Terapie antynikotynowe – jak to wygląda, ile oszczędzisz nie paląc?

Udostępnij

Papierosy dla wielu osób są częścią codziennego życia, a palenie jest rytuałem, który towarzyszy w trakcie różnych momentów dnia. Osoby palące możemy spotkać na ulicach, ale także w filmach i serialach. Niestety palenie papierosów ma wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego powstają kolejne terapie antynikotynowe. Na czym one polegają i ile kosztują? Czy rzucając palenie, możemy zaoszczędzić?

Wpływ palenia papierosów na nasze zdrowie

Palenie papierosów jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Większość osób o tym wie, ale i tak odsetek osób palących jest wysoki. Poza szkodą dla naszego własnego zdrowia palenie jest szkodliwe dla osób z naszego otoczenia. Co ważne, papierosy to nie jest tylko nikotyna, w ich skład wchodzi wiele związków chemicznych, które są rakotwórcze. Negatywne skutki palenia tytoniu, które możemy zaobserwować od razu, jest podrażnienie oczu oraz układu oddechowego, mdłości i przesiąknięcie dymem papierosowym. Jednak wiele skutków nie jest zauważalnych na pierwszy rzut oka, ponieważ pojawiają się wraz z długotrwałym korzystaniem z używki i wystawienia na dym tytoniowy. Między innymi zwiększa się ryzyko:

  • terapia antynikotynowaRóżnych dolegliwości narządu wzroku
  • Infekcji oraz dolegliwości płuc
  • Infekcji oraz dolegliwości uszu, a w tym nawet możemy być narażeni na ogłuchnięcie
  • Powikłań ciąży i porodu, czyli między innymi poronienia i wad wrodzonych dziecka oraz płodu
  • Zaostrzenia alergii oraz astmy
  • Impotencji i problemów z płodnością
  • Chorób przewodu pokarmowego, a w tym między innymi wrzody i niestrawność.

Sam Zbigniew Religa polski kardiochirurg i profesor nauk medycznych w wywiadzie z Gazetą Wyborczą o paleniu mówił tak:

Gdybym miał taką wiedzę na temat palenia, jaką mam teraz prawdopodobnie nigdy nie zacząłbym palić. Zwracam się też z apelem do palaczy: starajcie się rzucić palenie! A tych, którzy dopiero zaczynają sięgać po papierosy, chciałbym ostrzec: moja choroba była najlepszym dowodem na to, że palenie rzeczywiście jest niebezpieczne i może zabić.

terapia antynikotynowaNiestety papierosy i nikotyna uzależniają. W niektórych przypadkach odejście od nałogu jest niezwykle trudne. Właśnie w tym celu powstały terapie antynikotynowe. Czym są i na czym polegają? Możemy skorzystać z różnych sposobów, które pomogą nam rzucić ten niezdrowy nałóg.

Czym jest terapia antynikotynowa?

Uzależnienie od nikotyny ma charakter zarówno psychiczny, jak i biochemiczny. Dokładniej uzależniamy się od samej substancji, jaką jest nikotyna, która jest psychoaktywnym alkaloidem, ale także od pewnych rytuałów, które towarzyszą paleniu. Wiele osób od papierosa zaczyna dzień, czasem po stresujących sytuacjach palenie sprawia, że mamy chwilę na wyciszenie się. Właśnie dlatego tak ciężko jest poradzić sobie samemu z uzależnieniem od papierosów.

Terapia antynikotynowa polega na leczeniu uzależnienia od papierosów. Czasem słyszymy o osobach, które bez większego problemu odstawiły papierosy, jednak walka z tym nałogiem wcale nie jest taka prosta. Warto pomyśleć o wsparciu, jakim może się okazać:

  • terapia antynikotynowaFarmakoterapia, czyli terapia z zastosowaniem odpowiednich leków.
  • Nikotynowa terapia zastępcza, którą można przeprowadzić przykładowo za pomocą plastrów łagodzących objawy odstawienia nikotyny.
  • Terapia poznawczo-behawioralna oraz inne formy psychoterapii (terapia grupowa, trening uważności mindfulness).

W zależności od tego, jak dużą rolę papierosy odgrywają w naszym życiu, możemy mieć większe lub mniejsze trudności z ich odstawieniem. Jeżeli palenie jest sposobem na odstresowanie się, a także bardzo istotną częścią naszego życia, z którą wiąże się wiele rytuałów możliwe, że będziemy potrzebowali profesjonalnego wsparcia psychologa. Jednak zdecydowanie warto walczyć z uzależnieniem od nikotyny, ponieważ papierosy negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Aspektem, o którym czasem zapominamy, są też finanse. Aktualnie paczka papierosów to koszt około 18 zł. Ile możemy zaoszczędzić, jeżeli rzucimy palenie? Jaki jest koszt terapii antynikotynowej?

Ile kosztuje terapia antynikotynowa i ile możemy zaoszczędzić, nie paląc?

W zależności od tego, jaki rodzaj terapii antynikotynowej wybierzemy, koszty mogą być różne. Na początek możemy spróbować sami stopniowo odstawiać papierosy, jednak w niektórych przypadkach to nie będzie takie proste. Rodzaj terapii antynikotynowej powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Część osób wybiera nikotynową terapię zastępczą, ponieważ jest naprawdę łatwo dostępna w praktycznie każdej aptece, możemy dostać gumy do żucia, plastry czy pastylki do ssania. W tym przypadku nadal dostarczamy do organizmu nikotynę, jednak w zdrowszej postaci bez dymu papierosowego. Zakłada stopniowe zmniejszanie dostarczanej do organizmu dawki nikotyny. W tym przypadku ceny wyglądają różnie w zależności od tego, jakie środki będziemy stosować i jak duża dawka nikotyny jest w nich zawarta. Poza tym cena jest zależna także od wybranej firmy oraz od samej apteki.

terapia antynikotynowaTerapia behawioralno-poznawcza lub terapia grupowa może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które z palenia uczynili pewnego rodzaju rytuał. Jednak wizyta u terapeuty to koszt od około 80 zł za terapię niskopłatną, do nawet 250 zł. Możemy też skorzystać z pomocy psychologa na NFZ lub zapisać się na spotkania grupowe, które często odbywają się za darmo.

Każdy rodzaj terapii antynikotynowej wiąże się z większymi lub mniejszymi kosztami. Niestety czasem walka z nałogiem może trochę potrwać, ale na dłuższą metę sporo zaoszczędzimy. Przede wszystkim nie paląc, zmniejszamy ryzyko zachorowania na wiele chorób. Jeżeli mamy naprawdę spory problem z uzależnieniem i jedna paczka papierosów starcza nam na maksymalnie 2 dni to miesięcznie wydajemy na papierosy około 270 zł. Co w skali roku wynosi 3240 zł. W tej cenie możemy spokojnie wybrać się na tygodniowe wakacje.

Terapia antynikotynowa może być zbawienna dla naszego zdrowia i portfela

Palenie jest szkodliwe dla naszego zdrowia i większość z nas zdaje sobie z tego sprawę. Nawet na opakowaniach papierosów możemy przeczytać napisy „palenie zabija”. Mimo to nadal wiele osób sięga po papierosy. Co ważne, papierosy to nie jest tylko nikotyna, w ich skład wchodzi wiele związków chemicznych, które są rakotwórcze.

W przypadku uzależnienia od papierosów mamy do czynienia z uzależnieniem psychicznym i uzależnieniem fizycznym. Dla wielu osób palenie jest ważną częścią dnia, bez której nie wyobrażają sobie poranka lub przerwy w pracy. Istnieje kilka rodzajów terapii antynikotynowej. Możemy między innymi skorzystać z farmakoterapii, nikotynowej terapii zastępczej, terapii poznawczo-behawioralnej, a nawet psychoterapii grupowej. Należy rodzaj leczenia dostosować do własnych potrzeb.

Warto pamiętać, że rezygnując z papierosów, dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale również o stan naszego portfela. Paczka papierosów aktualnie kosztuje około 18 zł. Jeżeli jedna starcza nam maksymalnie na 2 dni, to w skali roku na papierosy wydamy około 3240 zł. W tej cenie spokojnie możemy kupić nowy smartfon, a nawet wybrać się na tygodniowe wakacje nad morzem.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również