Rzeźbiarz — czy tacy artyści są dziś doceniani?

Udostępnij

Rzeźby są naprawdę wyjątkowymi dziełami sztuki, które były tworzone od setek lat. Już w prehistorii nasi przodkowie tworzyli małe posążki, które miały być symbolem urodzaju i płodności. Na przestrzeni lat podejście do rzeźby się zmieniło. Aktualnie artyści wykorzystują najróżniejsze materiały, którym nadają całkiem nowy kształt. Jak wygląda zawód rzeźbiarza w dzisiejszych czasach? Ile artyści mogą zarobić na swoich pracach?

Jak wygląda praca rzeźbiarza?

Rzeźbiarze byli szczególnie doceniani w starożytności. To właśnie wtedy powstawały imponujące posągi, a bardziej zamożni obywatele i przywódcy chętnie zamawiali swoje popiersia. Na przestrzeni lat podejście do rzeźby się zmieniło, podobnie, jak materiał, z którego rzeźbiarze tworzą swoje dzieła.

praca rzeźbiarzaRzeźbiarz jest artystą, który przekazuje swoje wizje za pomocą sztuki przestrzennej. Do tworzenia swoich dzieł wykorzystuje różne narzędzia ręczne lub mechaniczne. Ponadto rzeźbiarze wykorzystują najróżniejsze techniki, które mogą być zależne także od materiału, który wykorzystują w swoich pracach. Co ważne rzeźba jest trójwymiarowym dziełem sztuki, które możemy podziwiać ze wszystkich stron. W przypadku reliefu lub płaskorzeźby dzieło podziwiamy z jednej strony.

Rzeźbienie w wielu przypadkach jest naprawdę trudną sztuką. Artysta nadaje materiałom całkiem nowy kształt. Jeżeli rzeźbiarz na materiał wybiera marmur, musi poradzić sobie z jego twardością. W przypadku drewna artysta zmaga się często z nieregularną strukturą i sękami. Ponadto spotkamy się z różnymi rodzajami rzeźby. Między innymi mówimy o rzeźbie abstrakcyjnej lub rzeźbie figuralnej. Ale jak właściwie w dzisiejszych czasach wygląda praca rzeźbiarza?

Osoba decydująca się na ten rodzaj profesji może zarabiać na prywatnych zleceniach. Niektórzy marzą o udekorowaniu wnętrza własnego domu oryginalną rzeźbą w konkretnym stylu. Ponadto rzeźbiarz może wystawiać swoje dzieła w galeriach sztuki. Należy pamiętać, że rzeźba to nie tylko dekoracja. Od starożytności posągi były wykonywane w celu upamiętnienia ważnych historycznych wydarzeń lub uhonorowania wielkich postaci.

praca rzeźbiarzaPraca rzeźbiarza nie jest prosta, ponieważ wymaga poznania wielu manualnych technik. Właśnie dlatego często artyści potrzebują dyplom ukończenia akademii sztuk pięknych. Jednak także u rzeźbiarzy bardzo ważna jest wrażliwość artystyczna, własny styl, talent i pomysł. Ile właściwie może zarobić rzeźbiarz i czy tworzenie trójwymiarowych dzieł sztuki może stać się zajęciem na cały etat? Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj pracy dany artysta się zdecyduje oraz od tego, jakie ma umiejętności.

Ile zarabia rzeźbiarz?

Rzeźbiarz może pracować w instytucji państwowej lub prywatnej. W wielu przypadkach możemy spotkać się z artystami, którzy tworzą na własną rękę. Na większe zarobki mogą liczyć rzeźbiarze zajmujący się konserwacją dawnych dzieł sztuki. Jednak takie zajęcie wymaga specjalnych kwalifikacji i ukończenia odpowiedniego kierunku studiów. Artyści mogą przyjmować zlecenia od klientów prywatnych, którzy chcą udekorować wnętrze własnego domu lub firm, które chciałyby postawić rzeźby w swoich siedzibach. Ponadto rzeźbiarze mogą zajmować się prowadzeniem zajęć z rzeźby lub łączyć je z wykładami z historii sztuki. Poziom wynagrodzenia rzeźbiarzy wygląda następująco:

  • praca rzeźbiarzaWynagrodzenie minimalne – 3010 zł brutto miesięcznie.
  • Wynagrodzenie średnie – 3800 zł brutto miesięcznie.
  • Wynagrodzenie wysokie – 4200 zł brutto miesięcznie.

Znani artyści, których prace są pożądane przez koneserów sztuki, mogą zarabiać znacznie więcej. Zarobki są zależne od rodzaju pracy, umiejętności artysty, ale także od ilości zleceń, jeżeli dana osoba pracuje na własną rękę. Rzeźbiarze zdecydowanie byli doceniani w czasie renesansu i baroku. Jak sytuacja wygląda teraz?

Czy artyści w dzisiejszych czasach są doceniani?

Podejście do sztuki na przestrzeni lat bardzo się zmieniło. Kiedyś przepiękny obrazy i imponujące rzeźby nie były dostępne dla przeciętnego człowieka. Tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na oglądanie i posiadanie znakomitych dzieł. Aktualnie większości osób może wybrać się do galerii sztuki, a nawet część osób jest w stanie pozwolić sobie na niedużą rzeźbę we własnym domu. Co ważne nie każdy potrafi docenić oryginalny projekt. Niektóre rodzaje sztuki są skierowane do konkretnej grupy odbiorców.

praca rzeźbiarzaWspółcześni artyści są dużo bardziej śmiali. Coraz więcej dzieł jest szokujących. Czasem zostaje zatarta granica między pięknem a brzydotą. Warto jednak zaznaczyć, że każdy człowiek może mieć inną wrażliwość i inne podejście do piękna. Zdecydowanie dużo łatwiej w dzisiejszych czasach zostać artystą. Za sprawia Internetu prościej i szybciej dotrzeć do dużego grona odbiorców, którzy docenią daną rzeźbę, czy obraz. Sztuka od zawsze była ważną częścią życia człowieka i zdecydowanie nie utraciła nic ze swojej mocy. Dzięki rozwojowi technologii artyści mogą docierać do większej ilości odbiorców ze swoją twórczością. Mają szansę przełamywać bariery i się rozwijać. Ponadto dużo łatwiej wyrażać ekspresję artystyczną w świecie, w którym mamy naprawdę ogromną swobodę, większą niż dotychczas. Jednak mimo wszystko artystom dużo trudniej jest zaskoczyć swoich odbiorców i utrzymać swoją popularność. W dobie Internetu, kiedy treści docierają tak szybko i wciąż się zmieniają, uwaga odbiorców jest rozproszona i dużo krótsza.

Podejście do sztuki się zmieniło podobnie jak rola artystów i ich praca. Mimo wszystko dzieła sztuki przestały być elementami dostępnymi jedynie dla bogatych obywateli. Artyści dzięki dostępowi do Internetu mają znacznie większe grono odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej.

Zawód rzeźbiarza zmienił się na przestrzeni lat, podobnie jak podejście do sztuki

W starożytności powstawały imponujące posągi, a bardziej zamożni obywatele i przywódcy chętnie zamawiali swoje popiersia. Niegdyś sztuka była dostępna tylko dla elit. Aktualnie sporo się zmieniło. Możemy odwiedzać galerie sztuki i podziwiać znakomite obrazy oraz przepiękne rzeźby. Praca artystów też wygląda inaczej.

Rzeźbiarz jest artystą, który przekazuje swoje wizje za pomocą sztuki przestrzennej. Do tworzenia swoich dzieł wykorzystuje różne narzędzia ręczne lub mechaniczne, które mogą zależeć od wybranej techniki oraz materiału. Osoba, która decyduje się na tę profesję, może zostać zatrudniona w instytucjach państwowych, czyli przykładowo muzeach, ale także w prywatnych firmach. Ponadto rzeźbiarze mogą prowadzić własną działalność i przyjmować zlecenia od osób prywatnych lub prowadzić zajęcia. W zależności od tego, jaki rodzaj pracy decyduje się wykonywać artysta, może zarabiać od 3010 zł brutto miesięcznie do 4200 zł brutto miesięcznie. Niektórzy rzeźbiarze znani na całym świecie, których dzieła są bardzo pożądane, zarabiają znacznie więcej na sprzedaży oryginalnych dzieł.

W dzisiejszych czasach sztuka nie straciła swojej dawnej mocy, jednak artyści stali się dużo bardziej śmiali. Wykonują szokujące prace, które czasem zacierają granicę pomiędzy pięknem a brzydotą. Ponadto aktualnie twórcom dużo prościej jest dotrzeć do swoich odbiorców, wszystko za sprawą Internetu.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również