Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce i Europie.
Kawa z Agentem
Ile trzeba pracować na własne m? Polska w środku stawki
Z raportu doradczej firmy Deloitte wynika, że najmniej przystępnym krajem w Europie pod względem posiadania własnego lokum wypadają Czechy. W tym kraju na zakup nowego mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych trzeba przeznaczyć średnio 13,31 rocznych pensji brutto.
Jako kolejne miasta znalazły się: Słowacja (12,76 rocznych pensji) i Serbia (111,49 pensji). Najlepiej wypada natomiast Irlandia – zaledwie 3,1 rocznych pensji brutto. Za nią uplasowały się: Dania, Portugalia, Belgia i Norwegia. Z kolei Polska znajduje się w środku stawki, ze wskaźnikiem na poziomie 7,8 rocznych pensji. Niestety, wraz z postępującą inflacją, pozycja ta może ulec zmianie.
Gdzie w zeszłym roku oddano najwięcej mieszkań do użytku?
Warto również dodać, że pod względem liczby lokali oddanych do użytku na 1000 mieszkańców, w ubiegłym roku Polskę wyprzedziła tylko Francja, z liczbą 6,95 mieszkań na 1000 osób (w Polsce wyniosła 6,6).
Na drugim biegunie pod tym względem znalazły się Bośnia i Hercegowina, Łotwa, Portugalia, Hiszpania i Słowenia – w zeszłym roku odnotowano tam mniej niż 2 oddane mieszkania na 1000 mieszkańców.
Opłata za wzrost wartości nieruchomości. Rząd szykuje duże zmiany!
Już wkrótce każdy właściciel będzie musiał zapłacić za wzrost wartości nieruchomości – nawet, gdy nie będzie planował sprzedaży. Renta planistyczna ma wynieść aż 30% wzrostu wartości, a zgłaszać się po nią mają gminy. Chodzi tutaj o nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nad którą pracuje resort rozwoju.
Propozycja ta zakłada, że zmienią się zasady naliczania renty planistycznej. Obecnie właściciele uiszczają ją w momencie, gdy sprzedają nieruchomość – o ile robią to przed upływem 5 lat od wejścia w życie planu miejscowego lub jego zmiany. Wysokość opłaty wynosi wówczas maksymalnie 30% wzrostu wartości, czyli jest powiązana z zyskiem.
Po nowelizacji wystarczy, że gmina uchwali nowy plan miejscowy lub wprowadzi zmiany do obowiązującego w taki sposób, że objęte w nim nieruchomości zyskają na wartości na skutek zmiany ich przeznaczenia. Wtedy gmina zgłosi się do właściciela o opłatę rzędu dokładnie 30% wzrostu wartości.
Kto będzie musiał płacić rentę planistyczną?
Nowelizacja ustawy ma dawać możliwość rozłożenia opłaty na raty, ale nie dla wszystkich. Skutki mogą być poważne, ponieważ planami miejscowymi objęta jest ⅓ powierzchni Polski, a istniejące plany często wymagają pilnych zmian. Jest to zatem nałożenie na właścicieli kolejnego obciążenia fiskalnego, na którym niewątpliwie zyskają gminy.
O 72,9% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe
Sierpniowy odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe BIK informuje, że banki i SKOK-i przesłały zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o niemal 73% w porównaniu do sierpnia 2021 roku. Liczba osób wnioskujących także zmniejszyła się o ponad 70%. Liczba zapytań oraz ich wartość zmniejszyła się także z miesiąca na miesiąc, w porównaniu do lipca 2022.
W efekcie, sierpniowa wartość zapytań jest najniższa w historii pomiaru, który jest prowadzony od stycznia 2008 roku. Z kolei liczba zapytań jest najniższa od stycznia 2007 – czyli także od momentu, w którym te dane zaczęły być analizowane. Co gorsza, nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.