Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva wezwała sektor publiczny do „kontynuowania przygotowań do wdrożenia” cyfrowych walut banku centralnego. Jej zdaniem CBDC mogą zastąpić gotówkę i pomóc w integracji finansowej
MFW chce emisji CBDC
Podczas swojego przemówienia inaugurującego na Singapore FinTech Festival dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgieva wezwała sektor publiczny, aby „w dalszym ciągu przygotowywał się do wdrożenia” w przyszłości walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) i powiązanych platform płatniczych.
Georgieva wyraziła swój optymizm co do wdrożenia CBDC na całym świecie, ale stwierdziła: „nie dotarliśmy jeszcze do lądu” i nadal istnieje duża niepewność na tym polu.
– Przyjęcie CBDC nie jest jeszcze bliskie. Jednak obecnie około 60 procent krajów bada je w jakiejś formie – powiedziała.
Georgieva wierzy, że CBDC mogą zastąpić gotówkę, zapewnić odporność w gospodarkach rozwiniętych i poprawić włączenie finansowe społeczności niedobankowanych. Według niej CBDC mogą współistnieć z „prywatnymi pieniędzmi”, będąc ich „bezpieczną i tanią alternatywą”.
Podkreśliła także znaczenie infrastruktury technologicznej w projektach CBDC, ochrony danych osobowych, a nawet możliwej roli sztucznej inteligencji (AI) we wzmacnianiu krajowych walut cyfrowych. Szczególny nacisk położyła na obsługę płatności transgranicznych:
– W zakresie, w jakim CBDC zostaną wdrożone, należy je zbudować w celu ułatwienia płatności transgranicznych, które są obecnie drogie, powolne i dostępne dla nielicznych. Powtarzam: musimy rozpocząć tę pracę już dziś, abyśmy nie musieli się wycofywać jutro – dodała.
Szef MFW zwrócił uwagę na rolę Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w eksperymentach z pieniędzmi cyfrowymi w sektorze publicznym.
MFW a kryptowaluty
MFW był ostatnio aktywny w analizie niezbędnych regulacji dotyczących kryptowalut. 29 września zaproponowała matrycę oceny ryzyka dot. kryptowalut dla krajów w celu wykrycia wskaźników i czynników wyzwalających potencjalne ryzyko w tym sektorze.
Dokument podsumowujący MFW – przygotowany wspólnie z Radą Stabilności Finansowej – został jednomyślnie przyjęty przez ministrów finansów grupy G20 i prezesów banków centralnych w październiku.