Soboń znów prognozuje niską inflację

184

„Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują”, że pod koniec roku inflacja bazowa będzie jednocyfrowa. Przynajmniej tak uważa wiceminister finansów Artur Soboń, który pojawił się w czwartek w radiu Wnet.

Inflacja będzie spadać – uważa Soboń

Polityk miał dla słuchaczy radia bardzo dobre wieści.

– Będzie niżej, ponieważ mamy dzisiaj bazę do bazy, która powoduje, że te odczyty – tak, jak się spodziewaliśmy – w styczniu i w lutym będą rekordowe. Kolejne powinny być już mniejsze. Ta inflacja powinna spadać – powiedział wiceminister.

Przypomnijmy jednak, że Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. wzrosły rdr o aż 18,4 proc. Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,2 proc. W styczniu ceny rdr wzrosły o 16,6 proc., a mdm wzrosły o 2,5 proc. Jak więc widać, nadal mamy w Polsce poważne problemy z inflacją.

Jak nowe dane GUS komentuje Soboń?

– Widać, że w tym koszyku GUS-owskim te czynniki, które decydowały o największych wzrostach cen, czyli np. ceny energii, one się ustabilizowały. Wysoko wciąż jest żywność, ale też ta presja jest nieco mniejsza – tłumaczył to, że inflacja jest nadal na tak wysokim poziomie.

Dodał, że widać również, że wśród pozycji, które generują wysoką inflację z lutowego odczytu, „są takie, które zostaną z nami na dłużej”.

– Stąd też ta wysoka inflacja bazowa która jest, utrzyma się dość długo na wysokim poziomie. Choć oczywiście finalnie podtrzymuję tą deklarację, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na koniec roku ta inflacja cała będzie jednocyfrowa – uspokajał.

Zielona wyspa

To kontynuacja narracji, jaką od miesięcy podtrzymuje rząd. Powoli przypomina to jednak zaklinanie rzeczywistości.

– Wszystko wskazuje na to, że Polska w 2023 r. pozostanie „zieloną wyspą”. W przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich nie grozi nam recesja, będziemy mieli wzrost gospodarczy szacowany na 1,7 proc. PKB – powiedział Soboń ponad miesiąc temu w Studiu PAP.

Jak oceniacie jego słowa?

Poprzedni artykułPoznaliśmy szczegóły głośnej akcji ABW
Następny artykułGwarantowana pożyczka dla zadłużonych. Jak to działa w praktyce?
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments