Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju kultywowaną przez człowieka. Wywodzi się z Indii i powstała w okresie formowania się cywilizacji. Najstarsze dowody obecności jogi w postaci figurek datowane są na 5 tysięcy lat przed naszą erą. Natomiast, znany dziś system jogi wraz z jego filozofią w pełni ukształtował się w III wieku przed naszą erą.
Samo słowo “joga” ma wiele znaczeń. Pierwsze to ujarzmienie, rozumiane jako opanowanie własnego ciała i umysłu. Polega ono na uświadomieniu sobie pragnień i popędów będących częścią naszej egzystencji oraz opanowaniu ich w taki sposób, aby nie stanowiły przeszkody w rozwoju osobistym, a nawet przyczyniały się do jego pogłębienia.
Drugie znaczenie to droga. Joga jest zatem podjęciem pewnych działań, nałożeniem samodyscypliny w podążaniu do celu. Joga oferuje nam system codziennej praktyki dający bardzo szybko wymierne efekty. Metoda ta obejmuje sposoby pracy ze wszystkimi aspektami naszej egzystencji: z ciałem, psychiką i duchem. Jednak, aby je utrwalić konieczna jest stałość i systematyczność w praktyce. Owo ujarzmienie nie jest bowiem jednorazowym aktem, ale ciągłym procesem, czyli kroczeniem określoną drogą.
Trzecie ze znaczeń to zjednoczenie. Od zarania dziejów myśli i działania człowieka kierowały się ku osiągnięciu doskonałości, wewnętrznej spójności, poznaniu swej prawdziwej Natury. Joga oznacza właśnie tę jedność.
Korzyści związane z jogą wcale nie muszą się jednak kończyć na powyższych elementach. Wielu instruktorów jogi postanowiło pójść o krok dalej i sprawiło, że ich pasja zaczęła być sposobem zarabiania na życie. Jak tego dokonali? Zdecydowali się założyć własne szkoły jogi, w których prowadzą zajęcia, a ze względu na dynamicznie rosnącą popularność tych ćwiczeń – ich pomysł na biznes okazał się naprawdę dochodowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu takiej “zdrowej” działalności, aby osiągnąć sukces? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy jednak od tego, czym w praktyce tak naprawdę charakteryzuje się joga.
Na czym polega joga? 
Podstawowe informacje
Joga to nie tylko zajęcia fitness, ale i filozofia oraz styl życia, który zapewnia harmonię ciała i ducha. Dzięki ćwiczeniom z tego zakresu poznajemy budowę ciała i, co ważniejsze – wiemy jak o nie dbać, by czuć się dobrze i zdrowo. Jogę warto uprawiać regularnie, aby oprócz samej przyjemności brania udziału w zajęciach móc zobaczyć także realne efekty w postaci zarysowanych mięśni i ubytku kilku kilogramów. Ponadto, joga to także ćwiczenia oddechowe, naciąganie napiętych, przykurczonych mięśni, co zapewnia im oraz narządom wewnętrznym swoisty masaż, a także relaksująca muzyka. Te czynniki bezdyskusyjnie pozwalają na głębokie odstresowanie się.
Ścieżki jogi
W tradycji jogi przekazywane są cztery główne ścieżki:
- Ścieżka dyscypliny i medytacji (Raja Joga) – to ścieżka prowadząca do celu jogi poprzez medytację i dyscyplinę. Raja Jogę zakreślił w swych Jogasutrach Patanjali. Praktyka ta składa się z ośmiu członów (stopni) i dlatego nazywana jest ośmiostopniową jogą (asthanga joga)
- Ścieżka miłości i oddania (Bhakti Joga) – to jedna z dróg prowadzących do zjednoczenia z naturą. Bhakti jogę określa się jako naturalną drogę poznania natury i samego/samej siebie
- Ścieżka poznania i wiedzy (Jnana Joga) – prowadzi do poznania prawdziwej natury wszystkiego poprzez analizę intelektualną i doświadczenie. Droga ta wymaga rozwinięcia bardzo precyzyjnego rozumu poprzez studiowanie traktatów i rozważania intelektualne
- Ścieżka bezinteresownego działania (Karma Joga) – w którym jogin każdy swój czyn i jego skutki poświęca w ofierze i rezygnuje z korzyści, jakie one przynoszą. W ten sposób jogin osiąga Ostateczną Prawdę poprzez pracę, nie troszcząc się o jej owoce.
Niesłuszne kontrowersje
W dzisiejszych czasach joga jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej. W pogoni za pracą i czasem, uczy jak osiągnąć harmonię ciała i ducha. Nie brakuje jednak głosów, które wciąż traktują jogę jak okultyzm czy sektę. Wszystko to wynika z niewiedzy i strachu przed tym, co nieznane. Z tego powodu większość treningów jogi organizowanych jest w grupach. Osoby, które chcą ją poznać i zacząć naukę, mogą skonfrontować swoje lęki z opinią innych, sprawdzić o co tak naprawdę w tym chodzi.
Kto może założyć szkołę jogi? 
Kto może prowadzić zajęcia z jogi?
Oczywiście szkoła jogi jest najlepszym pomysłem na biznes dla osób pasjonujących się tym stylem życia i praktykującym go od lat. Jak doskonale wiemy, najlepszą drogą w życiu jest zarabianie na tym, co sprawia nam ogromną przyjemność, dzięki czemu nie myślimy o tym zajęciu jako pracy, tylko raczej uważamy je za bardzo istotną część naszego życia.
Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorca otwierający szkołę jogi nie musi sam być jej instruktorem. Mało tego, zawód nauczyciela jogi nie jest w Polsce w żaden sposób regulowany. Teoretycznie więc nie potrzebujemy żadnych uprawnień, by prowadzić zajęcia. Z całą pewnością jednak, należy zadbać o odpowiednio wyszkolony personel, aby osiągnąć sukces na tym rynku. Obecnie w Polsce działa całe mnóstwo stowarzyszeń zrzeszających instruktorów różnych tradycji jogi. Ważne, by nauczyciel jogi mógł udokumentować odbycie odpowiedniego kursu przygotowującego go do pracy w tym charakterze.
Jak zostać instruktorem jogi?
Zanim pasjonat jogi przystąpi do kursu na instruktora, musi mieć za sobą minimum 3 lata praktyki. Najpierw trzeba odbyć szkolenie “Introductory I”, a następnie (dla chętnych) stopień wyżej: “Introductory II”. Każdy z kursów jest podzielony na moduły mniej i bardziej zaawansowane. Jeżeli chcemy uzyskać uprawnienia, musimy przejść przez oba kursy (i poziomy). Koszty tych kursów łącznie wynoszą około 800 zł i trwają do 80 godzin.
Dlaczego warto się na taki kurs zdecydować, skoro nie jest to wymagane? Ponieważ, gdy nauczyciel posiada certyfikat, uczniowie wiedzą, że są w rękach specjalisty posiadającego wystarczającą wiedzę, znającego anatomię człowieka i terapeutyczny wymiar jogi, przygotowanego dydaktycznie do prowadzenia zajęć i samodzielnie praktykującego jogę minimum trzy lata.
Jak założyć szkołę jogi?
Założenie działalności
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zadbać o formalną stronę założenia działalności gospodarczej. Należy zatem zarejestrować firmę, wybierając PKD 85.51.Z – Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych. Jest to podklasa obejmująca między innymi placówki nauczania wschodnich sztuk walki czy jogi.
Niezbędne wydatki
Początkujący przedsiębiorca powinien napisać biznesplan, który uwzględnia wydatki związane z uruchomieniem szkoły, a także ryzyko i spodziewane dochody. Do kosztów na start należą przede wszystkim:
- Wynajem lub kupno lokalu z odpowiednio dużą salą do ćwiczeń, miejscem na recepcję, szatnie i pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- Przystosowanie lokalu do prowadzenia zajęć
- (Ewentualne) zatrudnienie instruktora lub instruktorów
- Zakup sprzętu do ćwiczeń.
Sprzęt do jogi 
Zakupiony sprzęt powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Na szczęście ćwiczenia jogi nie wymagają zbyt wielu przyrządów pomocniczych. Najważniejszym są maty do jogi, a także bolstery (wałki), kostki (klocki) i paski. Warto jednak zwrócić uwagę, że bardzo często w ten sklep klienci zaopatrują się dziś samodzielnie, więc nie musimy posiadać go w nadmiernej ilości.
Jak przyciągnąć klientów?
Social media
Promocję szkoły jogi warto rozpocząć przede wszystkim od mediów społecznościowych. Strona na Facebooku i konto na Instagramie (a obecnie najlepiej również na TikToku) jest zatem tutaj absolutną podstawą. Na Facebook’owym profilu naszej działalności warto zamieścić zdjęcia i filmiki poglądowe, dzięki którym można zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z naszej oferty. Inne niezbędne informacje, które muszą się tam znajdować, to:
- Adres
- Cennik
- Plan zajęć.
Atrakcyjna oferta
Na początku działalności ceny powinny być atrakcyjne, co wyróżni naszą szkołę na tle konkurencji. Innym świetnym pomysłem jest oferowanie pierwszej wizyty na zajęciach za darmo, aby w ten sposób przekonać osoby, które zastanawiają się czy joga będzie dla nich odpowiednim hobby.
Karnety 
Za całkowity standard uchodzi dziś także sprzedaż karnetów. Klienci z reguły wolą decydować się na opłaty abonamentowe niż zakup wejściówek na pojedyncze zajęcia. W przypadku szkół jogi karnet miesięczny obejmuje najczęściej cztery zajęcia, czyli jedne tygodniowo. Pojedyncze zajęcia trwają około 90 minut. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ułożyć naszej oferty inaczej i udostępniać klientom karnety na większą liczbę zajęć w tygodniu.
Sesje indywidualne
W naszej ofercie nie może także zabraknąć droższych, indywidualnych sesji. Praktycznie w każdym miejscu znajdziemy klientów skłonnych zapłacić więcej za samodzielne uczestnictwo w zajęciach. Nie każdemu odpowiadają ćwiczenia grupowe.
Promocja szkoły jogi w miejscach publicznych
Doskonałą promocją szkoły jogi, rozpoczynającej działalność w danej miejscowości lub dzielnicy, może okazać się przeprowadzenie bezpłatnych, pokazowych zajęć jogi w publicznym miejscu – takim jak park, szkoła czy dom kultury.