Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, pogoda jest mniej wietrzna, wilgotność powietrza wzrasta i częściej pojawiają się mgły, powraca temat smogu. Zaczynamy ogrzewać nasze domy, a do atmosfery wydostaje się sporo szkodliwych substancji. Natomiast pogoda sprzyja tworzeniu się niekorzystnej dla naszego zdrowia zawiesiny w niższych partiach atmosfery. Dlaczego zanieczyszczone powietrze jest tak niebezpieczne? Co możemy zrobić, żeby ochronić siebie i bliskich przed szkodliwym działaniem smogu?
Dlaczego smog jest taki niebezpieczny?
Zawsze w okresie jesienno-zimowym sporo mówi się o zanieczyszczonym powietrzu, które negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Smog tworzy się przez ludzką działalność, ale także w wyniku naturalnych zjawisk przyrody, takich jak mgła, bezwietrzna pogoda oraz spora wilgotność. Można go określić, jako zawiesinę w powietrzu, w której skład wchodzą między innymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenki siarki i azotu. Poza tym smog to również substancje stałe takiej jak na przykład pyły zawieszone. W wyniku braku wiatru i sporej wilgotności substancje te osadzają się w niższych warstwach atmosfery, a my zaczynamy nimi oddychać. Niestety smog bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczone powietrze jest jedną z 10 głównych przyczyn zgonów, których moglibyśmy uniknąć.
Smog tak naprawdę wpływa na cały nasz organizm. Osadzające się na naszej skórze zanieczyszczenia sprawiają, że gorzej wyglądamy i naskórek jest w gorszej kondycji. Zanieczyszczone powietrze u niektórych wywołuje bóle głowy i mocno podrażnia oczy. Jednak zdecydowanie smog najgorzej wpływa na nasze drogi oddechowe. Przede wszystkim wdychanie zanieczyszczonego powietrza szkodzi na oskrzela, co następnie prowadzi do upośledzenia funkcji obronnych naszego organizmu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pyły znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu są alergenne i mogą wywoływać astmę. Smog przyczynia się także do powstawania nowotworów, chorób płuc, zawałów serca, miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet udarów mózgu.
Pojawiają się najróżniejsze działania, których celem jest walka ze smogiem. Niestety zimą wciąż powraca temat zanieczyszczonego powietrza, a wiele osób na co dzień odczuwa negatywne skutki smogu. Jak możemy chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem? Przede wszystkim powinniśmy uważać, kiedy wychodzimy z domu.
Uważaj, kiedy wychodzisz na zewnątrz
Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed smogiem jest zachowanie ostrożności, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Przede wszystkim warto obserwować jakość powietrza w naszej okolicy. Na podstawie raportów smogowych możemy planować swój dzień tak, żeby, jak najmniej czasu spędzać na zewnątrz, jeżeli powietrze w dany dzień jest wyjątkowo zanieczyszczone. W takie dni lepiej unikać długich spacerów i nie uprawiać sportów na zewnątrz. Mimo, że na co dzień aktywność fizyczna jest bardzo ważna, to bieganie lub jazda na rowerze, w czasie której wdychamy szkodliwe substancje, może bardzo nam zaszkodzić. W okresie jesienno-zimowym warto pomyśleć o ćwiczeniu w domu, zdecydować się na karnet na siłownię lub basen.
Inną możliwością jest używanie masek antysmogowych. Warto poszukać takich z filtrem chroniącym przed cząsteczkami zanieczyszczeń większymi niż 0,3 um. Ponadto maseczki powinny dobrze przylegać do twarzy. To rozwiązanie może w jakimś stopniu nas ochronić, jednak mimo wszystko lepiej unikać wychodzenia z domu w dni, w które jakość powietrza nie jest najlepsza. A co poza uważnością i maseczkami może pomóc nam chronić się przed smogiem? Zdecydowanie warto zadbać o swoje otoczenie.
Zadbaj o swoje otoczenie
W czasie zimy, kiedy powietrze nie jest najlepszej jakości, lepiej nie wietrzyć pomieszczeń. Warto pomyśleć o urządzeniu oczyszczającym powietrze, zwłaszcza jeśli cierpimy na alergię. To rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ usuwa pyły i zanieczyszczenia, które dostają się do pomieszczenia z zewnątrz, a przy okazji usuwa drobnoustroje, pyłki, pleśń, grzyby, roztocza i kurz.
Alternatywą dla urządzeń oczyszczających powietrze są rośliny. To naturalne filtry, które produkują tlen wolny od zanieczyszczeń. Ponadto rośliny w domu dobrze wpływają na nasze samopoczucie, które w okresie jesienno-zimowym często jest gorsze.
– Według naukowców na dziesięć metrów kwadratowych mieszkania powinna przypadać przynajmniej jedna roślina – mówiła prof. dr hab. Barbara Nieradko-Iwanicka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w czasie rozmowy z Medonetem.
Poza tym warto pamiętać o tym, żeby nie wietrzyć pościeli na zewnątrz, kiedy powietrze jest w złym stanie. A jaki wpływ na nasze samopoczucie ma dieta? Czy zmiana podejścia do odżywiania może pomóc w walce ze smogiem?
Dieta ma znaczenie
Na nasz organizm ogromny wpływ ma aktywność fizyczna, jakość powietrza, ale też dieta. W czasie jesieni i zimy warto zadbać o wzbogacenie diety o witaminę C, A, E, ale również o selen, kurkumin, cholin i kwasy tłuszczowe omega-3. Te substancje pomogą nam w walce z wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Naukowcy uważają, że dieta nie może bezpośrednio ochronić nas przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza, ale jest ogromnym wsparciem dla odporności naszego organizmu. Spożywanie pokarmów, które zawierają korzystne dla ludzkiego organizmu substancje, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia najróżniejszych chorób i szkodliwych skutków wdychania smogu.
Skuteczna ochrona przed smogiem wymaga działania na wielu płaszczyznach
Temat smogu w czasie wiosny i lata znika, żeby wrócić, kiedy na zewnątrz zmienia się pogoda i robi się coraz chłodniej. Między innymi dlatego, że pogoda w okresie jesienno-zimowym sprzyja powstawaniu zawiesiny w niższych częściach atmosfery. Brak wiatru i duża wilgotność sprawiają, że smog staje się bardziej uciążliwy, a do tego wiele osób zaczyna palić w piecach, więc do atmosfery wydostaje się jeszcze więcej szkodliwych substancji chemicznych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczone powietrze jest jedną z 10 głównych przyczyn zgonów, których moglibyśmy uniknąć. Między innymi dlatego warto chronić siebie i bliskich przed smogiem.
Przede wszystkim jedną z najlepszych metod jest sprawdzanie jakości powietrza i unikanie spędzania czasu na zewnątrz, kiedy zanieczyszczenie jest wysokie. Warto w takie dni nie uprawiać sportów na zewnątrz, nie wietrzyć pomieszczeń i używać maseczek antysmogowych. W okresie jesienno-zimowym możemy pomyśleć o ćwiczeniach w domu, zdecydować się na karnet na siłownię lub basen.
Kiedy na zewnątrz zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, powinniśmy zadbać o jakość powietrza w naszym domu. Dobrym rozwiązaniem będą oczyszczacze powietrza, a nawet rośliny, które są naturalnymi filtrami. Poza tym niezwykle istotna jest dieta. W sezonie jesienno-zimowym warto wzbogacić ją o artykuły z dużą zawartością witaminy C, A, E, ale również o selen, kurkumin, cholin i kwasy tłuszczowe omega-3. Przed szkodliwym działaniem smogu możemy się chronić na różne sposoby. Warto zadbać o organizm, ponieważ zanieczyszczone powietrze może prowadzić między innymi do powstawania nowotworów, chorób płuc, zawałów serca, miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet udarów mózgu.