Scanway zadebiutował na NewConnect – akcje lekko w dół

Udostępnij

Scanway – spółka z branży kosmicznej działająca także w sektorze przemysłowym, zadebiutowała wczoraj na rynku NewConnect. Pierwsze minuty notowań Scanway były wzrostowe, lecz szybko nastąpiła zmiana kierunku. Ostatecznie, akcje spółki straciły wczoraj 1,1% w stosunku do ceny z IPO.

Dziesiąty debiut na NewConnect w tym roku Koszyki pełne monet i wyraz "IPO"

Scanway jest 358. firmą notowaną na NewConnect oraz dziesiątym debiutem na tym rynku w 2023 roku. Spółka jest obecnie jedynym przedstawicielem sektora kosmicznego na małej giełdzie.

Scanway w czerwcu z sukcesem przeprowadził ofertę publiczną, która objęła 200 tysięcy sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii C. Wartość oferty wyniosła 9 milionów złotych, a zainteresowanie inwestorów było tak duże, że popyt na akcje kilkukrotnie przewyższył jej wielkość.

Środki pozyskane z oferty zostaną przeznaczone na rozwój działu zaawansowanej wizji maszynowej, linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i linii produkcyjnej systemów wizyjnych.

Cele strategiczne spółki zakładają w najbliższych trzech latach osiągnięcie wzrostu przychodów z działalności przemysłowej do 14-18 milionów złotych przy marży około 30-35% oraz wzrost przychodów z działalności kosmicznej do 14-18 milionów PLN przy marży około 40-45%.

Jak wynika z prezentacji spółki, finansowanie Scanway do końca 2024 roku oparte będzie na emisji akcji serii C uzupełnionej o środki generowane z działalności operacyjnej.

Prezes Scanway o “nowym rozdziale w historii spółki”

Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway oznajmił, że “cieszy się, że Scanway dołączył do grona spółek giełdowych i zamknął z sukcesem bardzo pracowity okres związany z czerwcową ofertą publiczną, a następnie przygotowaniami do debiutu”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Prezes Scanway ocenił, że “ten dzień to ważny krok w rozwoju firmy i budowaniu jej rozpoznawalności na polskim oraz międzynarodowym rynku, a także otwarcie nowego rozdziału w historii Scanway”.

Jędrzej Kowalewski stwierdził również, że “dane rynkowe wskazują, że sektor kosmiczny, a zwłaszcza obszar małych satelitów, ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, dlatego wierzy, że umożliwienie ekspozycji na ten rynek poprzez akcje Scanway, może stanowić ciekawą propozycję dla inwestorów”.

Prezes Scanway wyjaśnił, że “bardzo perspektywicznym rynkiem dla spółki jest rynek amerykański. Na rynku amerykańskim Scanway zaczął już podejmować działania – otworzył spółkę, która będzie tam pozyskiwać zlecenia”.

Jędrzej Kowalski oznajmił, iż “ma nadzieję, że ta współpraca z amerykańskim rynkiem będzie mogła być dla Scanway takim otwarciem na inne liczby i inne zamówienia niż ma to miejsce w Polsce, czy w Europie”. Satelita i łączność satelitarna na Ziemi

Prezes Scanway zapowiedział też, że spółka “zamierza utrzymać dotychczasową transparentność i pokazać, że giełda może stanowić istotne wsparcie dla rozwoju firm z sektora kosmicznego, a choć debiutuje na małej giełdzie, to w swoich ambicjach ma zamiar przejścia na rynek główny GPW w przyszłości”.

Scanway dąży do bycia europejskim liderem w zakresie technologii do obserwacji Ziemi

Jędrzej Kowalewski zaznaczył przy tym, że “oferta produktowa Scanway cały czas w zasadzie się rozszerza i udoskonala. Spółka ma szereg teleskopów, produktów przemysłowych, które w tej chwili działają w rozmaitych miejscach, zarabiają pieniądze dla klientów. Natomiast cały czas przychodzą nowe propozycje współpracy i każda z takich propozycji współpracy to nowy projekt i potencjalnie nowy produkt, który można skomercjalizować z kolejnymi graczami. Także jak najbardziej oferta produktowa będzie ulegać rozszerzeniu”

Następnie prezes Scanway dodał, że “Scanway dąży do zajęcia pozycji lidera w Europie w zakresie ładunków do obserwacji Ziemi oraz systemów wizyjnych do kosmosu i wierzy, że przed spółką jeszcze wiele sukcesów, w których będą mogli partycypować również akcjonariusze”.

Akcje Scanway oscylują w granicach ceny z IPO

Pierwszy kurs akcji spółki Scanway, po jakim były one notowane na rynku NewConnect, wyniósł 47,70 PLN, co oznaczało wzrost o 6% względem kursu odniesienia i ceny po jakiej inwestorzy w czerwcu obejmowali akcje w IPO, czyli 45 złotych.

Jednak w ciągu zaledwie kilku minut po otwarciu notowań nastąpiły kolejne transakcje, które zniwelowały do zera cały wzrost, a nawet spowodowały spadek kursu akcji do 41 złotych. W kolejnych godzinach miał jednak miejsce wzrost do okolic ceny odniesienia.

Ostatecznie, akcje spółki Scanway zakończyły wczorajszą sesję na poziomie 44,50 PLN, co oznacza spadek 1,1% względem ceny z IPO. Dziś na papierach wartościowych spółki nadal dominuje mieszany sentyment, w tej chwili ich kurs sięga właśnie 45 złotych, czyli cena po jakiej inwestorzy w czerwcu obejmowali akcje.

Wykres akcji Scanway

O Scanway

Scanway to polska firma działająca w branży technologii obserwacyjnej i kontroli jakości. Spółka rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne).

Technlogie kosmiczne

Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tak zwany flight heritage – potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych.

Polski satelita regularnie dokonuje nowych zobrazowań Ziemi, a spółka otrzymuje najlepsze uzyskane dotąd przez polskie instrumenty badawcze zdjęcia z kosmosu. Kolejne projekty z wykorzystaniem ładunku optycznego Scanway to komercyjne misje OTTER i XD, które mają znaleźć się na orbicie do końca 2023 roku.

Ponadto, Scanway jest kluczowym konsorcjantem w największych projektach kosmicznych w Polsce – w tym w misji EagleEye oraz misji PIAST. Co więcej, razem z australijską firmą AICRAFT, ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji, spółka rozpoczęła w maju współpracę w zakresie stworzenia teleskopu do obserwacji Ziemi wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji. Satelita i widok na Ziemię

Obrazowanie satelitarne ma szereg zastosowań. Między innymi pozwala ono na monitorowanie katastrof naturalnych, badanie zmian klimatu, wspomaganie rolnictwa, rozwoju urbanistycznego czy dostarczanie informacji dla operacji wojskowych.

Rozwiązania dla przemysłu

W ramach rozwiązań dla przemysłu Scanway specjalizuje się w tworzeniu autorskich systemów wizyjnych do kontroli jakości wyrobów gotowych, surowców oraz procesu produkcyjnego.

Oferta produktowa Spółki przyczynia się do wprowadzenia filozofii Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i optymalizację procesu kontroli jakości między innymi w branży opakowaniowej i poligraficznej, automotive, spożywczej czy farmaceutycznej.

Technologia hiperspektralna stosowana przez Scanway pozwala na prowadzenie ciągłej kontroli jakości 100 % produktów na liniach o bardzo dużej przepustowości, co pozwala na obniżenie kosztów produkcji klienta.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również