Branża turystyczna przeżywa prawdziwy renesans w pierwszych ciepłych miesiącach tego roku. Ograniczone możliwości podróży za granicę zwiększyły popyt na wypoczynek w naszym kraju, szczególnie na łonie natury. To z kolei, przełożyło się na zwiększone zainteresowanie domkami wypoczynkowymi. Trend ten chce wykorzystać Bystra – Osada Młynarzy. Przygotowuje ona projekt tokenizacji związany z tą inicjatywą. Jak będzie on wyglądał? O jego szczegółach na kanale Comparic Rynki, redaktor Comparic24.tv porozmawiał z Grzegorzem Młynarskim – pomysłodawcą tego projektu i twórcą Bystrej – Osady Młynarzy. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Projekt tokenizacji w branży turystycznej – rozmowa z Grzegorzem Młynarskim
Jak przebiega poprzedni projekt Grzegorza Młynarskiego – Six Seasons Distillery?
Ma się bardzo, idzie zgodnie z planem, aktualnie przeprowadzany jest lifting obiektu, w którym zamontowany będzie alembik. Jest on obecnie na etapie malowania wnętrz, niebawem będzie urządzana kuchnia, montowane dekoracje, także finał jest coraz bliżej, pozostanie tylko oczekiwanie na zamontowanie alembika. Inwestycja więc konsekwentnie realizuje się w swoim tempie.
Na czym polega projekt Bystra – Osada Młynarzy?
Miał być on przeprowadzony trochę później, ale sytuacja pandemiczna sprawiła, że trzeba wykorzystać okazję. Będzie to przystań rozbudowana o działkę turystyczną niedaleko Kazimierza Dolnego, w Wierzchoniowie. Stoi tam już gotowy obiekt samej gospody, jednak nie jest to projekt z branży gastronomicznej. W tym obiekcie będzie kolejny element destylarni spółki.
Kluczowy jednak jest teren wokół tej gospody. Dwa hektary ziemi zostaną przeznaczone na ustawienie domków modułowych, w których ludzie będą mogli spędzać swój wolny czas. Będzie można zainwestować także w tokeny, które są definicją czasu spędzonego w tym obiekcie. Jest to więc w pełni nowatorski projekt. Jego nazwa wiąże się z historią tego miejsca – wzdłuż rzeki Bystra znajdowało się kilka młynów, projekt więc ma do tego nawiązywać.
Na czym polega tokenizacja projektu Bystra – Osada Młynarzy?
Wytworzony został token o nazwie BOM, będzie on produkował token pochodny o nazwie TIME. Celem jest tokenizacja czasu, na którym dany inwestor będzie mógł zarabiać. Na początku zostanie uruchomiona przedsprzedaż, która potrwa 3 tygodnie. Cena tokena wyniesie 85 złotych. W puli jest 7200 tokenów, przy ich sprzedaży zostanie pozyskane 50% finansowania projektu. Ma on zostać uruchomiony na przyszłoroczny sezon.
O jakim rozmiarze inwestycji mowa?
Na dwóch hektarach będą znajdować się domki modułowe, których ma być 20. Ogólna kwota inwestycji ma sięgnąć 7,2 miliona złotych, jednak zebranie już 1,2 miliona PLN pozwoli rozkręcić ten biznes.
Jak wygląda popyt w przypadku rynku tych usług?
Ten trend wytworzył się nagle, w czasie pandemii. Takie domki muszą mieć wysoki standard, nie różnić się nim od pokojów hotelowych. Takie właśnie luksusowe obiekty mają się pojawić w Bystrej – Osadzie Młynarzy.
Jak ważnym czynnikiem jest lokalizacja?
Tutaj mamy sytuację wymarzoną. Obiekt położony jest między Kazimierzem Dolnym a Nałęczowem. Droga samochodem z Kazimierza zajmuje 6 minut. Pieszo tę drogę można przebyć w 30-40 minut, w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody. Atrakcji jest więc mnóstwo, a bliskość do Kazimierza czy Nałęczowa jest wprost nieoceniona.
Jak będzie można handlować tokenami emitowanymi przez projekt Bystra – Osada Młynarzy?
Korzysta on oczywiście z platformy Mosaico, która przygotowuje projekt od strony technicznej, zajmuje się więc emisją tokenów i dostarcza sposoby ich kupowania. Na stronie emisji można znaleźć jej regulamin oraz white paper projektu. Całe działanie jest niezwykle proste.
Jak z kolei te tokeny mają działać?
Każdy token produkuje “czas”, który jest udziałem w najmie domków dla turystów. Każdy token generuje godzinę takiego czasu rocznie. Posiadając więc 24 tokeny, otrzymamy jedną dobę pobytu w Osadzie Młynarzy. Biorąc pod uwagę cenę prognozowaną pobytu, która ma wynosić 550 złotych za dobę, inwestycja zwraca się po 4 latach. Można także nie decydować się na pobyt i odebrać zysk w formie pieniężnej. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania obiektu, wynoszące 20% i podział zysków między inwestora, a firmą, będzie on wynosił około 220 złotych przy 24 tokenach. Tokeny oczywiście będzie można sprzedawać lub wymieniać.
Jak od strony prawnej i technicznej wyglądają tokeny?
Działają one na sieci blockchain, nie ma więc możliwości, że token zostanie zmanipulowany czy błędnie wprowadzony. Natomiast pod kątem prawnym, wszystko znajduje się w regulaminie i dokumencie white paper.
Na co zostaną przeznaczone środki otrzymane w ramach emisji?
Przede wszystkim na infrastrukturę, czyli sam zakup domków, zagospodarowanie terenu wokół nich, stworzenie swoistej wioski, która ma być wyjątkowym miejscem wytchnienia od miejskiej codzienności.
Jakie są długoterminowe plany związane z projektami Bystra – Osada Młynarzy oraz Six Seasons Distillery?
Te projekty są powiązane. Istniejąca gospoda w Wierzchoniowie ma zostać zamieniona w wiejską destylarnię, będzie więc uzupełnieniem oferty Six Seasons. Ma zostać ona wstępnie uruchomiona po organizacji tych domków, a następnie mają zostać tam zainstalowane urządzenia do destylacji.
Nagranie z rozmowy dostępne jest pod tym adresem: Tokeny wkraczają do branży turystycznej w Polsce | Rozmowa z Grzegorzem Młynarskim