Członek RPP: stopy proc. nie zostaną w tym roku podniesione

0
Logo NBP

Inflacja w Polsce rośnie już w skali ponad 5 proc. RPP powinno podnieść stopy proc.. Czy tego dokona? Członek Rady Polityki Pieniężnej, Jerzy Żyżyński, podtrzymuje swoją ocenę, że stopy procentowe do końca roku pozostaną raczej bez zmian. Przynajmniej to wynika z jego wypowiedzi dla agencji Reuters. Jego zdaniem, podwyżka może nastąpić, ale dopiero w 2022 r.

Stopy proc. w Polsce – bez nerwowych ruchów

– Polska gospodarka wychodzi z kryzysu wywołanego pandemią, nie powinniśmy jej szkodzić podnosząc stopy procentowe. Bank centralny stara się nie robić zbyt nerwowych ruchów, mogłoby to zaszkodzić gospodarce – powiedział członek RPP. – Moim zdaniem, stopy procentowe w tym roku raczej nie wzrosną, podwyżka może nastąpić w przyszłym roku – dodał.

Już pod koniec sierpnia w rozmowie z PAP Biznes Żyżyński mówił, że w związku z pandemią COVID-19 stopy procentowe raczej pozostaną bez zmian przynajmniej do końca bieżącego roku.

Wzrost inflacji jest przejściowy, spowodowany czynnikami znajdującymi się poza kontrolą polityki pieniężnej. Zatem to, co może zrobić bank centralny, to po prostu przeczekać ten moment. Inflacja w przyszłym roku spadnie – powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters.

Inflacja wymyka się już spod kontroli?

Niektórzy sądzą jednak, że inflacja wymyka się powoli spod kontroli władz. Taką tezę postawił np. nasz redaktor Arkadiusz Jóźwiak w artykule, który w całości można przeczytać w tym miejscu.

Pamiętajmy, że wysoka inflacja jest po części na rękę rządzącym. Niektórzy nazywają ją nawet ukrytym podatkiem.

 

– Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzy – zauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Podkreśla on też, że jest tu ewidentny konflikt interesów. Rząd dostaje więcej pieniędzy kosztem obywateli, którzy tracą, bowiem ich oszczędności są coraz mniej warte.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments