Tether zamraża środki terrorystów

Udostępnij

W poniedziałek emitent USDT, Tether, ogłosił zamrożenie 32 adresów portfeli kryptowalutowych. Adresy te łącznie zawierają aż 873 118 dolarów i uważa się, że są powiązane z działalnością związaną z „terroryzmem i działaniami wojennymi” na Ukrainie i w Izraelu.

Tether zamraża środki terrorystów?

Izraelska policja niedawno ujawniła, że podjęła kroki w celu zamrożenia kont kryptowalutowych, które były wykorzystywane w celu pozyskiwania datków dla Hamasu za pośrednictwem różnych platform mediów społecznościowych. Przypomnijmy, że w ataku przeprowadzonym przez tę grupę terrorystyczną 7 października w Izraelu zginęło 1300 osób.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Według doniesień mediów, Izraelskie Krajowe Biuro ds. Zwalczania Finansowania Terroryzmu współpracuje z Tetherem, firmą stojącą za najważniejszym stablecoinem na świecie, nad ich wspólnym przedsięwzięciem dot. walki z finansowaniem przestępczości. Dyrektor generalny Tethera, Paolo Ardoino, podkreślił, że platformy blockchain ułatwiają śledzenie transakcji kryptowalutowych, co pozwala jego firmie pomagać służbom w zapobieganiu wykorzystywaniu USDT w finansowaniu terroryzmu.

„Wbrew powszechnemu przekonaniu transakcje kryptowalutami nie są anonimowe” – powiedział Ardoino.

W poście na blogu opublikowanym w lutym TRM Labs, czołowa firma zajmująca się analizą blockchainów współpracująca z organami ścigania, stwierdziła jednak, że to właśnie USDT stał się preferowaną walutą ułatwiającą finansowanie terroryzmu.

Wspólne wysiłki z Binance

W drugiej połowie 2022 r. Tether zamroził aktywa o łącznej wartości ponad 360 mln dolarów.

W szerszym kontekście działania te odzwierciedlają rosnący trend na rynku kryptowalut. Binance, kolejny ważny gracz w branży, aktywnie współpracuje z władzami izraelskimi w celu zamrożenia kont kryptowalutowych powiązanych z grupą Hamas, zakłócając w ten sposób ich zasoby finansowe ważne dla jej działalności.

Wysiłki Binance zaowocowały również zajęciem 190 kont powiązanych z islamską działalnością terrorystyczną, co podkreśla zaangażowanie sektora kryptowalut w rozwiązywanie problemów związanych z globalnym bezpieczeństwem i zapobieganie potencjalnemu niewłaściwemu wykorzystaniu aktywów cyfrowych do nielegalnych celów.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainie, która miała miejsce w zeszłym roku, kryptowaluty są szeroko stosowane za naszą wschodnią granicą. Kijów zebrał ponad aż 100 milionów dolarów w kryptowalutach w postaci darowizn.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również