Szalejąca inflacja – jak chronić swoje oszczędności?

Udostępnij

Inflacja szaleje. Ludzie coraz częściej zaczynają się zastanawiać jak chronić swoje oszczędności, które są zjadane przez galopujący wzrost cen. W 19. odcinku Po Stronie Konsumenta adwokaci Karol Wenus i Marcin Lizurek rozmawiają o najbardziej tradycyjnych sposobach oszczędzania kapitału, czyli lokatach i obligacjach skarbowych.

Dlaczego oprocentowanie lokat bankowych jest tak niskie i czy są szanse na ich zwiększenie? Jak obecne oprocentowanie przedstawia się w ujęciu historycznym? Czy warto zainteresować się obligacjami Skarbu Państwa? Odpowiedzi na te pytania poznamy poniżej:

Po Stronie Konsumenta #19

Co z propozycją zniesienia stopy WIBOR?

Jednym z trzech filarów pomocy dla kredytobiorców miałoby być zniesienie stawki referencyjnej WIBOR i ustalenie nowej, korzystniejszej stawki dla kredytobiorców, którą miała być stawka Overnight Polonia – sporo niższa niż WIBOR. Taka zmiana miałaby nastąpić zgodnie z przepisami unijnymi, które wymagają w takich przypadkach zapewnienia porównywalności dotyczące korekty spreadu.

W przypadku Polski ta korekta następowałaby w górę, z tego powodu mocno stopniałaby ulga dla kredytobiorców.

Wybór Adama Glapińskiego na kolejną kadencję

12 maja w Sejmie odbyło się długo wyczekiwane głosowanie dotyczące powołania na następną kadencję Adama Glapińskiego jako Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Został on powołany na następną kadencję.

Wybór ten jest bardzo kontrowersyjny, a nawet na dobrą sprawę trudny do wytłumaczenia przez rządzących, ponieważ podstawowym celem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, a na tym polu nie ma żadnych wątpliwości, że Adam Glapiński poniósł kompletną klęskę.

Jak partia rządząca argumentuje słuszność wyboru Glapińskiego?

Przedstawiciele władzy argumentowali również wybór Glapińskiego tym, że dbał on o rozwój gospodarczy i niskie bezrobocie, ale to przecież nie należy do zadań NBP. Co więcej, rządzący argumentują, że ten wzrost gospodarczy nie dokonywał się na kredyt, podczas gdy zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lutego 2022 przekroczyły 1,14 biliona złotych. A mowa tu tylko o zadłużenia Skarbu Państwa, a nie ukrytym długu publicznym, który rośnie jeszcze bardziej.

Przedstawiciele partii rządzącej twierdzili również, że inflacja jest wynikiem tylko i wyłącznie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Warto więc przypomnieć, że w kwietniu 2021 inflacja wynosiła 4,3%, a wtedy zagrożenia wojną jeszcze nie było. Pół roku później, w październiku, inflacja wynosiła już 6,8%, w grudniu – 8,6%, natomiast w styczniu 2022 – 9,2%. Oznacza to, że zanim zaczęła się wojna na Ukrainie, inflacja w Polsce przekraczała już 9%.

Mało tego – nawet przed pandemią COVID-19 inflacja niemal dwukrotnie przekraczała cel NBP – w lutym 2020 roku wynosiła ona 4,7%.

Lokaty i obligacje skarbowe sposobem na ochronę kapitału w czasie galopującej inflacji?

Lokaty

Jak wygląda średnie oprocentowanie lokat? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, iż urosło ono zdecydowanie mniej niż kredyty, jeszcze w marcu przeciętne oprocentowanie wynosiło 1,5%. Dziś najlepsze lokaty oferują od 4% do 6% w skali roku, lecz najczęściej z wieloma warunkami i ograniczeniami. Dla porównania w 2008 roku lokaty zapewniały oprocentowanie rzędu 7,5% przy inflacji poziomu 4,5%. Dziś mamy oprocentowanie znacznie niższe od inflacji.

Obligacje skarbowe

Ministerstwo Finansów oferuje natomiast dwa rodzaje obligacji skarbowych detalicznych – o stałym oprocentowaniu: trzymiesięczne, dwuletnie i trzyletnie. Oprocentowanie na tych ostatnich sięga zaledwie 3,1%.

Drugi rodzaj to obligacje indeksowane inflacją: czteroletnie i dziesięcioletnie, oraz sześcioletnie i dwunastoletnie. Te dwa ostatnie przeznaczone są jednak wyłącznie dla beneficjentów programu 500 plus. Wszystkie te obligacje w pierwszym roku mają stałe oprocentowanie – od 3,1% do 4%. Następnie jednak oprocentowanie składa się z sumy od 1% do 1,75% oraz wskaźnika inflacji z poprzedniego miesiąca przed rozpoczęciem kolejnego roku obligacyjnego. W efekcie, po odjęciu podatku belki nasze oprocentowanie nadal byłoby niższe od inflacji.

Bezpieczeństwo lokat i obligacji skarbowych

Lokaty i obligacje skarbowe to najbezpieczniejsze sposoby oszczędzania. W przypadku lokat, trzeba brać pod uwagę jedynie ryzyko upadłości banku – w Polsce mieliśmy już z kilkoma takimi przypadkami do czynienia w ostatnich kilkunastu latach, mowa tu o upadkach spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Natomiast, nawet w przypadku upadłości naszego banku, możemy uzyskać wypłatę naszych środków do równowartości 100 tysięcy euro – z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W przypadku detalicznych obligacji skarbowych, ryzyko jest o wiele mniejsze. Jedyną opcją musiałoby być bankructwo państwa polskiego, co dziś nie wchodzi w grę. W efekcie jest to najbezpieczniejszy instrument oszczędnościowo-inwestycyjny.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również