Dzień Inwestora Indywidualnego

Rynek pracy kurczy się w zastraszajacym tempie! Tak źle nie było od 2008 r.

Udostępnij

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu odnotował w grudniu 2023 r. kolejny mocny spadek z rzędu, wskazując na wyraźnie pogarszającą się kondycję polskiego rynku pracy.

Rynek pracy kurczy się w zastraszającym tempie

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wskaźnik obrazujący zmianę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

W raporcie zwraca się uwagę, że liczba wakatów spada niemal nieprzerwanie od czerwca 2022 r., przy czym od sierpnia ub.r. tendencja spadkowa przybrała na sile.

– Barometr Ofert Pracy mocno zanurkował. Był to już piąty miesiąc z rzędu, w którym wartość wskaźnika spadła. Negatywna tendencja, przełamywana jedynie niewielkimi korektami trwa natomiast od półtora roku – wskazują ekonomiści BIEC dodając, że skala redukcji ofert pracy w samym grudniu była największa w 2023 r.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Spoglądając na poniższy wykres dostrzec warto, że na skutek obecnego spadku wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od prawie trzech lat i zbliżyła się do „kowidowego” dna.

– Pod względem długości okresu ograniczania liczby ogłoszeń o pracy zbliżamy się do kryzysu finansowego [z 2008 roku – red.], podczas którego liczba wakatów malała przez niemalże dwa lata – wskazują autorzy raportu.

Barometr ofert pracy
Źródło: Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

Eksperci zwracają także uwagę, iż komunikaty o „silnym rynku pracy” napływające z mediów znajdują wsparcie głównie w przypadku danych nt. bezrobocia, które utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie.

Warto bowiem przypomnieć, że w samym listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, pozostała na poziomie 5,2 proc., na którym, z wyjątkiem kilku pojedynczych miesięcy, utrzymuje się ona od września 2022 r.

Jest źle…

Mimo to, aktywność rekrutacyjna pracodawców była w ostatnim czasie systematycznie ograniczana. Liczba ofert pracy ogłoszonych w ostatnim kwartale 2023 r. zmalała wszak niemal we wszystkich kategoriach, przy czym największe spadki odnotowano w przypadku zawodów wysokotechnologicznych.

W całym 2023 r. stosunkowo dobra sytuacja utrzymywała się jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne niewymagające zaawansowanych kwalifikacji. Eksperci zwracają uwagę, iż w perspektywie historycznej zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest obecnie bliskie rekordowemu. Dla pozostałych szerokich grup 2023 r. był jednak kolejnym rokiem in minus.

… a może być jeszcze gorzej

Jakby tego było mało, perspektywy na rozpoczynający się rok również nie wyglądają zbyt optymistycznie.

– Rynkowi wakatów na początku 2024 r. nie będzie sprzyjał sezon zimowy, podniesienie płacy minimalnej oraz waloryzacja rządowego programu „500 plus”. Ostatnie dwa działania mogą przyczynić się do zwiększenia presji płacowej i to nie tylko wśród beneficjentów podwyżek. A to z kolei zwiększy koszty przedsiębiorców i zniechęci ich do nasilania akcji rekrutacyjnej – prognozują ekonomiści BIEC.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również