Rząd zachęca Polaków – oszczędzajcie prąd w godzinach szczytu

Udostępnij

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaapelowała na wtorkowej konferencji prasowej do Polaków, by świadomie zmniejszyli zużycie prądu w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwali zużycie energii na inne godziny.

Wiceminister dodała także, iż każde gospodarstwo domowe, które oszczędzi energię w tym czasie, będzie mogło liczyć na rabat na prąd.

Rząd apeluje o oszczędzanie energii w godzinach szczytu

Rząd, aby pomóc Polakom w oszczędzaniu energii, zwrócił się do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, czyli operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce, o regularne udostępnianie informacji o godzinach szczytu. Kryzys energetyczny

Kiedy występują godziny szczytu?

Mowa tu o godzinach, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych.

W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego, którego funkcje w Polsce pełnią PSE, niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

Informacje o godzinach szczytu już można znaleźć na stronie PSE. Dla przykładu dziś – w środę 7 grudnia, szczyt zużycia energii przypada między godziną 8.00 a 11.00. Dane na następny dzień zawsze są prezentowane po południu, na jedną dobę naprzód, między godziną 16.00 a 17.00.

Celem zmniejszenie cen energii elektrycznej

Wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przekonywała we wtorek, że przesuwanie zużycia energii na inne godziny pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem.

Mechanizmy rynkowe powodują bowiem, że to właśnie te pracujące tylko w godzinach szczytu najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.

Rabat dla osób oszczędzających prąd

Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała także, iż już we wrześniu przygotowano rabat na rachunek dla osób, które będą oszczędzać prąd.

Polega on na tym, że jeśli gospodarstwo domowe albo małe i średnie przedsiębiorstwo oszczędzi 10% rocznego zużycia, to będzie miało 10% bonusu w rachunku w kolejnym roku.

Prezes PSE radzi jak oszczędzać energię Blackout

Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na wtorkowej konferencji prasowej przekonywał, że oszczędzanie energii w domu wcale nie musi być trudne.

Zalecił on między innymi takie banalne czynności, jak odłączanie urządzeń pozostających w trybie czuwania czy wyłączenie świateł w pomieszczeniach, z których nie korzystamy.

Prezes PSE dodał, że można przesunąć poza godziny szczytu takie czynności jak pranie, odkurzanie, prasowanie, uruchomienie zmywarki czy pieczenie w piekarniku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również