Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych staje się coraz bardziej popularną metodą opodatkowania działalności gospodarczej. Ryczałt i kredyt hipoteczny w obiegowej opinii nie idą jednak ze sobą w parze. Czy jest tak naprawdę? Przekonajmy się!
Przedsiębiorcy i kredyty hipoteczne
Nie da się ukryć: banki w różny sposób podchodzą do różnych grup kredytobiorców. Największym zaufaniem darzą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Niekiedy mają nieco większe wymagania wobec przedsiębiorców ubiegających się o kredyt, jednak w tym przypadku ich stosunek wcale nie jest jednolity.
O ile na prostsze procedury mogą liczyć osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej lub podatkiem liniowym (a więc prowadzące księgę przychodów i rozchodów), inaczej prezentuje się sytuacja ryczałtowców.
Wynika to przy tym bezpośrednio z modelu działania tego podatku: jest obliczany od przychodów, a nie od dochodów. Ale od razu uspokajamy: kredyt na ryczałcie jest jak najbardziej możliwy do uzyskania.
Ryczałt a kredyt hipoteczny: zdolność kredytowa problemem
Brak możliwości jednoznacznego określenia dochodów przedsiębiorcy jest przede wszystkim dużym utrudnieniem podczas oceny zdolności kredytowej. Wymaga ona wskazania, jakimi środkami w ujęciu miesięcznym dysponuje kredytobiorca i jaką kwotę może przeznaczyć na płatność raty.
Przychód nie może być interpretowany w ten sposób, ponieważ każda działalność, aby móc funkcjonować, generuje również koszty. Jak analitycy radzą sobie z tym wyzwaniem? Zwykle przyjmują pewien współczynnik przychodu, który biorą pod uwagę, oceniając zdolność. A każda instytucja podchodzi do tego zagadnienia inaczej.
Kredyt na ryczałcie: jak go uzyskać?
Każdy przypadek jest jednak inny i wymaga indywidualnego spojrzenia. Ryczałt a kredyt hipoteczny to skomplikowany temat, który wymaga praktycznego spojrzenia, wyczerpujące informacje znajdziesz w tym artykule: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-ryczalcie/.
Jeżeli rozliczasz się ryczałtem i zamierzasz wnioskować o kredyt, przede wszystkim skonsultuj się z dobrym ekspertem kredytowym. Dzięki temu możliwe będzie wybranie instytucji, która najkorzystniej wyliczy zdolność w Twoim przypadku.
Pod uwagę należy wziąć przy tym zdecydowanie więcej czynników, więc warto skonsultować się ze specjalistą. Jego usługi – jeżeli pełni również funkcję pośrednika – będą zupełnie bezpłatne. Wynagrodzenie przyjmuje postać wypłacanej przez bank prowizji.
Przede wszystkim wybierz odpowiedni bank
Jeżeli nie chcesz stresować się po złożeniu wniosku, musisz przede wszystkim ustalić, który bank najlepiej liczy ryczałt. W przypadku instytucji najprzychylniej spoglądających na tę grupę klientów uda się zakwalifikować jako dochód nawet 80% przychodów.
Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji. Banki różnie podchodzą do różnych stawek ryczałtu – kredyt hipoteczny a ryczałt 5,5% może być wobec tego trudniej otrzymać niż w przypadku osób rozliczających się ryczałtem wynoszącym np. 14% czy 15%.
Niektóre instytucje przygotowują także specjalne oferty dla konkretnych grup ryczałtowców – na przykład specjalistów IT, którzy mogą w wielu przypadkach rozliczać atrakcyjną stawkę 8,5% czy przedstawicieli zawodów medycznych, dla których przewidziano 14% zryczałtowany podatek od przychodów. Jak widzisz, znajomość aktualnej polityki banków i ich oferty jest w tym przypadku na wagę złota i pozwala na podjęcie odpowiednich decyzji!