Tarcza antyinflacyjna 2.0 przegłosowana

Udostępnij

W czasie wczorajszych obrad Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT. Ta przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. To część tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 rządu.

Nowa wersja tarczy

Za uchwaleniem ustawy głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi jeszcze pod obrady Senatu, gdzie większość ma opozycja.

Zgodnie z rekomendacją Komisji Finansów Publicznych, odrzucono wszystkie dziewięć poprawek zgłoszonych do ustawy podczas drugiego czytania.

Ustawa przewiduje, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. I tak do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Podatek dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolnicząma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma z kolei spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc. W przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie zaś obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Spadek wpływów do budżetu

Nie ma jednak nic za darmo. Szacuje się, że łączny spadek dochodów budżetu państwa wyniesie ok. 11,6 mld zł. Z tego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw na ok. 3,11 mld zł, spadek wpływów VAT nałożonego na nawozy to z kolei spadek na poziomie ok. 0,52 mld zł, na gaz – ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną – ok. 0,67 mld zł.

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2022 r.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również