Tajemniczy zespół Tuska przygotowuje się do objęcia władzy

Udostępnij

Specjalny, tajemniczy zespół Donalda Tuska ma usprawnić przejęcie władzy przez obecną opozycję.

Tusk przygotowuje się do przejęcia władzy

Tusk nie kryje, że jego i jego ludzi celem jest wygranie kolejnych wyborów i zbudowanie nowego rządu. W czasie pierwszych 3 miesięcy PO chce „posprzątać” po PiS.

My nie mamy czasu, żeby pięć lat czy cztery lata zajmować się sprzątaniem po PiS. Nie chcę tutaj epatować jakimiś tajemnicami, ale robię to w dyskrecji, pracuje duży zespół ludzi. Ja nazywam ten zespół roboczo „Sto dni” – powiedział ostatnio publicznie Tusk. – Będziemy mieli do wyborów przygotowaną rozpiskę na każdy dzień po wyborach, w ciągu stu dni wszystko będzie wyczyszczone, ja przed wyborami publicznie przedstawię ten harmonogram stu dni (…). Te sto dni musi wystarczyć, żeby te najbardziej bulwersujące złogi, że tak powiem, z tej stajni Augiasza usunąć – stwierdził na spotkaniu z wyborcami w Kluczborku.

Jak dowiedziała się redakcja Wirtualnej Polski, liderowi PO chodzi o kilkunastoosobowy zespół ekspertów z różnych dziedzin. Ci ponoć opracowują między innymi projekty ustaw dotyczące funkcjonowania kluczowych dziś instytucji państwowych. Mają zapewnić stworzenie formalnych ram dla sprawnego przejmowania władzy przez opozycję.

W skład zespołu chodzą m.in. persony współpracujący m.in. z Instytutem Obywatelskim i liderzy PO.

– W zespole tym zasiadają przede wszystkim „branżowcy”. W każdej branży, w każdym kluczowym sektorze, jest bardzo dużo do zrobienia. Od wymiaru społecznego, przez gospodarczy, energetyczny, po wymiar prawny. W zespole pracuje bardzo wielu dobrych ekspertów, którzy wiedzą wszystko o swoich obszarach – opisał zespół portalowi wp.pl poseł Robert Kropiwnicki.

PO wygra wybory?

Do wyborów został zaś rok. PO wraz z koalicjantami – Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi – tworząc Koalicję Obywatelską pozostaje 2. siłą polityczną w Polsce. Przynajmniej, jeśli chcemy wierzyć sondażom. W badaniach to PiS pozostaje najsilniejszą partią, która zapewne wygra kolejne wybory. Problemem Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników jest jednak to, że mają oni małe zdolności koalicyjne. Mogą wygrać wybory, ale przez zbyt małą liczbę posłów (mniej niż 231) nie dadzą rady rządzić.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również