Kawa z Agentem to cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.
Kupno mieszkania spółdzielczego może się opłacać. Jest tańsze niż to od dewelopera – przynajmniej dla niektórych!
Nowe mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe stanowią niewielki, ale interesujący wycinek rynku pierwotnego nieruchomości. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych spółdzielnie mieszkaniowe kupowały po kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie.
Obecne budownictwo spółdzielcze nie przypomina jednak tego sprzed kilkunastu i więcej lat. Od 2007 roku nie można bowiem ustanawiać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Dziś osoba kupująca lokal od spółdzielni staje się właścicielem nieruchomości. Może być członkiem spółdzielni, ale nie musi.
W efekcie, w ostatnim czasie widzimy – choć w znacznie mniejszej skali – nawrót do inwestycji mieszkaniowych spółdzielców. Spółdzielnie mogą dalej budować i sprzedawać mieszkania, lecz są one związane prawem spółdzielczym, a nie ustawą deweloperską.
Prawo spółdzielcze definiuje zaś taką inwestycje spółdzielni, jako przeznaczone na cele statutowe. Oznacza to, że budowa i sprzedaż mieszkań mają posłużyć utrzymaniu i kolejnym działaniom spółdzielni.
Czy mieszkania spółdzielcze rzeczywiście są tańsze?
Co istotne, spółdzielnie mieszkaniowe mogą oferować niższe ceny mieszkań od tych, które mają firmy deweloperskie – między innymi dlatego, że nie muszą one walczyć o grunty, tylko budują na swoich terenach. I analizując oferty na rynku nieruchomości rzeczywiście można zauważyć, że stawki za metr kwadratowy mieszkań od spółdzielni są z reguły wyraźnie niższe.
Na preferencyjne warunki zakupu mieszkania może liczyć spółdzielca, który wnosi wkład budowlany lub zostaje lokatorem i z czasem wykupuje mieszkanie, albo na mocy ekspektatywy – po oddaniu do użytku lokalu staje się jego właścicielem.
Zapisanie się do spółdzielni oznacza też niższe koszty w porównaniu z byciem niezrzeszonym właścicielem nieruchomości. Wynika to z faktu, że nabywca jest także beneficjentem wypracowanych przez nią zysków, które mogą przekładać się na obniżkę czynszów czy finansowanie działań remontowych.
Spółdzielnie będą mogły zyskać prawo do gruntów, na których wybudowały budynki mieszkalne
Projekt ustawy o uregulowaniu praw do gruntów zabudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zakłada przyznanie spółdzielniom mieszkaniowym roszczenia o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów oraz o nieodpłatne przeniesienie własności znajdujących się na nich budynków.
Analogiczne roszczenie ma przysługiwać spółdzielniom, które na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego wybudowały same lub wybudowali ich poprzednicy prawni, za zezwoleniem właściwego organu nadzoru budowlanego, budynki mieszkalne i korzystają z tych gruntów na podstawie innego odpłatnego tytułu prawnego.
Środowiska spółdzielcze już od lat występują o podjęcie działań legislacyjnych w celu uregulowania stanów prawnych gruntów zabudowanych przez spółdzielnie budynkami mieszkalnymi, do których nie uzyskały one dotąd trwałego tytułu prawno-rzeczowego.
Konsekwencją nieuregulowanego obecnie stanu prawnego gruntu jest ograniczenie możliwości prowadzenia przez spółdzielnie działalności inwestycyjnej oraz dokonywania nakładów w interesie członków tej spółdzielni.
W ramach nowych, przygotowanych rozwiązań proponuje się odejście od umownego trybu użytkowania wieczystego na rzecz trybu administracyjnego. Rozpatrzenie roszczenia w drodze decyzji administracyjnej zagwarantuje stronom możliwość skorzystania z instrumentów zwalczania bezczynności.
Kiedy będzie trzeba złożyć wniosek o ustanowienie użytkowania wieczystego?
Wniosek o ustanowienie prawa do użytkowania wieczystego będzie można złożyć w ciągu dwunastu miesięcy od dnia do wejścia w życie ustawy. Projektowane regulacje zakładają również zasadę odpłatności za ustanowienie użytkowania gruntów.
Przewidziano też możliwość udzielenia bonifikaty od pierwszej opłaty za ustanowienie użytkowania wieczystego.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: