W Polsce jest obecnie około 1,2 miliona mieszkań w wynajmie rynkowym. Po wybuchu wojny na Ukrainie właściciele wycofali część z nich z rynku, aby ulokować w nich uchodźców. Ponadto, sami uchodźcy wygenerowali impuls popytowy, przez co dostępność mieszkań na wynajem istotnie spadła. Oferta najmocniej skurczyła się we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Lublinie – o ponad 70%, zaś w Warszawie spadła o ponad połowę.
Dziś sytuacja na rynku najmu powoli się normalizuje. W czerwcu liczba ofert mieszkań na wynajem ponownie zaczęła nawet rosnąć, lecz – co równie istotne – wraz z nią w górę systematycznie idą stawki czynszów.
W efekcie studenci znaleźli się w tym roku w nowej, bardzo niekomfortowej rzeczywistości. Nie dość, że znalezienie lokum w przyzwoitej cenie i dobrej lokalizacji graniczy z cudem, to jeszcze właściciele mieszkań organizują castingi i wybierają sobie najemców.
Problemy studentów ze znalezieniem tanich mieszkań 
Choć kolejny rok akademicki rozpoczyna się dopiero w październiku, to już teraz część studentów rozpoczęła poszukiwania kwater. W tym roku mają oni jednak większe problemy ze znalezieniem lokum niż kiedykolwiek. Atrakcyjnych dla studentów w zakresie ceny, standardu i lokalizacji mieszkania ofert na rynku dziś po prostu nie ma. Stawki czynszu przez ostatnie pół roku skoczyły bowiem dynamicznie w górę w każdym sektorze rynku, niezależnie od standardu mieszkania.
Pod koniec wakacji będzie jeszcze gorzej
Co gorsza, sytuacja ta nie ulegnie zmianie – według ekspertów, w kolejnych miesiącach można oczekiwać kontynuacji wzrostu stawek czynszów. Co gorsza, w przypadku studentów odłożenie decyzji o wyborze lokum na koniec września będzie z pewnością skutkowało bardzo małym wyborem i wyższymi cenami.
Właściciele urządzają castingi na najemców
Mało tego – okazuje się również, że w tym roku akademickim nie obędzie się bez castingów urządzanych przez właścicieli nieruchomości.
Studenci powinni się zatem do tego przygotować – zaprezentować dotychczasową historię najmu, pozyskać referencje i zapewnić zabezpieczenie najmu – wykupić polisę OC najemcy, wskazać osobę pracującą za główną osobę wynajmującą oraz zaproponować dodatkowe zabezpieczenie. W ten sposób zwiększą się szanse na upragnione mieszkanie na cały okres roku akademickiego.
Akademiki zyskują na popularności
Jak można się domyślić, ze względu na ekstremalnie trudną sytuację na rynku najmu, studenci zainteresowali się ofertą akademików. Warszawskie uczelnie są jednak do tego przygotowane i prognozują, że wszyscy studenci potrzebujący miejsca w akademikach na następny rok akademicki je otrzymają.