Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Daniela Kosteckiego – Głównego Analityka Rynków CMC Markets, dotycząca tego, jak stopy procentowe wpływają na rynki finansowe i jaki wpływ mają na globalną gospodarkę.
Wykład Daniela Kosteckiego wyjaśnia nam, jak banki centralne podejmują decyzje dotyczące stóp procentowych i jakie są długoterminowe skutki tych działań. Ponadto, dowiadujemy się, jak polityka stóp procentowych FED może wpłynąć na inflację, waluty i giełdy na całym świecie.
Jakie mamy obecnie realne stopy procentowe na świecie?
Pomimo drastycznych podwyżek stóp procentowych w wielu krajach z całego świata, w zdecydowanej większości krajów realne stopy procentowe nadal są ujemne, co oznacza, że inflacja przewyższa ich wartość. Wyjątkiem jest tutaj zaledwie kilka gospodarek wschodzących.
Historia realnych stóp procentowych w Polsce, strefie euro i USA
Po raz ostatni okres dodatnich realnych stóp procentowych mieliśmy w latach 2012-2016. Od tego czasu mamy okres ujemnych realnych stóp procentowych. W takim przypadku pieniądz do gospodarki jest wypychany, wydajemy coraz więcej na konsumpcję, ponieważ już niebawem będzie jeszcze drożej.
Jeszcze gorzej wygląda kwestia realnych dodatnich stóp procentowych w strefie euro. Okres ich obowiązywania po raz ostatni wystąpił w latach 2006-2010. Od tego czasu mamy do czynienia z ujemnymi realnymi stopami procentowymi, a obecnie – podobnie jak w Polsce – są one rekordowo ujemne.
Historycznie największymi okresami dodatnich realnych stóp procentowych charakteryzowała się gospodarka Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że od 1977 do 2004 roku stopy procentowe w USA utrzymywały się na dodatnim realnym poziomie.
Od wybuchu pandemii COVID-19 stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych także jednak znajdują się na ujemnym realnym poziomie, lecz obecnie zbliżają się one do “punktu zero”.
Jak zachowuje się giełda w okresie dodatnich realnych stóp procentowych?
Sam epizod dodatnich realnych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nie był wbrew pozorom bardzo zły dla Wall Street. Roczne stopy zwrotu generalnie znajdowały się wtedy na dodatnim poziomie.
Najgorzej giełdy radziły sobie w okresie szczytu dodatnich realnych stóp procentowych, po którym schodziły wtedy one w dół. Wtedy gospodarka zbliżała się do recesji. Obecnie, w dwóch ostatnich kwartałach 2023 roku, amerykańska gospodarka powinna radzić sobie gorzej, lecz wbrew pozorom Wall Street – a zwłaszcza indeks NASDAQ 100 – powinno wykazać odporność na te problemy.
Zupełnie inaczej ma wyglądać sytuacja w 2024 roku, kiedy to wzrost gospodarczy w USA znów ma przyspieszyć, przy jednoczesnym spadku inflacji i dalszej zwyżce na amerykańskiej giełdzie. Czy jednak będzie to możliwe w okresie dodatnich stóp procentowych?
Zdania ekspertów w tym obszarze są podzielone. Według niektórych recesja w pierwszej połowie 2024 roku może uderzyć jeszcze bardziej, co wtedy boleśnie odbije się na kursach indeksów giełdowych. Jedynym ratunkiem będą wtedy obniżki stóp procentowych.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wykładem, nagranie znajduje się poniżej: