądowniczą niezawisłe sądy.
Ukraina – gospodarka
Walutą Ukrainy jest hrywna. Dzieli się na 100 kopiejek. Najwyższy nominał banknotu to 1000 UAH. Ten kraj jest gospodarką post-sowiecką o najniższym Wskaźniku Wolności Rynkowej w Europie i jednym z najniższych na świecie. PKB wynosi 131 miliardów dolarów, dzięki czemu państwo zajmuje pod tym względem 57 miejsce na świecie i 24 w Europie. Znacznie gorzej wygląda PKB na osobę – zaledwie 3105 USD, co przekłada się na 126 miejsce na świecie i przedostatnie w Europie – nieznacznie wyprzedza tylko Mołdawię.
Dodatkowo, Ukraina ma drugi najniższy wskaźnik jakości życia w Europie, po Rosji. Około 40% mieszkańców tego kraju żyje poniżej ustawowej granicy ubóstwa. Stopa bezrobocia wynosi 9,9%
Co ciekawe, na Ukrainie występuje aż ponad 90 rodzajów kopalin, a co więcej dotychczas odkryto 8 tysięcy złóż, w tym wielkie zasoby najlepszej jakości rud manganowych, żelaza, uranu, węgla koksującego, siarki rodzimej, soli kamiennej i potasowej oraz surowców do produkcji cementu. Oprócz przemysłu wydobywczego gospodarka opiera się na metalurgicznym, spożywczym i maszynowym. Większość wpływów do budżetu państwa stanowi eksport.
Turystyka jest również ważnym sektorem dla Ukrainy, ponieważ rocznie odwiedza ją ponad 12 milionów osób. Kraj ten posiada 7 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są nimi:
- Sobór św. Zofii (Sobór Mądrości Bożej) i Ławra Peczerska w Kijowie
- Stare Miasto we Lwowie
- Południk Struvego
- Pierwotne lasy bukowe Karpat
- Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji
- Drewniane cerkwie regionu Karpackiego (wraz z Polską)
Ukraina – największe miasta
Stolicą i największym miastem jest oczywiście Kijów. Leży on nad rzeką Dniepr, stanowi także największy ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy kraju. Jest również ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Żyje w nim 3 miliony mieszkańców.
Drugim największym miastem jest Charków. Leży w północno-wschodniej części Ukrainy. Jest również drugim największym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym oraz istotnym węzłem komunikacyjnym. Żyje w nim 1,5 miliona mieszkańców i co ciekawe dominującym językiem nie jest ukraiński, tylko rosyjski.
Trzecim największym miastem jest Odessa. Leży nad Morzem Czarnym. Jest największym portem morskim Ukrainy. Żyje w niej 1,1 miliona mieszkańców.
Czwartym największym miastem jest Dniepr. Leży po obu stronach rzeki o tej samej nazwie, u ujścia Samary. Do 2016 roku nosiło ono nazwę Dniepropietrowsk. Także jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym. Żyje w nim 1 milion mieszkańców.
Ukraina – ciekawostki
Ukraina jest jednym z największych eksporterów zbóż na świecie. Wynika to oczywiście z najżyźniejszych gleb – czarnoziemów, dzięki którym ten kraj posiada idealne warunki do produkcji rolnej.
Ukraina posiada największe złoża rudy manganu na świecie – aż 11% globalnych zasobów.
Po upadku ZSRR Ukraina stała się trzecią największą światową potęgą atomową. Jednak w 1994 roku oddała swój arsenał Rosji w zamian za pomoc finansową.
Stacja metra Arsenalnaya w Kijowie jest najgłębszym tego typu obiektem na świecie. Wybudowano ją 105 metrów pod ziemią.
W ukraińskich szkołach występuje aż dwunastostopniowa skala ocen.
W przeciwieństwie do całego świata na Ukrainie obrączki ślubne nosi się na palcu prawej ręki.
Tradycja pisanek (jajek wielkanocnych) wywodzi się z Ukrainy.
Tradycyjne ukraińskie potrawy są dobrze znane i w naszym kraju – to pierogi oraz barszcz.
Za ojca odrodzenia narodowego i najważniejszą osobę w historii Ukrainy uznawany jest Taras Szewczenko. To poeta i malarz okresu romantyzmu. Na całym świecie postawiono ponad 1200 jego pomników, a jego utwory zostały przetłumaczone na ponad 130 języków.
W 2008 i 2013 roku hrywna została wybrana najpiękniejszą walutą na świecie.
Zamkniętą, skażoną strefę wokół Czarnobyla zamieszkuje nielegalnie ponad 700 osób.
Narodowym sportem na Ukrainie jest piłka nożna. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Andrij Szewczenko. W 2004 roku został laureatem złotej piłki – trofeum, które wręcza się najlepszemu piłkarzowi w danym roku kalendarzowym. Obecnie jest trenerem reprezentacji Ukrainy w futbolu.
Ukraińcy w latach 1999-2015 kompletnie zdominowali wagę ciężką w boksie zawodowym. To zasługa braci Kliczko, którzy w tym okresie byli niepokonani. Starszy z nich – Witalij jest obecnie Merem Kijowa.
Na Ukrainie, a konkretnie w Kijowie wyprodukowano największy i najcięższy obecnie używany samolot na świecie. Jest nim Antonow An-225 Mrija. Istnieje tylko jeden egzemplarz. Zaprojektowano go w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego oraz części rakiet. Waży 200 ton, ale jest w stanie przetransportować kolejne 250 ton ładunku. Co ciekawe w Polsce lądował on trzykrotnie, ostatni raz 14 kwietnia bieżącego roku na lotnisku imienia F. Chopina w Warszawie. Dostarczył z Chin maseczki medyczne.