Światowi giganci płatności online

Udostępnij

Dokonywanie płatności w Internecie to dziś niezwykle intuicyjna i szybka czynność. Przed dokonywaniem transakcji warto jednak zwracać uwagę na pewną bardzo istotną kwestię, jaką niewątpliwie jest bezpieczeństwo. Z tego powodu, pod żadnym pozorem nie można podawać informacji o naszym koncie bezpośrednio na stronie sklepu. Dane te powinny być połączone z integratorami, umożliwiającymi swobodne przejście do wybranego banku elektronicznego, a następnie przelew za pośrednictwem protokołu bezpieczeństwa SSL.

Jednak płatność za pomocą naszego banku nie jest jedyną możliwością. Na rynku mamy dziś także inne bardzo popularne systemy płatności online. Jacy są najwięksi światowi giganci z tego sektora? Czy można z tych systemów korzystać w Polsce? Przekonamy się poniżej.

PayPal

PayPal to najbardziej rozpoznawalny system płatności internetowych na świecie. Zapewnia on konto internetowe, działające na zasadach portfela elektronicznego, dzięki któremu można łatwo wysyłać pieniądze z rozmaitych źródeł (takich, jak karta kredytowa lub rachunek bankowy) do szerokiego grona odbiorców, bez udostępniania swoich danych finansowych.

Historia PayPal

PayPal zostało założone w 1998 roku przez takich biznesmenów, jak Elon Musk, Ken Howery, Luke Nosek, Max Levchin oraz Peter Thiel. Początkowo platforma służyła do przesyłania pieniędzy za pomocą telefonów komórkowych, pagerów czy palmtopów, ale szybko weszła do Internetu.

PayPal stał się jednym z pionierów błyskawicznych płatności w coraz bardziej uzależnionym od technologii cyfrowych świecie. W październiku 2002 roku serwis PayPal został zakupiony przez serwis aukcyjny eBay za 1,5 miliarda dolarów, zastępując dotychczasowy system płatności Billpoint. 18 lipca 2015 nastąpiło oddzielenie od eBay, dzięki czemu PayPal jest niezależną firmą, notowaną na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Można więc niezaprzeczalnie stwierdzić, że to właśnie PayPal zrewolucjonizował system płatności na świecie, choćby poprzez zaoferowanie błyskawicznych przelewów oraz zachowanie anonimowości – pieniądze wysyłamy jedynie wpisując adres e-mail odbiorcy, który również posiada ten portfel elektroniczny.

PayPal dziś

Co więcej, kapitalizacja PayPal wynosi obecnie ponad 320 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z 25 największych spółek notowanych na amerykańskim rynku. Oprócz tego PayPal może się pochwalić liczbą przekraczającą 200 milionów użytkowników ze 190 krajów. Warto także wiedzieć, że do Polski PayPal trafił dosyć szybko. Pierwsze konta w tym systemie płatności online w naszym kraju założono już w 2006 roku. Od tego czasu wdrożono wprawdzie wiele podobnych rozwiązań, jednak ten system płatności wciąż cieszy się gigantyczną popularnością i umożliwia szybkie płatności w tysiącach sklepów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. I nie tylko sklepów, lecz także innych usług. Największym natomiast globalnym konkurentem PayPal jest Alipay.

Alipay

Alipay to z kolei chińska platforma płatności online należąca do słynnej Alibaba Group – giganta branży e-commerce. Choć niełatwo w to uwierzyć, to już w 2013 roku wyprzedził on PayPal pod względem liczby użytkowników, a obecnie posiada ich około 900 milionów. Jednak zdecydowana większość z nich pochodzi z Chin, gdzie zakres usług oferowanych przez Alipay jest niezwykle szeroki i imponujący.

W Polsce Alipay kojarzone jest głównie z operatorem płatności dokonywanych w serwisie AliExpress. W innych celach ten system płatności online raczej nie jest w naszym kraju wykorzystywany. Warto dodać, że Alipay cechuje się między innymi zintegrowanymi opcjami płatności oraz możliwością weryfikacji płatności przy użyciu techniki rozpoznawania twarzy.

Inny światowy gigant płatności online, który na dodatek jest bardzo popularny w naszym kraju, to PayU.

PayU

PayU powstało w 2002 roku w Holandii, a od 2006 jest nieprzerwanie największym systemem płatności online w Polsce. Aktualnie działa w 18 krajach dostarczając ponad 300 wygodnych i bezpiecznych metod płatności. PayU zatrudnia 1500 pracowników, a każdego dnia korzysta z niego ponad 300 tysięcy sprzedawców i miliony kupujących. Warto także dodać, że PayU stanowi także podstawowy sposób płatności w największym polskim e-commerce i zarazem największej polskiej prywatnej spółce notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – Allegro.

Najnowsze

Zobacz również