Rząd nie zdąży utworzyć NABE przed wyborami? Akcje spółek energetycznych nurkują

Udostępnij

Wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły poinformował wczoraj, że projekt ustawy dotyczącej utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) będzie prawdopodobnie musiał wrócić do Sejmu po poprawkach Senatu. To oznacza, że parlamentarzyści nie zdążą się nim zająć przed wyborami.

Na reakcję inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie trzeba było długo czekać. Akcje firm PGE, Enea i TAURON Polska Energia notują dziś dotkliwe spadki, wynoszące co najmniej 5%.

Ustawa o NABE nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu

Wczoraj, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły komentował prace nad ustawą dotyczącą utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, jakie toczą się w Senacie.

Wiceminister Wesoły wyjaśnił, że po przejściu przez Senat ustawa będzie musiała wrócić do Sejmu. Obecnie jednak nie ma już zaplanowanych posiedzeń Sejmu przed wyborami. Teoretycznie Marszałek Sejmu może takie posiedzenie zwołać, jednak wiceminister ocenia, że potrzebne byłoby do tego dodatkowe uzasadnienie.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Zdaniem Marka Wesołego dla tego projektu nie będzie jednak zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu. Wiceminister dodał, że “gdyby to nie był rok wyborczy, to w normalnym trybie do końca roku powinniśmy zamknąć kwestię NABE. Ze względu na rok wyborczy mamy pewną perturbację”.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oznajmił również, że “genialnym momentem na powołanie tej agencji byłby 1 stycznia, by mogła zacząć działać od początku 2024 roku” i dodał, że “jeśli PiS wygra wybory, to na pewno będzie robił wszystko, żeby tak się stało”.

Następnie, wczoraj wieczorem Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin winę za nieuchwalenie ustawy o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego zrzucił na Tomasz Grodzkiego, Marszałka Senatu.

Minister Sasin oznajmił, że “pisał do Marszałka, aby umieścił ustawę na tym posiedzeniu Senatu, które pozwalałoby na przyjęcie ewentualnych poprawek przez Sejm. Nie zrobił tego”.

NABE – co to jest? E

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma być podmiotem, który przejmie od spółek energetycznych elektrownie na węgiel kamienny i brunatny oraz kopalnie tego drugiego surowca.

Głównym uzasadnieniem dla przeprowadzenia takiego procesu ma być ułatwienie spółkom pozyskiwania finansowania. Banki niechętnie udzielają dziś kredytów podmiotom zaangażowanym w wydobywanie i spalanie węgla.

Utworzenie NABE ma się odbyć w dwóch etapach. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od spółek: PGE, TAURON Polska Energia, Enea i Energa ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych – czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka.

Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Nastąpi to poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK będzie następnie funkcjonować, jako NABE.

Spółki PGE, TAURON Polska Energia, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty celem utworzenia NABE. Wcześniej spółki te poinformowały, że mają zgody korporacyjne dotyczące tej transakcji.

Akcje spółek energetycznych ostro w dół

Powyższe informacje przekazane przez wiceministra Aktywów Państwowych dotyczące Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wywołały prawdziwą panikę u posiadaczy akcji spółek PGE, Enea i TAURON Polska Energia.

W efekcie, podczas środowej sesji akcje Polskiej Grupy Energetycznej tanieją o 5,5%, co jest dziś najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji PGE

 

Jeszcze gorzej radzą sobie akcje spółki Enea. Ich cena podczas dzisiejszej sesji obniża się o 6,1%.

Wykres akcji Enea

Największą słabość pokazują jednak akcje spółki TAURON Polska Energia. W tej chwili tracą dziś one bowiem 8,5%.

Wykres akcji TAURON Polska Energia

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również