Rząd rozważa wydłużenie wakacji kredytowych do 2024 r.

Udostępnij

wprost najbogatsiWedług nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal money.pl, wakacje kredytowe mają zostać przedłużone aż do końca 2024 roku. Pomysł ten „dojrzewa” już w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, a zdaniem przedstawicieli sektora bankowego tylko kwestią czasu jest jego oficjalne wprowadzenie.

Wakacje kredytowe zostaną wydłużone

Portal moeny.pl dowiedział się nieoficjalnie, że ustawowe wakacje kredytowe, z których jak dotąd skorzystali posiadacze ponad miliona hipotek złotowych, mogą już wkrótce zostać wydłużone o kolejny rok lub więcej.

– Według naszych rozmówców – zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego – pomysł leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na swoją kolej – wskazuje Karolina Wysota z Money.pl.

Kiełbasa wyborcza

Jeden z rozmówców Money.pl wskazuje, iż „nie ma wątpliwości”, że do tego dojdzie i wakacje kredytowe zostaną wydłużone.

– Spodziewamy się tego, bo kampania wyborcza trwa w najlepsze i ludziom trzeba coś dać. Oczywiście to będzie błędem, bo osłabi dyscyplinę finansową kredytobiorców i zachęci do zawieszania rat przez tych, którzy tego nie potrzebują – mówi w rozmowie z Money.pl osoba z sektora bankowego, która chce pozostać anonimowa.

Rząd nie żałuje sektora bankowego

Osoba z bliskiego bliskiego otoczenia premiera wskazuje nawet, że Mateusz Morawiecki, który sam przed laty był bankierem nie zamierza teraz żałować sektora.

Informacje te sprawiły, że indeks WIG-Banki spada w środę o poranku o 5,18 proc., pogłębiając obserwowaną od kilku dni wyprzedaż do 10,10 proc. Deprecjacją ta sprawiła, że notowania indeksu znalazły się poniżej bariery 6600 punktów.

Santander największym przegranym

W chwili pisania tego artykułu, najbardziej tracą akcje Santander Bank Polska, Millenium Banku oraz Alior Banku.

Niewiele mniejsza wyprzedaż widoczna jest także na notowaniach Banku Pekao S.A., Banku Ochrony Środowiska, PKO BP, BNP Paribas oraz mBanku.

Można przy tym oczekiwać, że jeżeli rząd faktycznie ogłosi wydłużenie wakacji kredytowych, spadki notowań spółek z sektora bankowego będą znacznie większe.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również