Rynek pracy jest gotowy do odrodzenia! Pracodawcy znów zaczynają rekrutować

Choć ofert pracy nadal jest znacznie mniej niż przed epidemią, to rynek wakatów pokazuje, że jest gotowy do odrodzenia, a gospodarka nadal ma znaczne potrzeby zatrudnieniowe.

zarządzanie kadrami

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu wzrósł w czerwcu 2020 r. o 5,3 punku i wyniósł 228,8 punktu. Oznacza to, że wraz z luzowaniem obostrzeń i stopniowym odmrażaniem gospodarki, liczba ofert pracy nieznacznie wzrosła.

Spadek liczby ofert zatrzymany

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w kwietniu br. wartość wskaźnika osunęła się aż o 32,7 punktu, co odpowiadało spadkowi liczby wakatów publikowanych online aż o 28% i było największą jednorazową redukcją liczby ofert w skali kraju od początku monitorowania rynku wakatów, tj. od 1999 r.

Wraz z stopniowym odmrażaniem gospodarki wartość wskaźnika ustabilizowała się, a nawet delikatnie odbiła. Autorzy raportu wskazują, że reakcja konsumentów i pracodawców na zmniejszenie ograniczeń aktywności gospodarki jest szybka.

Choć ofert pracy nadal jest znacznie mniej niż przed epidemią, to rynek wakatów pokazuje, że jest gotowy do odrodzenia, a gospodarka nadal ma znaczne potrzeby zatrudnieniowe.

– W samym czerwcu na skutek zniesienia kolejnych ograniczeń epidemicznych notujemy wzrost liczby internetowych ofert pracy we wszystkich województwach bez wyjątku. Najwięcej nowych ofert, w ujęciu procentowym napłynęło w woj. świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim. Najmniejszy wzrost obserwowano z kolei w woj. łódzkim, małopolskim oraz zachodniopomorskim. Mimo wszystko w większości województw liczba wakatów wciąż jest na dużo niższym poziomie niż przed marcem br. Szczególnie podatnymi na ograniczenia okazały się woj. mazowieckie, śląskie oraz małopolskie – czytamy w komunikacie.

Autor poleca również:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments