UE – szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji przyjęty

Udostępnij

Po trwających niemal miesiąc negocjacjach, najpierw przywódcy państw członkowskich Unii Europejskich przyjęli szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę. Dziś zaakceptowała go również Rada Europy. Nowy pakiet sankcji zakłada ograniczenie importu ropy oraz odcięcie kolejnych banków od SWIFT.

W ten sposób Unia Europejska jeszcze bardziej ograniczy zdolności Kremla do finansowania wojny. Sankcjami objęte zostaną również osoby odpowiedzialne za okrucieństwa, które miały miejsce w Buczy i Mariupolu.

Embargo na rosyjską ropę Baryłki z ropą naftową w barwach Rosji

Embargo na ropę naftową dotyczy surowca sprowadzanego drogą morską. Okres przejściowy potrwa od sześciu miesięcy w przypadku ropy i do ośmiu miesięcy w przypadku innych produktów ropopochodnych.

Import rurociągiem „Przyjaźń” będzie nadal działać

Pakiet sankcyjny przewiduje jednak tymczasowy wyjątek dla importu rurociągami do tych państw członkowskich Unii Europejskiej, które ze względu na swoje położenie geograficzne są szczególnie uzależnione od dostaw z Rosji i nie mają realnych alternatyw. Ponadto Bułgaria i Chorwacja skorzystają również z tymczasowych derogacji dotyczących importu odpowiednio rosyjskiej ropy naftowej i próżniowego oleju napędowego.

W ten sposób do końca roku Unia Europejska ma zrezygnować z importu około 90% rosyjskiej ropy. Pozostałe 10% to dostawy surowca południowym odcinkiem rurociągu “Przyjaźń”, których utrzymanie wywalczyły przede wszystkim Węgry. Ma to być jednak rozwiązanie tymczasowe, obowiązujące do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów.

Chodzi tutaj o przesył ropy tylko południowym odcinkiem przez Ukrainę na Słowację, do Czech i na Węgry, ponieważ w przypadku północnego odcinka Polska i Niemcy wcześniej zobowiązały się, że zrezygnują z dostaw tą drogą do końca roku.

Węgry wywalczyły także mechanizm sytuacji kryzysowej. Zakłada on, że jeśli dostawy rurociągiem „Przyjaźń” zostaną przerwane, to Budapeszt będzie mógł importować rosyjski gaz tankowcami do Chorwacji, a następnie na Węgry rurociągiem „Adria”.

Ile Rosja straci na braku eksportu do UE?

Rosja straci natomiast około 10 miliardów dolarów rocznie, gdy zacznie obowiązywać unijne embargo na ropę rosyjską. Było to łącznie 40% zysków Rosji związanych z eksportem ropy.

Kolejne banki odłączone od systemu SWIFT Odłączenie od systemu SWIFT

Oprócz sankcji na ropę, Unia Europejska zdecydowała się odłączyć od bankowego systemu SWIFT kolejne rosyjskie instytucje kredytowe: największy rosyjski bank Sbierbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Rolny, a także Białoruski Bank Rozwoju i Odbudowy.

Następne stacje telewizyjne z zakazem nadawania w UE

Ponadto, zakazem nadawania na terytorium Unii Europejskiej zostały objęte trzy kolejne rosyjskie stacje państwowe:

  • Rossija RTR/RTR Planeta
  • Rossija 24/Russia 24
  • TV Center International

Pozostałe sankcje

Ograniczenia eksportowe dotyczące towarów i technologii

Unia Europejska rozszerzyła również listę osób i podmiotów z Rosji objętych ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi towarów i technologii podwójnego zastosowania. Co więcej, poszerzona została lista towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa, i w związku z tym nie mogą być sprzedawane Moskwie. Unia Europejska zabroni świadczenia firmowym z Rosji usług księgowych, public relations i doradztwa.

Sankcje na zbrodniarzy wojennych Sankcje nałożone na Rosję

Ponadto Rada UE postanowiła nałożyć sankcje na dodatkowe osoby i podmioty odpowiedzialne za zbrodnie popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy i Mariupolu, znane osobistości wspierające wojnę, czołowych biznesmenów i członków rodzin oligarchów objętych sankcjami i urzędników Kremla, a także firmy z sektora zbrojeniowego.

Patriarcha Cyryl wykreślony z czarnej listy po naciskach Orbána

Warto zaznaczyć, że z list sankcyjnych wykreślona ostatecznie została jedna osoba – patriarcha Cyryl. Nakładania sankcji UE na prawosławnego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi kategorycznie sprzeciwił się bowiem premier Węgier Viktor Orbán. Twierdził on, że to kwestia „wolności religijnej”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również