Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze informacje z rynku nieruchomości w Polsce.
Kawa z Agentem
Ranking najlepszych miast do życia – jak wypadła Warszawa?
The Economist opublikował ranking miast najlepszych i najgorszych do życia. Miasta oceniano pod względem kultury i środowiska, edukacji, opieki zdrowotnej, infrastruktury i stabilności.
Wśród najlepszych w Europie wypadł Wiedeń – po raz trzeci w ciągu pięciu lat. Na podium znalazły się też Kopenhaga i Zurych. Kolejne miejsca zajęły Genewa i Frankfurt. Najgorzej oceniono Stambuł, Baku i Bukareszt. Słabo wypadły także Sofia i Petersburg.
Jedynym polskim miastem, które brano pod uwagę, była Warszawa. Stolicę Polski zaliczono do miast, gdzie w Europie nie żyje się najlepiej, lecz w rankingu światowym wypada dość przyzwoicie.
Fundusz inwestujący w mieszkania na wynajem kupił całe osiedle w Warszawie
Osiedle Moko Botanika przy ulicy Bokserskiej w Warszawie, gdzie w czterech budynkach mieści się 400 mieszkań, zostało w całości wykupione przez fundusz, który inwestuje w mieszkania na wynajem.
Przedstawiciele tej firmy tłumaczą, że ich działania to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania wynajmowane na podstawie przejrzystych, stabilnych i partnerskich warunków. Rosnące zapotrzebowanie wynika z prostego faktu – Polaków, którzy chcą kupować mieszkania, nie stać na kredyty, a rynek nieruchomości wyraźnie zwolnił.
Dziś w Polsce mamy jedynie 7400 mieszkań przeznaczonych na najem instytucjonalny, z czego ponad połowa w Warszawie. Łącznie natomiast w Polsce mamy 1,21 miliona nieruchomości.
Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)
Darczyńca, który darował nieruchomość, a następnie odwołał darowiznę i sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości.
Zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przy skutecznym odwołaniu darowizny mamy bowiem do czynienia z ponownym nabyciem nieruchomości przez darczyńcę.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.