Stawki najmu nadal rosną

Udostępnij

Nadchodzi gorący sezon dla wynajmujących mieszkanie. Z danych Otodom Analytics wynika, że już sam początek wakacji istotne zmiany w cennikach mieszkań oferowanych do wynajęcia.

W ujęciu miesięcznym średnia wycena mniejszych lokali zaczęła rosnąć. Co jednak bardzo istotne, w porównaniu z 2022 rokiem najemcy mają o 50% większy wybór ofert.

Aktualna sytuacja na rynku najmu Mieszkania na wynajem

Jak czytamy w „Raporcie z rynku najmu” przygotowanego przez Otodom Analytics, średnia cena najmu liczona dla wszystkich miast wojewódzkich w czerwcu 2023 roku była stabilna względem poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym o około 10% wyższa.

Eksperci zaznaczają jednak, że czerwiec 2022 roku był czwartym miesiącem z rzędu, w którym dominowały drastyczne podwyżki średnich cen ofertowych, co było pokłosiem wybuchu wojny na Ukrainie i napływu do Polski uchodźców szukających nad Wisłą dachu nad głową.

Z tego powodu to, co w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wydarzyło się ze stawkami notowanymi na rynku wynajmu mieszkań, lepiej ukazuje odniesienie się do sytuacji sprzed dwóch lat. A w porównaniu do czerwca 2021 roku stawki najmu wzrosły już średnio o 35%.

Gdzie ceny najmu w ostatnich miesiącach spadają?

Mieszkania do 40 metrów kwadratowych

Co ciekawe, ostatnie miesiące na rynku wynajmu kawalerek i małych mieszkań (o powierzchni do 40 metrów kwadratowych) to okres stabilizacji, a nawet niewielkiej korekty.

Okazuje się, że w czerwcu, w tym sektorze z obniżką w relacji miesięcznej mieliśmy do czynienia w we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy – przy czym jedynie w przypadku Szczecina średnia cena ofertowa zanotowana w czerwcu była niższa o więcej niż 2% względem maja.

W stolicy województwa zachodniopomorskiego średnie oczekiwania wynajmujących małe mieszkania spadają od pięciu miesięcy z rzędu. Na koniec czerwca ich średnia cena nadal jednak okazała się o 3,6% od średniej ceny zanotowanej dwanaście miesięcy temu. Rynek mieszkaniowy na niestabilnej wieży z klocków "Jenga"

Od wielu miesięcy z korektą cen mamy do czynienia także we Wrocławiu. Z każdym kolejnym miesiącem jest ona jednak słabsza – w czerwcu ceny najmniejszych mieszkań spadły o 0,3% w stosunku do maja.

W ujęciu rocznym stawki najmu mieszkań o powierzchni do 40 metrów kwadratowych w stolicy województwa dolnośląskiego zdołały się jednak przecenić o 0,4%, co stanowi absolutny ewenement wśród największych polskich miast.

Mieszkania od 40 do 59 metrów kwadratowych

Z wygasającą korektą w ujęciu miesięcznym w czerwcu mieliśmy do czynienia także w ogłoszeniach dotyczących wynajmu większych mieszkań o powierzchni od 40 do 59 metrów kwadratowych.

Obniżki zanotowano jedynie w trzech miastach spośród tych największych: Szczecinie, Lublinie i Bydgoszczy. W żadnym przypadku obniżka nie przekroczyła jednak 1,5%. Co więcej, w ujęciu rocznym, mieszkania o średnim metrażu podrożały we wszystkich największych miastach, najczęściej o kilkanaście procent.

Gdzie stawki najmu rosną najmocniej?

W ujęciu rocznym z najwyższymi wzrostami cen najmu zdecydowanie mamy do czynienia w miastach o największej ofercie – Warszawie i Krakowie. Zarówno małe, jak i średnie i duże mieszkania na wynajem podrożały w dwóch największych polskich miastach o co najmniej 13%.

Co ciekawe, gdy weźmiemy pod uwagę dwuletni horyzont czasowy, sytuacja ta wygląda identycznie – stawki najmu mieszkań o najmniejszym metrażu w porównaniu do czerwca 2021 roku, wzrosły w Warszawie o ponad 50%, a w Krakowie wzrost przekroczył 60%.

W efekcie, w czerwcu tego roku w trzech najdroższych miastach: Warszawie, Gdańsku i Krakowie za mieszkanie o powierzchni do 40 metrów kwadratowych do wynajęcia oczekiwano średnio od 845 do 977 złotych za miesiąc więcej niż dwa lata wcześniej. W przypadku mieszkań o średnim metrażu tendencja ta wygląda bardzo podobnie – największy wzrost, rzędu 60%, odnotowano w Krakowie. nieruchomości

W ostatnich miesiącach sytuacja ta uległa jednak zmianie. Co prawda stawki najmu w Warszawie i Krakowie nadal rosną w ujęciu miesięcznym – i to w zasadzie wśród mieszkań o każdym metrażu – ale znacznie wolniej.

Z najwyższym wzrostem w czerwcu mieliśmy bowiem do czynienia w Trójmieście, gdzie podobnie jak w poprzednich latach, letnie miesiące wiążą się ze wzrostem średnich cen ofertowych. W Gdańsku średnia wycena małych mieszkań na wynajem rosła już trzeci miesiąc z rzędu. Wzrost w ujęciu miesięcznym nasilił w czerwcu się do 4,8%.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również