„Wakacje kredytowe” to forma wsparcia dla obywateli polegająca na możliwości tymczasowego zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego. Stanowią one istotny instrument w sytuacjach kryzysowych, umożliwiając oddech finansowy osobom borykającym się z trudnościami w regulowaniu zobowiązań. Wczoraj jednak na światło dzienne wyszła informacja, że ta forma wsparcia może zostać przedłużona w czasie.
Potrzebne „dodatkowe scenariusze”
Wczoraj, czyli środa, 20 lutego 2024 roku, Minister Finansów Andrzej Domański udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące wakacji kredytowych podczas swojego wystąpienia w Programie 1 Polskiego Radia. Wypowiadając się na ten temat, minister stwierdził, że został poproszony o podanie dodatkowych scenariuszy czy informacji.
Wypowiedź ta sugeruje, że rząd rozważa różne możliwości związane z wakacjami kredytowymi i analizuje ich wpływ na sytuację gospodarczą kraju. Jednocześnie minister Domański zaznaczył, że projekt wakacji kredytowych może zostać przedstawiony dopiero w miesiącach wiosennych. To oznacza, że na decyzję w tej sprawie możemy jeszcze poczekać. Prawdopodobnie ma ona zostać jeszcze przemyślana i rozważona na podstawie różnych scenariuszy działania. Przypomnijmy, że dzień wcześniej projekt został odrzucony.
Jakie były założenia „wakacji kredytowych” na rok 2024?
Z informacji dostępnych na stronie gov.pl wynika, że założeniem „wakacji kredytowych” na rok 2024 było umożliwienie niektórym kredytobiorcom zawieszenia spłaty raty kredytu na okres jednego miesiąca co kwartał. To rozwiązanie miało dotyczyć osób, których miesięczna rata kredytu przekraczała 35% ich dochodu. Dodatkowo proponowano rozszerzenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zwiększając kwotę pomocy oraz wydłużając okres spłaty.
Jak wyglądały „wakacje kredytowe” w 2022 oraz 2023 roku?
W lipcu 2022 roku rząd zareagował na trudną sytuację kredytobiorców, wprowadzając pomoc w postaci „wakacji kredytowych”. Od razu po podjęciu decyzji, kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne w złotówkach mieli możliwość skorzystania z tego rządowego wsparcia. Zgodnie z tym programem, w latach 2022 i 2023 można było zawiesić spłatę aż łącznie 8 rat kredytowych.
Do końca września 2023 roku już ponad milion kredytów było objętych możliwością skorzystania z „wakacji kredytowych”. Według informacji dostępny na gov.pl liczba ta stanowiła aż 57% wszystkich zobowiązań zaciągniętych na zakup mieszkań w polskiej walucie.
Jakie były warunki „wakacji kredytowych” na 2024 rok ogłoszone dn. 24.10.2023 przez Ministerstwo Finansów?
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie gov.pl, program „wakacji kredytowych” przewidywał różne kryteria w zależności od wysokości kredytu. Jeśli wartość kredytu wynosiła do 400 tysięcy złotych, nie było konieczne spełnianie żadnych dodatkowych warunków, aby skorzystać z tej formy wsparcia. Natomiast jeśli kredyt mieścił się w przedziale od 400 do 800 tysięcy złotych, program był dostępny tylko wtedy, gdy koszt obsługi kredytu, czyli rata kapitałowa i odsetkowa, przekraczał 50% dochodu gospodarstwa domowego. Weryfikowano średni miesięczny dochód z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
Maksymalna skala programu „wakacji kredytowych” na rok 2024 obejmowała około 1,7 miliona umów kredytowych. Szacowana łączna wartość kredytów, które mogłyby być objęte „wakacjami”, wynosiła około 268 miliardów złotych.
Wakacje kredytowe, wprowadzone w lipcu 2022 roku, stanowiły wsparcie dla kredytobiorców, umożliwiając zawieszenie spłaty rat kredytowych. Program ten kontynuowano w kolejnych latach, z modyfikacjami w zależności od sytuacji ekonomicznej. Po informacjach udzielonych przez ministra finansów, Andrzeja Domańskiego, należy teraz oczekiwać na decyzje w sprawie dalszych działań dotyczących „wakacji kredytowych”.