Kilka dni temu miała miejsce konferencja online pod tytułem ABC Inwestowania. Jej celem było otwarcie drzwi dla wszystkich do edukacji na temat rynków finansowych i pomoc w wejściu w świat inwestycji XXI wieku. Jedna z prelekcji dotyczyła trendów na rynkach akcji i walut w końcówce 2020 roku. Poprowadził ją Dawid Augustyn – redaktor naczelny magazynu fxmag.pl i założyciel platformy społecznościowej TradingDot.com. Jego gośćmi byli Przemysław Kwiecień – główny ekonomista X-Trade Brokers; oraz Bartosz Sawicki – kierownik departamentu analiz Domu Maklerskiego TMS Brokers. Oto jakie mieli wnioski.
Rozmowa dotycząca trendów na rynkach akcji i walut
Początek panelu dotyczył kwestii co musi się stać, aby indeks NASDAQ 100 w grudniu 2020 przekroczył wartość 14 000.
Bartosz Sawicki uważa, że hossa na Wall Street powinna cały czas trwać, każda korekta będzie wygaszana albo przez Donalda Trumpa, albo przez instytucje finansowe, które do tej pory nie zanotowały takich zysków, jak czołowe spółki elektroniczne w tym indeksie. Amerykańska Rezerwa Federalna także w najbliższych nie tylko miesiącach, lecz nawet latach nie powinna ostudzać zapału inwestorów. Tak więc, ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny do zrealizowania. Z kolei Przemysław Kwiecień nie spodziewa się osiągnięcia poziomu 14 000 w grudniu. Twierdzi on, że w aktualnie panującym trendzie nie było jeszcze korekty z prawdziwego zdarzenia, wciąż jest ona przed nami, ale on również nie spodziewa się jej przed wyborami prezydenckimi w USA, a wartość akcji spółek technologicznych powinna w obecnych warunkach stabilnie rosnąć.
Kto ma większą szansę na wygranie wyborów w Stanach Zjednoczonych?
Według Bartosza Sawickiego uważa, iż trudno jest wyrokować, ponieważ w tej chwili w sondażach minimalnie wygrywa Joe Biden, ale Trump odrabia straty w najważniejszych stanach, w tym na Florydzie. Do tej pory rynki nie dyskontowały i nie pozycjonowały się pod wyniki tych wyborów, ponieważ prawdopodobnie pamiętają szok z 2016 roku. Poza tym, kandydaci Republikańscy mają w zwyczaju pozostawiać sobie jakąś decyzję zmieniającą układ sił na sam październik i prawdopodobnie powinna ona pozytywnie wpłynąć na rynki. W obecnej sytuacji może być ona związana z zatwierdzeniem szczepionki na koronawirusa, nawet jeśli nie będzie ona w pełni gotowa. Oczywiście należy także pamiętać, że sytuacja epidemiczna może mieć kluczowy wpływ na wynik wyborów. Przemysław Kwiecień zgadza się z tą opinią, choć uważa, że obojętnie który kandydat wygra, to nie powinno mieć to takiego wpływu, jak cztery lata temu.
Czy drugi lockdown przed wyborami w USA jest możliwy?
Według Przemysława Kwietnia absolutnie nie. Z kolei trudno przewidzieć jak rynek się zachowa, kiedy rozpocznie się druga fala, ponieważ od wczesnej wiosny nie było ani jednej sytuacji, aby był on w wyraźnym stopniu zaniepokojony.
Czy największe wydarzenia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ostatnim kwartale 2020 to debiut Allegro na tym parkiecie oraz premiera gry Cyberpunk 2077?
Bartosz Sawicki uważa, że nie, ponieważ Allegro nie wzbudzi aktualnie takiego zainteresowania inwestorów, jak rodzime spółki z branży medycznej. Co do atrakcyjności tego debiutu wątpliwości ma również Przemysław Kwiecień.
Czy wzrost indeksu WIG20 nie jest hamowany przez spółki skarbu państwa w nim obecne?
Przemysław Kwiecień uważa, że absolutnie nie i za przykład przytacza spółkę KGHM Polska Miedź. Znacznie bardziej negatywny wpływ na indeks mają spółki z sektora finansowego, które bardzo dużo w nim ważą; oraz spółki paliwowe.
Po zapowiedziach Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, większość banków centralnych do 2024 roku nie powinna podwyższać stóp procentowych. Czy istnieje możliwość, by zostały one w Polsce podniesione wcześniej?
Według Bartosza Sawickiego zdecydowanie nie jest to realne. Przemysław Kwiecień uważa, że inflacja musiałaby nagle gwałtownie przyspieszyć, ale dla rynków byłoby to prawdziwą katastrofą. Aby tak się zdarzyło, dodruk pieniądza dokonywany przez Fed w ramach programów QE musiałby być przez polityków rozdawany w pakietach pomocowych bezpośrednio obywatelom, tak jak to miało miejsce wiosną.
Jak w czwartym kwartale powinien sobie radzić polski złoty?
Według Bartosza Sawickiego PLN powinien się umacniać, zwłaszcza względem euro, ale w bardzo niskim, prawie niezauważalnym tempie. Przemysław Kwiecień z kolei uważa, że krótkoterminowo PLN będzie się osłabiać, a dolar amerykański się umocni. Natomiast w dłuższym terminie większe ruchy na złotym polskim nie są oczekiwane.
29 kolejnych producentów gier przymierza się do debiutu na warszawskiej giełdzie. Czy Polska przez to staje się gamingowym światowym gigantem czy to ostatnia fala popularności rynku gamingowego?
Bartosz Sawicki uważa, że wpływ na to ma wycena i popularność CD Projekt, a nasz kraj w ten sposób światowym potentatem na tym rynku się nie stanie. Przemysław Kwiecień z kolei uważa, że oczywiście moda na CD Projekt ma tutaj wpływ, lecz nie zmienia to faktu, że Polska aktualnie robi ogromny progres w tej branży i część pojawiających się spółek osiągnie spory sukces w gamingu, ale zweryfikowane zostanie to dopiero po kilku latach.
W który sektor warto inwestować kapitał w perspektywie do końca tego roku?
Według Bartosza Sawickiego najlepiej właśnie w te modne branże, czyli gaming, biotechnologię i fotowoltaikę. Przemysław Kwiecień poleca skoncentrować się na spółkach, które rosną w stabilnym tempie, a nie gwałtownym.
Całą rozmowę można obejrzeć poniżej: