Ukraina dołączy do NATO – sugeruje Jens Stoltenberg

Udostępnij

– Ukraina jest na dobrej drodze do dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), mimo trudnej sytuacji na froncie z Rosją — zapowiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg: Ukraina będzie w NATO

W drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę, Jens Stoltenberg, który stoi na czele NATO, powiedział słowa, które oznaczają geopolityczne trzęsienie ziemi.

– Dziś mijają dwa lata odkąd rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę. Rozpoczęło to największą wojnę w Europie od czasów II wojny światowej. Zacznę od uhonorowania wszystkich odważnych Ukraińców, którzy polegli lub zostali ranni w obronie swojej ojczyzny — zaczął. – Sytuacja na polu walki pozostaje niezwykle poważna. I nic nie wskazuje na to, że Putin przygotowuje się do zawarcia pokoju — dodał.

Pochwalił jednak Kijów.

– Ukraina wielokrotnie pokazała niezwykłe umiejętności i zaciekłą determinację. Ukraina nie upadła w ciągu kilku tygodni, jak wielu się obawiało. Odzyskaliście połowę terytorium zajętego przez Rosję. Odepchnęliście Rosję od dużej części Morza Czarnego. I zadaliście ciężkie straty siłom rosyjskim — wyliczał sukcesy Ukrainy z ostatnich 2 lat.

Potem przeszedł już do konkretów.

– Ukraina jest teraz bliżej NATO, niż kiedykolwiek wcześniej. Pomagamy w zwiększaniu interoperacyjności waszych sił zbrojnych z sojusznikami. Wspólnie otworzymy nowe Wspólne Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji w Polsce. Pogłębiamy także nasze więzi polityczne poprzez Radę NATO-Ukraina, w ramach której konsultujemy się i wspólnie podejmujemy decyzje. Ukraina dołączy do NATO. To nie jest kwestia czy, ale kiedy. Przygotowując się do tego dnia, NATO będzie nadal wspierać Ukrainę — dla jej i naszego bezpieczeństwa — podsumował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czy Kijów dołączy do NATO?

Czy jednak jego słowa się ziszczą? Pamiętajmy, że kraj, który chce dołączyć do NATO, nie może mieć sporu terytorialnego z innym państwem. Ukraina ma konflikt z Rosją o Krym. Możliwe, że Moskwa temu też zajęła półwysep, by zablokować dołączenie Kijowa do Sojuszu.

Ukraina może więc dołączyć do NATO, ale za wiele lat, możliwe, że dopiero po zakończeniu wojny z Rosją.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również