Inwestycje w startupy sposobem na inflację? Trendy inwestycji startupowych w Polsce w 2023

Udostępnij

Podczas Konferencji Invest Cuffs 2023 w Krakowie miała miejsce debata na temat inwestowania w startupy. Udział w niej wzięli Izabela Kozakiewicz, Łukasz Blichewicz, Szymon Janiak, Paweł Maj, Michał Ręczkowicz oraz Lucyna Sas-Swadźba.

W trakcie debaty eksperci dyskutowali o potencjale inwestycji w młode, innowacyjne przedsiębiorstwa jako narzędzia przeciwdziałania skutkom inflacji. Uczestnicy debaty analizowali trendy i perspektywy rozwoju rynku startupowego w Polsce, zwracając uwagę na kluczowe czynniki wpływające na sukces inwestycji, takie jak innowacyjność, skalowalność czy potencjał wzrostu.

Czym 2023 rok różni się od ostatnich lat, jeśli chodzi o ekosystem startupowy?

2023 rok to okres transformacji polskiego rynku venture capital. Polska jest bowiem rynkiem wschodzącym, a zarazem ukształtowanym na kapitał publiczny. Perspektywa finansowania dobiega właśnie jednak końca, dwa najważniejsze programy – BRIdge Alfa i PFR Starter już się zakończyły.

W efekcie, z najbardziej aktywnego historycznie okresu na polskim rynku przechodzimy do okresu przejściowego i startupy będą zmagać się z coraz większymi trudnościami w kwestii pozyskania inwestora, a na rynku pojawi się prawdziwe otrzeźwienie.

W najgorszej sytuacji znajdują się dziś więc mniejsze startupy przeprowadzające pierwszą lub drugą rundę finansowania, które jeszcze pracują nad swoim produktem lub mają za sobą pierwszą, niewielką trakcję na lokalnym, krajowym rynku.

Wszystko to może jednak doprowadzić do tego, że kolejne lata na rynku startupowym będą bardzo ciekawe, a najlepiej radzić sobie będą startupy z mocną technologią, myślące w perspektywie globalnej.

Z drugiej strony, coraz więcej inwestorów indywidualnych pragnie inwestować w startupy – zwłaszcza w sektor technologiczny, związany ze sztuczną inteligencją – i oferują swój kapitał funduszom venture capital.

Jak aniołowie biznesu postrzegają obecnie rynek startupów?

2023 rok jest momentem, kiedy rynek oswoił się po strachu związanym z wojną na Ukrainie.

W efekcie, apetyty aniołów biznesu na inwestowanie zaczęły znów rosnąć. Coraz więcej inwestycji startupowych w Polsce powinno zatem w najbliższym czasie płynąć z prywatnego kapitału.

Jak ostatnie kryzysowe sytuacje wpłyną w tym roku na ekosystem startupowy?

Krótkoterminowo z całą pewnością takie sytuacje, jak kryzys bankowy, wpływają negatywnie na rynek startupów, dopływ kapitału się zmniejsza. Długoterminowo jednak rynek kapitałowy w ten sposób się uzdrawia.

W efekcie, najbliższe dwa lata mogą być okresem turbulencji na rynku startupowym, lecz w ujęciu długoterminowym absolutnie nie stanowi ono prawdziwego zagrożenia dla tego ekosystemu.

Mało tego – z perspektywy inwestora obecna sytuacja jest niezwykle korzystna, ponieważ dziś wyceny projektów znacząco spadły, co daje nam potencjał znacznie większej stopy zwrotu.

Jaki sektor startupowy w Polsce ma szansę być konkurencyjny w światowym ekosystemie?

Dziś nie warto szukać modnych sektorów na rynku startupowym, zwłaszcza gdy mowa o projektach na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Mimo wszystko, można wyróżnić kilka branż, w których w najbliższym czasie mogą pojawiać się “jednorożce”.

Jednym z nich jest sektor startupów, których zadaniem jest rozliczanie pracy w modelu gig economy. Kolejna branża z takim potencjałem to healthcare. Mowa tutaj o trendach związanych zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym, a przede wszystkim z longevity.

Kolejny sektor tego typu to cleantech, a zwłaszcza firmy technologiczne, których rozwiązania bezpośrednio przekładają się na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Następny taki obszar to enterprise software w zakresie automatyzacji i zwiększenia efektywności procesów. Ostatni sektor z ogromnym potencjałem to szeroko rozumiany Przemysł 4.0.

Na ile impact investing i trendy ESG są dziś dominującymi trendami na rynku startupowym?

Zagadnienia te powinny być absolutnie kluczowe, gdyż projektów, które mają mieć rzeczywisty realny wpływ na redukcję gazów cieplarnianych i inwestują dużą część swoich środków w trendy ESG, wbrew pozorom wcale nie ma wiele.

Okazuje się jednak, że najczęściej polskie startupy traktują dziś impact investing i ESG jako chwyt marketingowy, a inwestorów w naszym regionie zdecydowanie najbardziej interesuje zwrot z inwestycji.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również