Tokenizacja platformy do zakupów w kryptowalutach

0
Jak robić zakupy za kryptowaluty?

Łączna kapitalizacja Bitcoina przekroczyła już 1 bilion dolarów, a notowania tej kryptowaluty zwiększyły swoją wartość od początku tego roku o ponad 100%. Rosnąca popularność Bitcoina sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej firm i pomysłów związanych z branżą kryptowalut. Jednym z nich jest projekt platformy PayBtc, który jednocześnie jest rozwiązaniem tokenizacyjnym. Czy będzie się on wyróżniać na rynku kryptowalut? O tym na kanale Comparic Rynki Przemysław Tabor porozmawiał z Sebastianem Chrząszczem – COO i współzałożycielem PayBtc.io.

Tokenizacja platformy kryptowalutowej – rozmowa z Sebastianem Chrząszczem

Na czym polega projekt PayBtc?

To innowacyjny marketplace łączący zalety platformy, porównywarki cen, wyszukiwarki oraz pośrednika płatności kryptowalutami za każdy produkt dostępny online w jakimkolwiek sklepie internetowym.

Jak z perspektywy użytkownika będzie działać platforma PayBtc? Jak będzie można z niej korzystać?

Platforma już wystartowała na początku lutego. Jest ona obecnie w trakcie tokenizacji, której celem jest zgromadzenie środków na własny marketplace PayBtc.io gdzie będzie można robić zakupy wyłącznie za pomocą płatności kryptowalutami, bez żadnego połączenia z pieniądzem fiducjarnym.

Jak to działa?

Wystarczy wejść na stronę projektu, wkleić link do dowolnego produktu dostępnego w sieci, podać jego cenę, kraj dostawy oraz adres e-mail. PayBtc wysyła na niego ofertę. Jeżeli jest ona akceptowalna przez kupującego, po kliknięciu przycisku “zapłać’ link przekierowuje klienta do bramki płatności, gdzie mamy do dyspozycji 10 różnych kryptowalut. Produkt przychodzi do klienta bezpośrednio od dostawcy, PayBtc jest jedynie pośrednikiem, który przyjmuje kryptowalutę i płaci dostawcy odpowiednią kwotę w takiej walucie, jakiej sobie życzy.

Jakie konkretnie kryptowaluty są do wyboru?

Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash, ZCash, Lisk, TRX. W przygotowaniu obecnie jest obsługa kolejnych kryptowalut.

Z jakimi opłatami i prowizjami powinien liczyć się użytkownik korzystając z platformy PayBtc?

Opłata jest stała – wynosi 8%, przy czym ma ono nie wpływać na cenę produktu. Na ten moment jest to zbyt mała skala, aby ono nie było odczuwalne dla klienta, jednak celem jest taka negocjacja cen z dostawcą, by ta prowizja była wliczona w cenę, czyli aby klient jej nie odczuwał podczas zakupu. Na ten moment nie ma jeszcze jednak takiej siły negocjacyjnej, ale już pojawiają się pierwsze umowy z dostawcami mające na celu obniżenie prowizji.

Czy ta prowizja jest jedynym źródłem zarobku na PayBtc?

Na ten moment tak, jest to głównym źródłem dochodu, natomiast platforma stara się sukcesywnie podpisywać umowy z dostawcami, gdzie kwota marży jest negocjowana. Celem jest wygenerowanie tak dużego obrotu, aby kwota marży była wyższa niż 8%, co byłoby dodatkowym zarobkiem dla PayBtc.

Na co zostaną pozyskane środki w ramach obecnie trwającej tokenizacji PayBtc? Jakie są szczegóły związane z tym projektem?

Wyemitowane zostało 2,1 miliona tokenów w oparciu o blockchain Ethereum. Są to tokeny security, więc ich posiadanie daje możliwość generowania dochodu pasywnego. PayBtc chce się dzielić z inwestorami dochodem pochodzącym z prowizji zakupowej. 25% dochodu wygenerowanego w ten sposób będzie więc wypłacane raz w miesiącu dla posiadaczy tokenów.

PayBtc zbiera pieniądze na dalszy dynamiczny rozwój. Projekt został sfinansowany z własnych środków, ale konkurencja jest duża, coraz więcej wielkich instytucji typu PayPal czy Visa wchodzi na rynek płatności za pomocą kryptowalut.

PayBtc jako pierwsze przygotowało rozwiązanie dla każdego dostawcy i kupującego, co absolutnie wyróżnia ten projekt na rynku. Środki pozyskane z tokenizacji będą więc przeznaczone na rozwój obsługi klienta. PayBtc chce mieć całkowicie własny marketplace oraz obsługę, gdzie procedowane są wyłącznie płatności kryptowalutami. To zadanie już jest w trakcie realizacji.

Usprawnienie obsługi klienta ma polegać między innymi na prowadzeniu możliwości wklejenia kilku linków za jednym zamachem przez klienta – obecnie jest możliwość tylko pojedynczego wklejania. Ma pojawić się także alternatywa do komunikacji e-mailowej – komunikacja na żywo w specjalnym komunikatorze. PayBtc chce także rozwijać swój dział handlowy, który ma za zadanie negocjować umowy z dostawcami.

Jaki dochód pasywny krok po kroku ma otrzymywać inwestor kupując token od PayBtc?

Pierwszy dochód pasywny zostanie wypłacony 15 lipca na podstawie czerwcowych obrotów. Sytuacja będzie się powtarzać każdego następnego miesiąca. Nagrody zostaną wypłacone w stablecoinie – Omega PLN.

Co skłoniło PayBtc do wybrania tokenizacji jako formy zaangażowania inwestorów?

Tokenizacja została uznana jako świetny sposób na wypromowanie własnego projektu. Dzięki niej duża grupa ludzi dowiaduje się o PayBtc. Co więcej, zaangażowanie inwestorów jest dowodem na to, że ten projekt ma sens.

Jakie Sebastian Chrząszcz ma dotychczasowe doświadczenie z tokenizacją?

Do tej pory PayBtc nie miało doświadczenia z tokenizacją, pomijając fakt, że Sebastian Chrząszcz sam zainwestował w kilka projektów.

Przy tokenizacji PayBtc współpracuje z platformą Mosaico, natomiast przy wymianie kryptowalut z giełdy BitBay, a już niebawem także z Kanga Exchange.

Jak Sebastian Chrząszcz ocenia te kooperacje?

Współpraca jest bardzo zaangażowana, wszystkie te podmioty się uzupełniają i wspierają wzajemnie.

Hossa na rynku kryptowalut trwa w najelpsze. Co w przypadku dotkliwej korekty na rynku kryptowalut? Czy nastąpi odpływ inwestorów?

Z punktu widzenia PayBtc nie jest to straszny scenariusz, ponieważ pojawi się więcej klientów pragnących spieniężyć swoje kryptowaluty.

Jakie są plany PayBtc w długim terminie?

Obecnie plany sięgają do pierwszego kwartału 2022. Platforma pragnie osiągnąć jeszcze w tym roku poziom miliona złotych obrotu miesięcznie oraz liczbę zrealizowanych transakcji na poziomie 100 dziennie. Natomiast w pierwszym kwartale 2022 PayBtc zakłada wejście na pierwszy rynek zagraniczny. Długoterminowym celem z kolei jest dojście do etapu, że zakup przy pomocy kryptowalut stanie się tańszy niż za pośrednictwem innych form płatności.

Nagranie z rozmowy dostępne jest pod tym adresem:

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments