Sposoby na dorabianie w domu. Praca po godzinach

Udostępnij

Ze względu na pandemię koronawirusa, która niestety z całą pewnością będzie mieć wpływ na nasze życie jeszcze przez pewien czas, praca wykonywana zdalnie, z domu, stała się wyjątkowo powszechnym zjawiskiem. Zgodnie z badaniami CBOS aż 14% Polaków obecnie wspomaga swój budżet dorabiając po godzinach właśnie w taki sposób. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Szwedzi, Duńczycy, Holendrzy i Finowie. Rozwój technologiczny sprawił, że jest to jak najbardziej realne i dostępne praktycznie dla każdego. Dorabiać w domu można na różne sposoby, w czym ogromnie pomaga nam Internet.

Jak zatem można dorabiać z domu, po godzinach? Jakie są najskuteczniejsze i całkiem sympatyczne i niezbyt obciążające sposoby na dodatkowy zarobek? 10 naprawdę ciekawych i nierzadko dość dochodowych – w stosunku do poświęconego czasu – pomysłów na pracę dorywczą z domu zostanie zaprezentowanych poniżej. Na początek:

Tłumaczenia tekstów Kobieta pracująca w domu po godzinach

Każdy, kto biegle posługuje się językiem obcym, nie powinien mieć problemów z dorabianiem w domu po godzinach w ten sposób. Takich ofert pracy w sieci jest bardzo dużo, tłumaczy poszukują zarówno duże korporacje, jak i osoby prywatne.

Ile można zarobić?

Zarobki zależą od liczby przetłumaczonych stron, grupy językowej czy specjalności. Najmniejsze stawki obowiązują z reguły za tłumaczenie prostych dokumentów z języka angielskiego czy niemieckiego na polski – z reguły w zależności od doświadczenia wynoszą one 20-30 złotych za stronę. Z kolei za specjalistyczne tłumaczenia w trybie pilnym z polskiego na języki skandynawskie można liczyć nawet na 120-140 złotych za stronę.

Copywriting

Każdy kto lubi pisać i czuje, że ma lekkie pióro oraz chciałby dorabiać po godzinach, jak najbardziej powinien spróbować swoich sił w copywritingu. Zdecydowanie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wspomagania swojego budżetu przy pomocy sieci. Co więcej, w tym przypadku często nie jest potrzebny nawet wybitny talent pisarski. Copywriting to nie tylko dziennikarskie felietony, reportaże czy slogany reklamowe, lecz także opisy produktów do sklepów, teksty pod SEO, recenzje, posty w mediach społecznościowych czy inne stosunkowo proste, lecz niezwykle wartościowe we współczesnym świecie formy pisane.

Jeśli więc pisanie sprawia nam przyjemność, a do tego mamy trochę wolnego czasu popołudniami i wieczorami, to śmiało możemy zacząć sprzedawać swoje umiejętności. Osoby bez doświadczenia powinny się skupić na pozyskiwaniu bardzo prostych zleceń, których autorzy nie mają wielkich wymagań względem jakości.

Przepisywanie tekstów

Istnieje nawet sposób zarabiania dorabiania w domu dla osób, które nie posiadają talentu pisarskiego, lecz odznaczają się dużą zasobnością czasu oraz cierpliwości. W obecnym świecie coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na wykonywanie wszelkiego rodzaju transkrypcji: wywiadów, nagrań ze spotkań, napisów do nagrań wideo czy podcastów. Taka praca jest bardzo prosta – otrzymuje się plik dźwiękowy lub wideo i po prostu zapisuje się słowo w słowo to, co się słyszy.

Ile można zarobić?

Tego typu zleceń można szukać samodzielnie lub poszukać biur, które się tym zajmują i brać od nich zlecenia zdalne. Oferowane stawki najczęściej wynoszą 5-10 złotych za stronę A4.

Korekta tekstów

Mniej angażujące i czasochłonne niż pisanie krótkich tekstów czy wykonywanie transkrypcji jest ich poprawianie. Na takie usługi – wykonywane z domu – również jest duże zapotrzebowanie. Wielu autorów tekstów nie ma czasu, aby samodzielnie przeprowadzać ich korektę i redakcję, dlatego zlecają to na zewnątrz.

Ile można zarobić?

Stawki za korektę oscylują w granicach 5-8 złotych za standardową rozliczeniową stronę A4. Jeśli ma do tego dojść redakcja (poprawianie stylu wypowiedzi), to można oczekiwać nawet i 10 złotych za stronę.

Korepetycje online

Korepetycje w sieci to kolejny bardzo ciekawy i stosunkowo prosty sposób na dorabianie w domu, po godzinach. Każdy z nas miał w szkole jakieś mocne strony, a wielu z nas ukończyło uczelnie wyższe. Można więc dzielić się wiedzą z języka polskiego, chemii, geografii czy języków obcych lub umiejętnościami z matematyki, informatyki czy fizyki – na wszystkie te przedmioty jest duży popyt, zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich przygotowujących się do matury.

Ile można zarobić?

Co więcej, obecnie istnieje mnóstwo bezpłatnych platform – komunikatorów do nauki zdalnej, co znacznie ułatwia prowadzenie korepetycji. Ile można zarobić na takim internetowym dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami z uczniami szkół? Z reguły od 30 do 60 złotych za lekcję, w zależności od doświadczenia i “wyrobionej marki” stawki oczywiście mogą wzrosnąć.

Udostępnianie głosu online Kobieta dorabiająca w domu, po godzinach

Jeśli często słyszymy od innych, że mamy wyjątkowo przyjemny lub “radiowy” głos, prawdopodobnie możemy z jego wykorzystaniem dorabiać po godzinach. W sieci możemy znaleźć stosunkowo dużo ofert pracy jako lektor czy voice-over podkładający głos w filmach, serialach, programach, reklamach czy audiobookach. Jeśli tylko wyposażymy się w dobrej jakości mikrofon i odpowiednie oprogramowanie do edycji dźwięku nie musimy nawet nagrywać w specjalnym studiu – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy robili to w domu. Warto pamiętać, że oprócz posiadania odpowiedniego głosu, warto w takim przypadku poćwiczyć nad odpowiednią dykcją.

Jak zacząć zarabiać głosem w sieci? Istnieją specjalne serwisy internetowe, które łączą nabywców usług głosowych z lektorami. Wystarczy założyć w nich konto, uzupełnić profil, dostarczyć próbek, które prezentują nasze umiejętności głosowe i czekać na zlecenia. Można również nagrać wersje demonstracyjne swojego głosu i wysłać je bezpośrednio do firm i banków głosu.

Projektowanie grafiki komputerowej

Tutaj mamy do czynienia z identyczną sytuacją, jak w przypadku copywritingu. Osoby bez doświadczenia muszą kierować swoje usługi do tych najmniej wymagających klientów. Jeśli jednak ktoś całkiem nieźle radzi sobie z obsługą popularnych programów graficznych, może na tym nieźle zarobić po godzinach, bez wychodzenia z domu.

Ile można zarobić?

Tego typu zleceń z reguły szuka się samodzielnie, na portalach dla freelancerów. Proste logo firmy można spokojnie sprzedać za 40-50 złotych. Wprawny grafik-amator przygotuje je w ciągu godziny.

Prowadzenia kanałów i stron w mediach społecznościowych Sylwetka mężczyzny pracującego po godzinach

Na osoby zarządzające firmowymi kanałami w social mediach jest obecnie bardzo duże zapotrzebowanie. Często to właśnie media społecznościowe są kluczowe dla marketingowego wizerunku oraz popularności przedsiębiorstwa, co oznacza że muszą być prowadzone w odpowiedni, kompetentny i interesujący sposób. Jeśli świetnie radzimy sobie z obsługą mediów społecznościowych, doskonale odnajdujemy się w funkcjonalności takich serwisów, jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok – taka praca wykonywana z domu, po godzinach, może być wprost perfekcyjnym rozwiązaniem na dodatkowy zarobek.

Ile można zarobić i na czym konkretnie to zajęcie polega?

Oczywiście czołowe marki wynajmują do tego agencje, ale mniejszych firm na to nie stać. Drobni przedsiębiorcy chętnie zlecają więc prowadzenie swoich kanałów w mediach społecznościowych freelancerom. Wystarczy co jakiś czas wrzucić angażujący post czy zorganizować konkurs. Stawki zaczynają się od 10 złotych za wpis. Kompleksowa obsługa profilu na Facebooku przez freelancera kosztuje natomiast minimum 90 złotych miesięcznie. Polega ona na publikacji maksymalnie 10 wpisów w miesiącu oraz odpowiadaniu na komentarze.

Marketing szeptany

Marketing szeptany to ponadprzeciętnie skuteczna, choć bardzo kontrowersyjna nowoczesna forma marketingu internetowego. Kupowanie sobie komentarzy jest jednoznacznie nieetyczne, ale nie zmienia to faktu, że mnóstwo firm z tego korzysta, więc ktoś tę pracę musi wykonywać. Buzz marketing nie jest więc najgorszym sposobem na dorabianie w domu, o ile ma się trochę wolnego czasu i doskonale zna środowisko internetowe.

Gdzie znaleźć zlecenia i ile można zarobić?

Stawki zaczynają się od 1,50 PLN za komentarz. Wiele ogłoszeń dotyczących tego typu pracy znajdziemy na portalach dla freelancerów.

Sprzedaż rękodzieła

Tworzenie produktów handmade daje wielu osobom ogromną radość, jest sposobem na uspokojenie myśli po ciężkim dniu w pracy na etacie i stanowi idealną receptę na relaks. To jednak nie wszystko – na rękodziele można także dorabiać po godzinach. Na tym rynku działać może właściwie każdy, kto tylko ma pomysł i zdolności manualne.

Ponadto, ręcznie wykonywane wyroby przeżywają obecnie swój Złoty Wiek, a ich sprzedaż odbywa się głównie w Internecie. W szczególności modne obecnie są specjalne platformy dedykowane właśnie do sprzedaży tego typu wyrobów – dwie najpopularniejsze to Etsy (rynek międzynarodowy) i Pakamera.pl (polski rynek). Nie trzeba tutaj więc ponosić kosztów stworzenia strony internetowej, sklepu internetowego, pozycjonowania strony i optymalizacji, a od razu możemy dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców, a nawet nawiązać współpracę biznesową z innymi twórcami. Ciekawym rozwiązaniem są także liczne popularne grupy na Facebooku służące do sprzedaży oraz przyjmowania zamówień na rękodzieło.

Więcej na temat sprzedaży wyrobów handmade przeczytasz tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również