Stopy proc. w dół. Fed podjął zaskakującą decyzję

Udostępnij

Fed, bank centralny Stanów Zjednoczonych, ponownie wszystkich zaskoczył. W niedzielny wieczór czasu polskiego ogłosił, że przyszedł czas na kolejne ostre cięcie stóp procentowych. Te spadają już z poziomu 1,00-1,25 proc. do 0-0,25 proc.

Czy jest aż tak źle?

Przypomnijmy, że niespełna dwa tygodnie temu Fed obciął już stopy procentowe w USA. Te spadły już do poziomu utrzymywanego w latach 2008-2015. Wtedy chodziło o wyciągnięcie gospodarki z pułapki kryzysu, jaki wybuchł na początku tego okresu.

Wybuch epidemii koronawirusa uderzył w społeczności i zakłócił aktywność gospodarczą w wielu krajach, w tym w USA. Kondycja światowych finansów również została dotknięta – czytamy teraz w komunikacie Fedu.

Decyzja, podobnie jak ta z 3 marca, zapadła na niezaplanowanym wcześniej posiedzeniu.

700 mld USD

To nie koniec. Rezerwa Federalna wpompowała w rynek spore ilości dolarów. Mówimy tu o skupie aktywów o wartości 700 mld dolarów. Chodzi o zakup obligacji wartych 500 mld dolarów i aktywów zabezpieczonych spłatą hipotek za kolejnych 200 mld dolarów.

Chcemy przywrócić rynek obligacji do normalnego funkcjonowania tak szybko jak to możliwe. Chcemy wysłać sygnał do rynków, że nie będziemy uwiązani limitem w ramach programu skupu papierów wartościowych. Wchodzimy jutro mocno na rynek i będziemy kupować wszystkie papiery, w całym przedziale krzywej rentowności. Użyjemy naszych narzędzi, by przywrócić te ważne rynki do normalnego funkcjonowania – mówił wczoraj Jerome Powell, szef Fedu.

Polska

Podobnych ruchów możemy spodziewać się w Polsce. Szef NBP Adam Glapiński już zapowiedział, że na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) będzie wnioskował o obniżkę stóp proc. Jest niemal pewne, że rynek przegłosuje ten pomysł.

Co to oznacza dla Smitha i Kowalskiego? Możliwe będą spadki wartości ich oszczędności w walutach fiat. Polityka banków centralnych (wiele wskazuje na to, że będzie ona skoordynowana i inne instytucje będą także obniżały swoje stopy proc.) doprowadzi do skoków inflacji. Może w niektórych krajach dojdzie wręcz do hiperinflacji.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również