Rząd zapowiada polski system kaucyjny dla butelek

system kaucyjny

Recykling w Polsce ma w końcu wejść na znacznie wyższy poziom. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przedstawił bowiem w czwartek 2 czerwca szczegóły systemu kaucyjnego w Polsce, który według planów, ma zacząć działać od 2023 roku, lecz obowiązywać będzie również okres przejściowy na przygotowanie samego systemu. System obejmie nie tylko butelki szklane, ale również butelki plastikowe i puszki.

Polski system kaucyjny – pierwsze szczegóły Zwrot plastikowych butelek

System kaucyjny ma być powszechny, obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wskazał również, że system ma być “bezparagonowy”, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu – tak jak ma to miejsce w krajach Europy Zachodniej.

Mniejsze sklepy nie będą miały obowiązku przyjmowania butelek i puszek

W nowym projekcie utrzymana ma zostać zasada, w której sklepy do 100 metrów powierzchni będą mogły wejść do systemu dobrowolnie. W przypadku większych placówek handlowych, będzie to już obligatoryjne. W takich sklepach na pewno będzie można więc zwrócić butelkę czy puszkę bez najmniejszych problemów.

Ile będzie wynosić kaucja?

Wysokość kaucji zostanie określona w rozporządzeniu do ustawy. Wiceminister Ozdoba nie poinformował ile wyniesie, ale przyznał, że będzie ona jeszcze konsultowana przed ostatecznym wejściem w życie.

Na wdrożenie systemu przyjdzie nam jeszcze poczekać

Niestety, system kaucyjny nie zacznie w pełni obowiązywać od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku, jednak będzie miała ona długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata.

Poziomy selektywnego zbierania Plakat promujący recykling plastiku

Co istotne, przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą obowiązani do uzyskania w ramach systemu kaucyjnego określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Docelowo do 2030 roku, recyklingowi podlegać ma 90% wprowadzonych opakowań danego rodzaju.

Butelki po napojach objętych systemem kaucyjnym, które zostaną zebrane poza tym systemem, nie będą wliczane do uzyskiwanych poziomów selektywnego zbierania. Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments