Kryzys to czas, w którym biedni stają się jeszcze biedniejsi, a bogaci się bogacą. Nie inaczej było także po wybuchu pandemii. Świadczyć może o tym m.in. zaskakująco dynamiczny rozwój światowego rynku dóbr luksusowych, na które w naturalny sposób pozwolić sobie mogę przede wszystkim osoby najlepiej sytuowane.
Rynek dóbr luksusowych rośnie w zawrotnym tempie
Jeszcze w 2021 roku wartość światowego rynku dóbr luksusowych szacowana była na ponad 1400 miliardów dolarów. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło. Wzrost sprzedaży odnotowano bowiem w minionym roku w absolutnie wszystkich kategoriach tego rynku, przy czym najlepsze wyniki osiągnęła branża hotelarska ze wzrostem wynoszącym aż 55,5 proc. w ciągu zaledwie jednego roku.
W segmencie osobistych dóbr luksusowych średni wzrost uplasował się zaś na poziomie 13,2 proc. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się producenci zegarków i biżuterii ze wzrostem sprzedaży o 17,3 proc.

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Eksperci szacują, że w najbliższych trzech latach rynek dóbr luksusowych dalej będzie się dynamicznie rozwijał. Najsilniejszy wzrost sprzedaży dotyczyć będzie ich zdaniem branży hoteli. W ich ocenie przekraczać on będzie bowiem 10 proc. w skali roku.
Dynamikę wzrostu od 5 proc. do 10 proc. przewiduje się dla segmentów zegarków i biżuterii, kosmetyków i perfum oraz restauracji i mebli.
Najgorzej prezentują się zaś prognozy dot. sektora luksusowych aut. W tym przypadku szacowany jest bowiem wręcz niewielki spadek sprzedaży.
Biorąc jednak pod uwagę, że nie każdego (nawet milionera) stać na zakup luksusowego hotelu, aż 63 proc. badanych firm uznało, że to kosmetyki i perfumy są obecnie najbardziej atrakcyjnym segment do inwestowania.
– Po 50 proc. badanych uważa, że będzie to odzież i akcesoria oraz meble, a 33 proc. wskazało na zegarki i biżuterię – wyliczają Urszula Kłosiewicz-Górecka i Aleksandra Wejt-Knyżewska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Jeśli chodzi zaś o podział geograficzny, eksperci prognozują, że najsilniejsze wzrosty rynku dóbr luksusowych (powyżej 10 proc. r/r) wystąpią w krajach Azji i państw Bliskiego Wschodu, a od 5 proc. do 10 proc. w Ameryce Północnej i Łacińskiej. Europa ma z kolei osiągnąć wzrost na poziomie 5 proc. w skali roku.