Polski rynek pracy kurczy się. To fakt, nie opinia. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika bowiem, że liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych do urzędów pracy zmniejszyła się w skali roku o 27,5 proc., zaś wolnych nowo utworzonych miejsc pracy odnotowano o 25,5 proc. mniej niż przed rokiem.
Coraz mniej wolnych miejsc pracy
Wraz z końcem drugiego kwartału 2023 roku, w Polsce dostępnych było 113,2 tys. wolnych miejsc pracy. To wynik o 1,7 tys. niższy niż w pierwszym kwartale br. i aż 36,1 tys. niższy niż w analogicznym kwartale 2022 r.
Wolnymi wakatami dysponowało pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku 5,8 proc. spośród 626,1 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Było ich o 3,9 proc. mniej niż na koniec pierwszego kwartału br. i o 9,6 proc. mniej niż na koniec drugiego kwartału 2022 r.
Pracowników poszukiwano m.in. za pośrednictwem urzędów pracy, do których zostało zgłoszonych 13,2% ogólnej liczby wolnych miejsc pracy. Blisko co 5 wolne miejsce pracy stanowiło miejsce nowo utworzone (21,2 tys.).

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Do oceny sytuacji na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę Główny Urząd Statystyczny posłużył się wskaźnikiem wolnych miejsc pracy, określającym udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie miejsc pracy (tj. obsadzonych i wolnych miejsc pracy). Na koniec drugiego kwartału 2023 r. wskaźnik ten wyniósł 0,90 proc. i pozostał na niezmienionym poziomie względem pierwszego kwartału. W porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. wartość wskaźnika zmalała jednak o 0,28 proc., co prezentuje poniższą grafika.

Miejsca pracy wg regionów i sektorów
W przekroju regionów (NUTS 2) na koniec drugiego kwartału 2023 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w regionie zachodniopomorskim, gdzie wyniósł on aż 1,36 proc. Wysoki wskaźnik wystąpił także w regionach warszawski stołeczny (1,18 proc.) i lubuski (1,13 proc.). Najniższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano zaś w regionie lubelskim (0,41 proc.).
Uwzględniając zaś rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, najwięcej wolnych miejsc pracy dostępnych było w podmiotach zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (19,8 proc. ich ogólnej liczby). Mimo to, liczba wolnych miejsc pracy w tej sekcji była o aż 31,8 proc. mniejsza niż w końcu drugiego kwartału 2022 r.
Spadek liczby wolnych miejsc pracy w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. odnotowano ponadto w sekcjach: Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 41,6 proc., tj. do 1,7 tys. miejsc), Informacja i komunikacja (o 39,2 proc., tj. do 8,5 tys.) i Budownictwo (spadek o 37,4 proc., tj. do 12,1 tys. miejsc).
Na koniec drugiego kwartału 2023 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji Informacja i komunikacja (2,25%).