W Polsce sprowadzenie samochodu z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Holandii, wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Dane statystyczne wskazują, że takich aut przybywa u nas aż około miliona rocznie. Samochody sprowadzane z zagranicy zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, często posiadają bogate wyposażenie, a ceną nie odbiegają znacznie od aut oferowanych przez krajowe komisy. Nie brakuje również samochodów kupionych przez Polaków za granicą, używanych tam i sprowadzonych po powrocie do Polski.
Każde auto sprowadzone z zagranicy trzeba jednak zarejestrować, a to wiąże się z formalnościami i dodatkowymi kosztami. Dowiedz się jak zarejestrować auto krok po kroku, jakie dokumenty są do tego działania potrzebne i ile to kosztuje:
Jak zarejestrować auto z zagranicy?
Samodzielny przyjazd lub laweta
Pojazd z zagranicy można sprowadzić na dwa sposoby – powierzając to zadanie pośrednikowi lub realizując je samodzielnie. Jeżeli wybieramy się po samochód za granicę, możemy skorzystać z lawety lub wrócić nim “na kołach”. Laweta będzie niezbędna wówczas, gdy samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, czyli został wyrejestrowany. Jeśli jednak chcemy wrócić zakupionym samochodem do Polski, musimy nabyć tablice wywozowe i krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Auto musi posiadać także ważne badanie techniczne, przeprowadzone w naszym kraju.
Opłacenie akcyzy
Następnym krokiem jest opłacenie akcyzy. Na uiszczenie opłaty akcyzowej mamy 14 dni od zakupu samochodu za granicą. W tym celu powinniśmy udać się do najbliższego urzędu celnego, złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową, a następnie zapłacić na miejscu gotówką lub przelewem. Należy dopilnować, aby urzędnik wystawił odpowiednie zaświadczenie o opłaceniu akcyzy – bez niego nie zarejestrujemy auta w Polsce.
Złożenie wniosku w wydziale komunikacji
Podstawą zarejestrowania auta z zagranicy jest złożenie wniosku w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub w przypadku Warszawy – dzielnicy. We wniosku należy podać takie dane, jak:
- Marka, model i typ samochodu
- Rok produkcji auta
- Numer identyfikacyjny VIN
- Dotychczasowy numer rejestracyjny i karta pojazdu, o ile zostały wydane.
Pozostałe wymagane dokumenty przy rejestrowaniu auta
We wniosku należy wypisać także dokumenty, które do niego dołączymy. Poza wnioskiem wymagane dokumenty do zarejestrowania auta to:
- Dowód własności samochodu – jest nim faktura VAT potwierdzająca zakup, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności
- Dowód rejestracyjny pojazdu
- Zagraniczne tablice rejestracyjne
- Dowód odprawy celnej (tylko jeżeli samochód został kupiony poza Unią Europejską)
- Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy
- Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
- Tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym wykonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula
Jeśli samochód ma kilku właścicieli, w urzędzie będą musieli stawić się wszyscy lub ich pełnomocnicy.
Wykupienie polisy OC i stały dowód
Po złożeniu dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymamy decyzję o czasowej rejestracji samochodu wraz z pozwoleniem czasowym na 30 dni, a także tymczasowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. W tym czasie najpóźniej w dniu rejestracji będziemy musieli ubezpieczyć samochód, aby móc legalnie jeździć nim po drogach publicznych. Następnie, po otrzymaniu informacji z urzędu, że dowód rejestracyjny (stały) jest już gotowy, po odbiór należy udać się z ważną polisą OC oraz pozwoleniem tymczasowym.
Koszt zarejestrowania auta sprowadzonego z zagranicy
W ogłoszeniu o sprzedaży auta z zagranicy kupionego w komisie bardzo często można spotkać informację, że sprzedawca uiścił wszystkie wymagane opłaty. Niestety, nie ma to za wiele wspólnego z prawdą. Takie stwierdzenie oznacza najczęściej, że opłacona została jedynie akcyza, przetłumaczone zostały wszystkie dokumenty, wykonane zostało pierwsze badanie pojazdu w Polsce, a dodatkowo w przypadku aut sprowadzanych spoza Unii Europejskiej opłacone zostało cło.
Opłaty urzędowe ponoszone przy rejestrowaniu auta
Po stronie kupującego w dalszym ciągu będzie ciążyło zarejestrowanie samochodu i dokonanie kilku opłat, w większości tych samych co w przypadku samochodu rejestrowanego już wcześniej w Polsce. W urzędzie zapłacimy 54 złote za dowód rejestracyjny, 13,50 PLN za pozwolenie czasowe, 18,50 PLN za nalepkę kontrolną, 12,50 PLN za nalepkę legalizacyjną i 2 złote za opłatę ewidencyjną.
W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy, do kosztu przerejestrowania samochodu należy doliczyć jeszcze 75,50 złotych za wydanie karty pojazdu.
Kupując auto sprowadzone z zagranicy, inaczej niż w przypadku auta z Polski, będziemy musieli wymienić tablice rejestracyjne. Jeśli zdecydujemy się na standardowe tablice (koszt 80 złotych), zarejestrowanie samochodu wyniesie nas 256 PLN.
Koszt akcyzy
W przypadku konieczności samodzielnego opłacenia akcyzy będziemy musieli wydać jeszcze – zależnie od zakupionego modelu pojazdu – od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stawka akcyzy dla auta z silnikiem o pojemności do 2 litrów to 3,1% wartości rynkowej samochodu według systemu Eurotax. Akcyza dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów wynosi 18,6% wartości.
Koszt badania technicznego
Kolejną niezbędną opłatę stanowi badanie techniczne. Nawet jeśli sprowadzony z zagranicy pojazd posiada aktualne badania techniczne, będziemy musieli odwiedzić stację kontroli pojazdów, aby zlecić uzupełniające badanie. Jego koszt to standardowo 60 złotych. Jeżeli natomiast nasz samochód takiego badania nie posiada, konieczne będzie kompleksowe badanie, kosztujące 98 PLN.
Lista opłat urzędowych ponoszonych przy rejestrowaniu auta
Lista kosztów ponoszonych w urzędzie przy rejestrowaniu auta sprowadzonego z zagranicy, pomijając opłatę akcyzową, została zaprezentowana poniżej:
- Tymczasowy dowód rejestracyjny – 13,5 PLN
- Dowód rejestracyjny – 54 PLN
- Znaki legalizacyjne – 12,5 PLN
- Nalepka kontrolna – 18,5 PLN
- Tablice rejestracyjne – 80 PLN
- Opłata ewidencyjna – 2 PLN
- Karta pojazdu 75,50 PLN
Wszystkie opłaty można wnieść w kasie lub przelać na konto danego urzędu. Opłaty rejestracyjne należy uiścić przed złożeniem dokumentów, ponieważ wraz z nimi, trzeba będzie przedstawić potwierdzenie opłat.
Koszt tłumaczenia dokumentów
Jeśli wszystkie opłaty uiszczamy samodzielnie, musimy ponieść jeszcze jeden koszt – tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym wykonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Przetłumaczona na język polski musi być umowa kupna-sprzedaży, natomiast pozostałe dokumenty auta – tylko wtedy, kiedy jest to pojazd importowany spoza Unii Europejskiej. Standardowo usługa ta kosztuje około 150 złotych.
Koszt odprawy celnej przywozowej
W przypadku sprowadzenia auta spoza Unii Europejskiej trzeba będzie ponieść także koszty odprawy celnej przywozowej. Ile ta opłata wynosi? Cło to koszt 10% wartości auta powiększonej o koszty transportu. Z samochodami ze Stanów Zjednoczonych problemów może być zresztą więcej i chcąc być dopuszczonym do ruchu w Europie, muszą one przejść kilka niezbędnych modyfikacji.
Podsumowanie
Sprowadzenie z zagranicy i późniejsza rejestracja samochodu w Polsce wiąże się z wieloma niezbędnymi czynnościami i poniesieniem licznych kosztów. Dla kogoś, kto nigdy nie przechodził tej drogi, może wydawać się to bardzo skomplikowane. Tym bardziej, iż cała procedura jest tak skonstruowana, że pominięcie któregoś etapu nie pozwoli przejść do kolejnego. W rzeczywistości jednak ten proces – o ile wykonuje się go krok po kroku, zgodnie z zasadami – nie powinien nam sprawić większej trudności.
Zanim jednak dokonamy zakupu samochodu za granicą, warto pamiętać o sprawdzeniu, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Można to zrobić posługując się numerem VIN pojazdu i korzystając ze specjalnych rejestrów.