Nareszcie mamy już 2022 rok. Po trudnych miesiącach, w których pierwsze skrzypce grała pandemia koronawirusa oraz inflacja, większość z nas spogląda na najbliższe miesiące z optymizmem, nawet pomimo rosnących cen prądu i gazu. W styczniu często zastanawiamy się nad jedną istotną kwestią – jakie będą święta i dni wolne od pracy w 2022 roku? Ile ich będzie? Czy trafią nam się długie weekendy?
To bardzo ważne pytania, bowiem wiedza ta przydaje się choćby w sytuacji, gdy pragniemy zaplanować sobie urlop. Dlatego dni wolne od pracy oraz święta, które będziemy obchodzić przez najbliższe 12 miesięcy zostaną przedstawione w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od zaprezentowania informacji dotyczących wymiaru czasu pracy w 2022 roku:
Wymiar czasu pracy w 2022 roku
W 2022 roku będziemy wykonywać swoją pracę przez 251 dni – czyli o 1 dzień mniej niż w ubiegłym roku. O tym jak należy obliczać wymiar czasu pracy mówią przepisy Kodeksu pracy.
Otóż, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy, oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Ponadto, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że w tym roku wymiar czasu pracy wyniesie 2008 godzin.
Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy – 2022
Wliczając weekendy, w 2022 roku będziemy mieć aż 114 dni wolnych od pracy. 13 z nich to święta i dni wolne od pracy wyznaczone ustawowo. Są nimi:
- Sobota, 1 stycznia – Nowy Rok
- Czwartek, 6 stycznia – Święto Trzech Króli
- Niedziela, 17 kwietnia – Niedzielę Wielkanocną
- Poniedziałek, 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
- Niedziela, 1 maja – Święto Państwowe (Święto Pracy)
- Wtorek, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (Święto Konstytucji 3 Maja)
- Niedziela, 5 czerwca – pierwszy dzień Zielonych Świątek (Zesłanie Ducha Świętego)
- Czwartek, 16 czerwca – Boże Ciało
- Poniedziałek, 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego (oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
- Wtorek, 1 listopada – Wszystkich Świętych
- Piątek, 11 listopada – Święto Niepodległości
- Niedziela, 25 grudnia – Boże Narodzenie
- Poniedziałek, 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Kalendarz dni wolnych świątecznych przypadających na weekend 
Rok 2022 niestety przyniesie aż cztery dni wolne od pracy, które wystąpią w niedzielę. Dwa z nich są świętami, które nie mają konkretnej daty, ale zawsze przypadają w tym dniu tygodnia (Niedziela Wielkanocna i Pierwszy Dzień Zielonych Świątek). Za dni wolne wypadające w niedzielę pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego w innym terminie.
Inaczej jest natomiast ze świętami przypadającymi w sobotę – za nie przysługuje już dzień wolny od pracy i pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W roku 2022 w sobotę przypada jedynie 1 stycznia.
Dni wolne a długie weekendy
W 2022 roku czekają na nas trzy długie weekendy. Pierwszy przypada w sierpniu – od 13 do 15, drugi w listopadzie – od 11 do 13, a trzeci w grudniu – od 24 do 26. Oprócz tego, jeśli dobrze zaplanujemy urlop, będziemy mieć możliwość przedłużenia sobie odpoczynku wynikającego z dni ustawowo wolnych od pracy. Aby wydłużyć okres odpoczynku można wnioskować o urlop wypoczynkowy na 2 maja, 17 czerwca czy 31 października, dzięki czemu zyskamy dodatkowe długie weekendy.