Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024 roku

Udostępnij

Fotowoltaika to obecnie jedno z popularnych rozwiązań jeśli chodzi o produkowanie energii elektrycznej w sposób ekologiczny i oszczędny. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają wykorzystać energię słoneczną do zasilania domowych urządzeń elektrycznych oraz ograniczyć zużycie energii elektrycznej z sieci. Dzięki postępowi technologicznemu i coraz bardziej dostępnym rozwiązaniom, fotowoltaika staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla wielu właścicieli domów i przedsiębiorstw.

W Polsce istnieją dwa programy rządowe, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych: program „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Oba programy mają na celu wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii oraz poprawę efektywności energetycznej budynków. Obecnie, tylko jeden z tych programów oferuje możliwość uzyskania dofinansowania ze względu na zakończenie poprzednich edycji dofinansowań.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024 roku – jak uzyskać?

Jednym ze sposobów na uzyskanie dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych jest skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. Program ten skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych, posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Jego celem jest dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Kwota dofinansowania może sięgnąć nawet 136 200 zł.

Dnia 2 lutego 2024 roku otrzymano komunikat o kolejnej puli środków w wysokości około 400 mln zł przeznaczonych na dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Ta informacja stanowi dobrą okazję dla osób zainteresowanych instalacją paneli fotowoltaicznych, które mogą skorzystać z dostępnych środków na termomodernizację swoich budynków oraz zamianę nieefektywnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i efektywne rozwiązania.

„Czyste Powietrze” – jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”, należy skorzystać z odpowiedniej dokumentacji oraz formularza wniosku. Wnioski o dofinansowanie należy składać do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Aktualnie obowiązująca dokumentacja jest dostępna na oficjalnej stronie programu „Czyste Powietrze” pod adresem:https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dokumenty-programowe

Formularz wniosku można wypełnić przy użyciu generatora wniosków o dofinansowanie (GWD). Wniosek musi być wypełniony poprawnie w systemie GWD, a następnie można go złożyć na kilka różnych sposobów. Można to zrobić poprzez stronę gov.pl, bezpośrednio przez system GWD lub w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym.

Alternatywnie istnieje także możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem banku, jednak szczegóły tego procesu warto sprawdzić bezpośrednio u banków, które przystąpiły do programu „Czyste Powietrze”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie programu: https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/zloz-wniosek/zloz-wniosek-o-dofinansowanie

5 edycja programu „Mój prąd” zakończona – kiedy ruszy 6 edycja?

Program „Mój Prąd” wspiera rozwój energetyki prosumenckiej, czyli osób, które wytwarzają energię na własne potrzeby i przekazują jej nadwyżkę do sieci energetycznej. Głównym celem programu jest zachęcanie do instalowania odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów ciepła oraz energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh. Program obejmuje również systemy zarządzania energią domową, takie jak HEMS (Home Energy Management System) lub EMS (Energy Management System).

Niestety, ostatni nabór do programu (Nabór V) został już zamknięty z powodu wyczerpania się środków. Trwa obecnie ocena wniosków złożonych w ramach naboru. Planowane jest jednak uruchomienie kolejnego, szóstego naboru wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”. Informacje na temat terminów naboru oraz szczegółów programu można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych: mojprad.gov.pl lub gov.pl.

Warto zauważyć, że do tej pory wypłacona kwota w ramach programu „Mój Prąd” wynosi 2 440 188 910 złotych. Program cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony osób chcących inwestować w energię odnawialną i zmniejszyć własne koszty związane z zaopatrzeniem w energię elektryczną.

Fryderyk Waszak
Fryderyk Waszak
Redaktor Portalu Portfel Polaka, absolwent II edycji prestiżowego programu Google Umiejętności Jutra. Aktualnie student zarządzania na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu, gdzie rozwija swoje umiejętności w obszarze strategii biznesowej i zarządzania. Aktywny zawodowo pasjonata marketingu internetowego, który na co dzień z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy branżowe, by dostarczać czytelnikom Portfel Polaka aktualne i wartościowe informacje z dziedziny finansów, marketingu oraz innowacji.

Najnowsze

Zobacz również