Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia. Historia „króla kryptowalut”

Udostępnij

Samuel Bankman-Fried, założyciel giełdy kryptowalut FTX, został 28 marca 2024 roku skazany przez sąd federalny w Nowym Jorku na karę 25 lat pozbawienia wolności w związku z kradzieżą 8 miliardów dolarów z funduszy swoich klientów.

Według prokuratorów sprawa ta jest jednym z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych.

Sam Bankman-Fried winny ośmiu przestępstw

Sąd federalny w Nowym Jorku orzekł, że Samuel Bankman-Fried był winny siedmiu przestępstw o charakterze oszustwa i jednego o znamionach zmowy. Skazany nie przyznał się do zarzucanych czynów i zapowiedział złożenie apelacji.

Wartość strat poniesionych przez osoby, które zaufały założycielowi giełdy kryptowalut FTX, jest nawet większa, ponieważ – oprócz klientów platformy FTX – poszkodowani zostali też jej inwestorzy kapitałowi oraz pożyczkodawcy funduszu inwestycyjnego Alameda Research.

Łącznie wszystkie te osoby straciły około 11 miliardów dolarów. Prokuratorzy nazwali działania Bankmana-Frieda jednym z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że oskarżyciele domagali się dla 32-latka kary pozbawienia wolności od 40 do 50 lat.

Ostatecznie sąd zdecydował się jednak wydać łagodniejszy wyrok. Co ważne, oprócz kary 25 lat więzienia wobec “króla kryptowalut” zasądzono także grzywnę finansową w kwocie 11 miliardów dolarów.

Sędzia ogłaszający wyrok, Lewis Kaplan powiedział jednak, iż “istnieje ryzyko, że ten człowiek będzie w stanie zrobić coś bardzo złego w przyszłości”.

Historia założyciela giełdy FTX

Sam, a właściwie Samuel Bankman-Fried to urodzony 22 marca 1992 roku, Amerykanin, absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W 2017 roku uruchomił firmę handlową Alameda Research, zajmującą się handlem ilościowym.

W 2019 roku uruchomił on także swój drugi, jeszcze większy biznes – platformę handlu pochodnymi kryptowalut FTX. Platforma ta reklamowała się, jako giełda zbudowana przez traderów dla traderów. Bankman-Fried zaczynał bowiem karierę, spekulując na konto firmy Jane Street Capital z wykorzystaniem własnych, zautomatyzowanych algorytmów.

Sam Bankman-Fried jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia został jedną z najbogatszych osób na świecie. Budując trzecią co do wielkości giełdę kryptowalut na świecie, FTX, prowadził jednocześnie firmę inwestycyjną Alameda Research.

W szczytowym momencie – wiosną 2022 roku – majątek netto Bankmana-Frieda wynosił 26 miliardów dolarów, co czyniło go najbogatszą osobą poniżej 37. roku życia. Ostatecznie jednak, jak już zostało wspomniane “króla kryptowalut” czekał spektakularny upadek.

Co więcej, Sam Bankman-Fried intensywnie działał na forum publicznym, angażując do reklam giełdy FTX wybitne postacie sportu i kultury. W reklamach platformy występowali między innymi słynni koszykarze – Stephen Curry i Shaquille O’Neal oraz legenda futbolu amerykańskiego – Tom Brady.

Upadek giełdy FTX

Giełda kryptowalut FTX oraz powiązane z nią 130 innych firm handlujących kryptowalutami, w tym fundusz Alameda Research, rozpoczęły 11 listopada 2022 roku dobrowolne postępowanie upadłościowe.

Warto dodać, że przed złożeniem wniosku klienci zwrócili się w ciągu 72 godzin o wycofanie 6 miliardów USD, a konkurencyjna giełda Binance porzuciła plany ratunkowego przejęcia platformy FTX.

Warto również dodać, że dużą część środków, które miały gwarantować płynność giełdzie stanowiły nieuznawane powszechnie tokeny FTT – emitowane przez samą giełdę FTX. Spółka nie zabezpieczała się dolarem, ani złotem.

Mało tego – giełda FTX nie prowadziła księgowości z prawdziwego zdarzenia, nie miała listy pracowników ani listy kont bankowych, z których korzysta, a wydatki zatwierdzano za pomocą… emotikonów na czatach.

Spółka korzystała z usług audytora, o którym wiadomo było tylko tyle, że otworzył siedzibę… w Metaverse. Pieniądze klientów FTX były natomiast wykorzystywane między innymi do zakupów luksusowych nieruchomości.

Aresztowanie “króla kryptowalut”

11 listopada 2022 roku, kiedy spółka zarządzająca platformą wymiany kryptowalut FTX złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych, Samuel Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska prezesa giełdy.

Następnie, “król kryptowalut” miał przetransferować aż 10 miliardów dolarów aktywów klientów do swojej innej spółki tradingowej – Alameda Research. Większość z tych aktywów zniknęła, a “król kryptowalut” zaczął się ukrywać.

Ostatecznie 12 grudnia 2022 roku odnaleziono go na Bahamach. Samuel Bankman-Fried został aresztowany w luksusowym apartamencie na zamkniętym osiedlu – dzień przed tym, gdy miał zeznawać przed Kongresem Stanów Zjednoczonych w sprawie bankructwa FTX.

Prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła założycielowi giełdy FTX łącznie osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych.

Jak powiadomiła prokuratura federalna w Nowym Jorku, Samuel Bankman-Fried używał pieniędzy klientów, by pokryć długi i wydatki należącego do niego funduszu inwestycyjnego Alameda Research.

Jak już zostało wspomniane, założyciel giełdy FTX został także oskarżony o zmowę w celu złamania przepisów finansowania kampanii wyborczych. Miał on wpłacać pieniądze na kampanie wyborcze polityków obydwu głównych amerykańskich partii za pomocą tak zwanych słupów, a także z kont korporacyjnych, co jest zabronione.

Oddzielne zarzuty wobec “króla kryptowalut”, związane z naruszeniem przez założyciela platformy FTX przepisów dotyczących papierów wartościowych, wysunęła także Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również